sygnały_chorych_nerek_admed

Nerki to narząd parzysty w naszym ciele, który jest bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Podobnie jak wątroba, gdy jego praca jest zaburzona, nie daje dolegliwości bólowych, dlatego trudno jest wyłapać, że z nerkami dzieje się coś złego. Inne objawy także sa bardzo subtelne, dlatego warto dokładnie przyjżeć się swojemu organizmowi aby wyłapać niepokojące sygnały. Często pacjent może nie wiedzieć, że choruje na nerki a objawy, które czasem zauważa, kompletnie nie są wiązane z niedyspozycją nerek. Zbyt późna, lub błędna diagnoza znacznie skraca życie osób obciążonych tymi chorobami.

Jaką rolę pełnią nerki?

Nerki odpowiadają za oczyszczanie krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii. Nerki jak wiadomo, wytwarzają mocz a wraz z nim usuwają z organizmu wszelkie zanieczyszczenia jak kwas moczowy, pozostałości leków i wiele innych szkodliwych substancji. Praca nerki ma wpływ na cały nasz organizm, regulują ciśnienie krwi, odpowiadają za homeostazę organizmu ale też wpływają na zdrowie kości poprzez wytwarzanie aktywnej witaminy D3. Poza tym regulują pracę układu hormonalnego, dbają o odpowiednia ilość elektrolitów i pełnia kontrole nad ilością wody. Pobudzają szpik kostny do produkcji erytrocytów, co pośrednio wpływa na dotlenienie organizmu gdyż erytrocyty transportują tlen do wszystkich komórek ciała.

Jakie subtelne objawy mogą świadczyć o chorobach nerek?

Jak już wspomniano, nerki nie są unerwione, w związku z czym ich niedyspozycja nie daje objawów bólowych. Dopiero, gdy w wyniku powstałego obrzęku, nerki uciskają na torebkę w której się znajdują, może się pojawić ból. Dlatego warto zwrócić baczną uwagę na wszelkie sygnały, jakie daje nam ciało. Często nie przyszłoby nam do głowy, że poniższe objawy zwiastują zaburzenie pracy nerek:

  • Zawroty głowy i zmęczenie powodowane może być przez nadmiar toksyn w organizmie;
  • Świąd i suchość skóry spowodowane są nadmiarem mocznika we krwi;
  • Anemia, która rozwija się z powodu zmniejszonej ilości produkowanej przez nerki erytrocyty;
  • Obrzęki pod oczami spowodowane gromadzeniem się nadmiernych ilości sodu lub nadmierne wydalanie białka. Obrzęki są najsilniej zauważane rano, co większość osób traktuje jako efekt niewyspania. Obrzęki wraz z postępem choroby zaczynają obejmować także inne części ciała;
  • Choroby przyzębia czy suchość w ustach;
  • Łatwe męczenie się i mała tolerancja wysiłku;
  • Nadciśnienie tętnicze u osób w młodym wieku;
  • Zaparcia;
  • Spieniony mocz, który często towarzyszy obrzękom.

 

Jakie badania pomogą sprawdzić stan nerek?

Jednym z najprostszych, najtańszych i dostępnych dla każdego badań, jest ogólne badanie moczu a także badanie poziomu kreatyniny we krwi. Takie badanie zaleca się wykonywać minimum raz do roku lub częściej jeśli coś nas zaniepokoi.

 

Jak zadbać o nerki na co dzień?

Jeśli borykamy się ze schorzeniami nerek, bądź też gdy nie chcemy do nich doprowadzić, powinniśmy zwrócić uwagę na codzienną dietę. Zaleca się spożywanie warzyw i owoców o działaniu moczopędnym takich jak: arbuz, truskawki, gruszki, żurawina, pomidory, bakłażan, seler, koper czy pietruszka. Warto wypijać napary ziołowe takie jak skrzyp czy liść brzozy, zwłaszcza gdy cierpimy na kamice nerkową. Bardzo ważna jest także ilość wypijanych płynów, która powinna być zawsze wyższa od ilości wydalanego moczu. Zaleca się unikanie zażywania leków przeciwbólowych.