przeszczep_włosów_pielegnacja_skóry_po_przeszczepie_włosów_admed

Przeszczep włosów stanowi rozwiązanie dla osób, które bez powodzenia stosowały inne metody na zatrzymanie wypadania włosów, najczęściej związane z wpływem androgenów. Przeszczep włosów jest zabiegiem mało inwazyjnym, jednak jak w przypadku każdego zabiegu, skóra potrzebuje czasu i właściwej pielęgnacji aby dobrze się wygoić.

Na czym polega przeszczep włosów?

Przeszczep włosów wykonuje się aby uzyskać efekt większej ilości włosów w miejscach gdzie są one przerzedzone, bądź gdzie nie ma ich wcale. Zabieg przeszczepu włosów polega na pobraniu włosów z owłosionego miejsca, najczęściej z potylicy (gdzie włosy zazwyczaj nie wypadają) i są wszczepiane we właściwe miejsce, wybraną przez lekarza metodą.

Jak pielęgnować skórę głowy po przeszczepie włosów?

W pierwszej dobie po zabiegu, skórę głowy należy delikatnie przecierać  jałowym gazikiem nasączonym roztworem soli fizjologicznej aby oczyścić  skórę z resztek krwi i innych zabrudzeń, które mogą się pojawić. Włosów nie należy myć przez pierwszy tydzień po zabiegu przeszczepu. Gdy już minie ten okres, do mycia należy używać wyłącznie kosmetyków zaleconych przez lekarza wykonującego zabieg lub też kosmetyków o naturalnym składzie i delikatnym działaniu. Woda jaką myjemy włosy powinna być ciepła ale nie gorąca. Cały zabieg mycia powinien być przeprowadzany bardzo delikatnie, zwłaszcza na początku. Aby uniknąć zabrudzeń ran, najlepiej myć włosy codziennie. Ważne aby włosy po umyciu wysychały same, bez udziału suszarki, która może bardzo podrażnić skórę głowy.

Skóra, która się goi zazwyczaj swędzi, tak też jest w przypadku przeszczepu włosów. Należy się wystrzegać drapania, ponieważ może to uszkodzić skórę i doprowadzić do zakażenia rany. Aby skóra dobrze się zagoiła a efekty przeszczepu włosów były zadawalające, zaleca się jak najrzadsze dotykanie okolic głowy. Natomiast po około 10 dniach, gdy strupki zaczynają odpadać, można masować skórę przy użyciu przeznaczonego do tego celu olejku, co poprawia mikrokrążenie w skórze głowy i pozwala na jej lepszą regenerację. Gdy już możemy myć włosy, także w tym czasie możemy wykonywać delikatny masaż opuszkami palców.

Dodatkowo ważne jest aby skóra głowy nie była zakrywana przez dłuższy czas, rany powinny cały czas oddychać.

Zagojona skóra po przeszczepie włosów – jak postępować?

Po upływie około 3 tygodni od zabiegu przeszczepu włosów skóra jest już zazwyczaj dobrze wygojona. Jednak nadal należy unikać bezpośredniego działania słońca a tym bardziej solarium. Dobrze aby kosmetyki do pielęgnacji włosów jakich używamy pozostały naturalne. Najlepiej pozbyć się szamponów czy odżywek o zbyt chemicznym składzie i zastąpić je na stałe nowymi. Nie należy stosować kosmetyków do stylizacji włosów zbyt często, najlepiej ograniczyć je do minimum. Poza pielęgnacją zewnętrzną bardzo ważne jest także to co jemy. Dieta powinna być zdrowa, właściwie zbilansowana, pełna witamin i składników odżywczych. Jeśli dotąd włosy farbowaliśmy, najlepiej zredukować liczbę tych zabiegów bądź w miarę możliwości całkowicie z nich zrezygnować.

Kiedy nowe włosy zaczną rosnąć po przeszczepie?

Efekt końcowy przeszczepu włosów zobaczyć można, w zależności od konkretnego przypadku, w ciągu 3 do 6 miesięcy. Przeszczep włosów jest metodą trwałą zagęszczania włosów, co oznacza, że włosy które zostały przeszczepione nie będą wypadać z przyczyn androgennych. Właściwa pielęgnacja oraz przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza pozwoli w pełni cieszyć się najlepszymi i trwałymi efektami.