Jak wyjąć drzazgę?
Któż z nas nie miał drzazgi w dłoni? Prawdopodobnie każdemu się to przytrafiło. Choć problem wydaje się niepozorny, może prowadzić do różnych powikłań zdrowotnych, takich jak zakażenie czy stany zapalne. Dlatego niezwłocznie po uświadomieniu sobie jej obecności (a to dzieje się zwykle natychmiast) należ ją usunąć. Czym jest drzazga oraz jak szybko i skutecznie się jej pozbyć, przedstawimy w tym artykule. 


Czym jest drzazga?


Drzazga to niewielki kawałek drewna, szkła lub metalu (rzadziej roślinny kolec), który wbija się w skórę. Najczęściej drzazga trafia w skórę dłoni lub stopy. Do wbicia się drzazgi może dojść w wielu różnych sytuacjach, zarówno w domu jak i na zewnątrz. Jej pojawienie się w skórze powoduje uczucie dyskomfortu, bólu a często również zaczerwienienie okolicy wbicia. Znacznie trudniejsze do usunięcia są drzazgi w oku, wardze czy w miejscach intymnych i ich obecność może wymagać konsultacji lekarskiej lub pielęgniarskiej. 


Domowe sposoby

Istnieją różne metody usunięcia drzazgi, które możemy wykonać samodzielnie. W każdym przypadku, kluczowa jest precyzja i higiena działania. Należy przygotować niezbędne narzędzia, takie jak pęseta czy igła. Ważne aby były one zdezynfekowane przed rozpoczęciem procedury. Do dezynfekcji najlepiej użyć sprawdzonych środków do dezynfekcji narzędzi. Jeśli jednak nie mamy takiego pod ręką, możemy wykorzystać alkohol lub wrzątek. W każdym przypadku należy dokładnie umyć ręce oraz jeśli tylko jest dostępny środek do dezynfekcji rąk - wykorzystać go. 


Przybliżenie problemu


Do wyjęcia drzazgi należy wykorzystać precyzyjną pęsetę, która pozwoli pewnie chwycić końcówkę drzazgi. Mały rozmiar naszego intruza może to zadanie skutecznie utrudniać, dlatego warto wykorzystać szkło powiększające. Dzięki specjalnej pęsecie z lupą, nie trzeba już używać dwóch narzędzi w jednym momencie. Powiększenie widoku na drzazgę z pewnością ułatwi jej usunięcie. 


Gdy nie można chwycić


Czasami drzazga jest na tyle mała, lub jest na tyle głęboko, że nie można jej chwycić narzędziem. W takiej sytuacji można delikatnie powiększyć ranę w miejscu wbicia, za pomocą igły. Dodatkowo, przy użyciu plastikowej strzykawki można nieco wyssać drzazgę, co pozwoli ją chwycić pęsetą. W przypadku metalowej drzazgi, można próbować ją wysunąć magnesem neodymowym. W przypadku głęboko umiejscowionych drzazg, skuteczne mogą okazać się plaster ziemniaka lub skórka banana. Nalezy je umieścić na miejscu w którym utknęła drzazga oraz zamocować plastrem na kilka-kilkanaście godzin. W tym czasie doprowadzi to do zmiękczenia skóry i jej rozpulchnienia, co powinno ułatwić wyjęcie drzazgi.

Ostre cięcie

Jeżeli powyższe metody nie mogą być skuteczne z powodu wielkości lub głębokości umiejscowienia drzazgi, konieczna może okazać się interewencja zawodowego medyka. Wykorzysta on ostrze skalpela do nacięcia skóry i odsłoniecia drzazgi, aby umożliwić jej wyciągnięcie. Jest to zabieg wymagający precyzji i umiejętności, a ewentualny błąd może przynieść nie tylko dolegliwości bólowe ale również inne powikłania. Dlatego stanowczo odradza się wykonywanie takich prób samodzielnie. 

Po sprawie

Kiedy drzazga znajdzie się już na zewnątrz, nie wolno zapominać o zdezynfekowaniu miejsca zranienia. Pozwoli to uniknąc ewentualnego rozwoju zakażenia. Podobnie zabezpieczenie zranienia plastrem z opatrunkiem, który będzie stanowił skuteczną barierę dla drobnoustrojów.