Jak wykorzystać ligninę?
Lignina zwana również drzewnikiem, jest jednym z głównych składników drzewa, dodającym drzewu wytrzymałości. To jedna z głównych substancji organicznych występujących w ścianach komórkowych roślin W naturze występuje pod postacią ciemnej cieczy o nieprzyjemnym zapachu. W czasie produkcji papieru usuwa się z drzewa właśnie ligninę. Pod tym pojęciem kryje się jednak również, szeroko znana w medycynie wata celulozwa. Do czego można ją stosować i jakie są jej właściwości spróbujemy przeanalizować w tym artykule. 


Przydatność ligniny w medycynie


Lignina, będąc naturalnym polimerem, wykazuje szereg właściwości, które sprawiają, że staje się atrakcyjnym materiałem w medycynie. Po pierwsze, jest biodegradowalna i biokompatybilna, co oznacza, że ​​może być stosowana bez negatywnego oddziaływania na zdrowie i środowisko naturalne. Po drugie, jej struktura chemiczna zapewnia dużą stabilność, co sprawia, że jest odporna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy enzymy. Może być wykorzystywana do wielu celów i na różne sposoby, dzięki czemu uznaje się ją za materiał uniwersalny. Dlatego jest powszechnie stosowana w gabinetach lekarskich, przychodniach i szpitalach. 


Właściwości ligniny


Sprasowana wata celulozowa charakteryzuje się wysoką chłonnością oraz dobrą przepuszalnościa powietrza. Materiał nie podrażnia skóry, przez to że nie zawiera barwników ani substancji zapachowych. Jest to w pełni naturalny, ekologiczny materiał, nie powoduje reakcji alergicznych. Dodatkowym atutem ligniny, jest brak pylenia, co jest szczególnie istotne np. w gabinetach stomatologicznych czy kosmetycznych. Lignina może występować w postaci zwojów lub płatów. Rolka ligniny najczęsciej ma 150g, zaś płaty mogą występować w różnych rozmiarach i opakowaniach. 


Zastosowania ligniny

Lignina może być stosowana jako materiał opatrunkowy, jej szczególna chłonność znajduje zastosowanie nawet w czasie połogu. Może być też wykorzystywana do opatrywania ran, ale należy pamiętać, że może być stosowana wyłącznie w użytku zewnętrznym. Można też używać ligniny jako materiału służącego do dezynfekcji skóry przed zabiegiem czy iniekcją. Sprawdza się znakomicie również w przydpadku konieczności odsączania różnych wydzielin, np. śliny w gabinecie stomatologicznym. 


W wielu placówkach służby zdrowia często znajdziemy specjalne waciki wykonane z ligniny. Są pakowane w rolki po 500 sztuk (2x250szt.) i mogą mieć różną ilość warstw. W połączeniu ze specjalnym dozownikiem stają się niezwykle wygodnym materiałem opatrunkowym i chłonnym. 


Jak widać, lignina może być stosowana do wielu zadań w obszarze medycznym i jest chętnie wybierana przez pracowników służby zdrowia. Na szczęście jest to produkt łatwo dostępny i to w przystępnej cenie.