watroba_regeneracja_watroby_odtruwanie_watroby_admed

Wątroba, gdy jest zdrowa, ma bardzo wiele zadań do wypełnienia, dzięki czemu nasz organizm działa bez zarzutu. To ona zajmuje się neutralizacją wszelkich toksyn i usunięciem ich z organizmu.

Jakie funkcje pełni wątroba?

Wątroba jest największym gruczołem w ciele człowieka i pełni ponad 500 funkcji. Umieszczona jest z prawej strony pod żebrami i do jej głównych funkcji należy:

  • Wydzielanie żółci niezbędnej do trawienia,
  • Metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów,
  • Odtruwanie z toksyn;
  • Filtrowanie krwi,
  • Magazynuje witaminy, glikogen i składniki mineralne,
  • Reguluje ilość krwi,
  • Przyczynia się do właściwego krzepnięcia krwi.

 

Co szkodzi wątrobie?

Na zdrowie wątroby wpływa szereg czynników. Organ ten posiada zdolności regeneracyjne ale tylko do pewnego momentu. Należy pamiętać, że objawy jej uszkodzenia pojawiają się bardzo późno, kiedy już nie ma możliwości pełnej regeneracji. Dlatego warto wiedzieć co jej szkodzi i zadbać o tą bardzo ważną część naszego ciała. Do czynników mogących przyczynić się do uszkodzenia wątroby należą:

Leki

Niestety leki, które można kupić bez recepty, takie jak leki przeciwbólowe, bardzo destrukcyjnie wpływają na wątrobę. Bardzo ważne jest zatem aby leków takich używać tylko w ostateczności a przy przedłużających się dolegliwościach bólowych skontaktować się z lekarzem.


Alkohol

To jedno z bardziej znanych powodów uszkodzeń wątroby. Większość ludzi wie, że nadmierne spożywanie alkoholu może skończyć się źle dla naszej wątroby. Uszkodzenie takie może w końcowej fazie doprowadzić nawet do marskości wątroby.

Zakażenia wirusowe

Wirusy mogą przyczynić się do zapalenia wątroby (WZW B), które z kolei może spowodować marskość wątroby bądź nawet raka tego narządu. Ponieważ wirusy przenoszą się poprzez krew oraz drogą płciową, dlatego należy być ostrożnym we wszystkich sytuacjach, gdzie może dojść do zakażenia. Drugi wirus typu A, przenosi się z człowieka na człowieka poprzez skażone jedzenie wodę ale tez brudne ręce.

Jak dbać o wątrobę aby była zawsze zdrowa?

Dbanie o wątrobę powinno być wielowymiarowe. Jeśli naprawdę chcemy o nią zadbać, powinniśmy zmienić kilka nawyków, które tak naprawdę przyczynią się do poprawy zdrowia całego organizmu.


Zmiana diety

Przede wszystkim należy tu zaznaczyć, że otyłość i nadwaga nie odbijają się dobrze na zdrowiu wątroby. Zmiana diety jest najważniejsza i nie ma od tego odstępstw. Wątroba nie lubi potraw smażonych na głębokim tłuszczu, słodyczy, potraw typu fast food czy żywności przetworzonej. W wątrobie zaczyna gromadzić się tłuszcz co doprowadza do jej marskości i innych problemów. Dieta z dużą ilością warzyw i owoców, pełnoziarnistych kasz, unikanie smażenia a w zamian gotowanie na parze na pewno przyczynią się do poprawy w funkcjonowaniu pracy wątroby. Najbardziej rekomendowana jest dieta śródziemnomorska. Bardzo ważnym składnikiem błon komórkowych są fosfolipidy, których największa ilość znajduje się we krwi i w tkance nerwowej. Fosfolipidy pełnią bardzo ważną rolę w pracy wątroby. Fosfolipidy mogą być dostarczone wraz z dietą a najlepsze ich źródła to kiełki pszenicy, soja, orzechy włoskie, ryby, owoce morza, szparagi a także olej z ostropestu plamistego. Warto pamiętać aby włączyć te składniki do naszej diety.


Wsparcie ziół dla wątroby

Sporo ziół wykazuje działanie ochronne i regenerujące na wątrobę, dlatego warto je popijać w ciągu dnia. Jeśli zażywamy jakiekolwiek leki, przed rozpoczęciem picia ziół należy się skonsultować z lekarzem. Do ziół mających dobroczynne działanie dla wątroby należą:

  • Ostropest plamisty,
  • Mieszek lekarski,
  • Kurkuma,
  • Korzeń czarnej rzodkiew,
  • Babka płesznik.


Ruch

Ruch jest niezbędny aby utrzymać w zdrowiu całe ciało, w tym również wątrobę. Przede wszystkim poprawia on przemianę materii oraz wpływa na zrzucenie ewentualnych zbędnych kilogramów co przyczynia się do poprawy formy wątroby. Jednak o ruch powinni zadbać wszyscy, nie tylko osoby z nadwagą. Każda forma ruchu jest zalecana, zarówno ćwiczenia siłowe jak i aerobowe W czasie treningu rośnie tętno, co powoduje, że więcej krwi jest pompowane w całym ciele, dzięki czemu wątroba może szybciej oczyścić się z toksyn.