Jak pozbyć się brudu z portów w telefonie?
Jeśli używasz swojego smartfona dłużej niż tydzień, prawdopodobnie w gnieździe słuchawkowym (o ile Twój egzemplarz jeszcze je posiada), porcie ładowania, mikrofonie czy głośniku już zaczął zbierać się kurz. Zapewne ścierasz kurze na swoich meblach regularnie, jednak jak często sprzątasz swój telefon? Większość z nas w ogóle o tym nie pomyśli, dopóki nie zaczną się problemy z lądowaniem, transferem plików po kablu a minijack z od ulubionych słuchawek nie zacznie ostentacyjnie wypadać z gniazda. O ile do pewnego stopnia można pogodzić się z brakiem możliwości słuchania muzyki to smartfon którego nie można naładować staje się zupełnie bezużyteczny.


Nie tylko serwis




Nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą znacząco utrudnić, lub uniemożliwić skuteczne połączenie przewodu ładującego z portem USB C/lightning. Powoduje to spadek wydajności ładowania, a do tego małe cząsteczki piasku czy kurzu mogą porysować wrażliwe elementy portu. Nie od razu trzeba jednak ruszać do specjalistycznego serwisu. Wstępną ocenę stanu urządzenia możemy przeprowadzić osobiście, wykorzystując choćby latarkę. Jeśli zauważysz że wewnątrz „uszkodzenonego” portu znajdują się drobinki kurzu, kłaczki, naloty itp, wiec, że coś się dzieje. Jednak jest kilka prostych sposobów temu zaradzić.



Sprzężone powietrze




Można je kupić w każdym markecie z elektroniką, za kilka-kilkanaście złotych. Zazwyczaj puszka jest wyposażona w specjalną rurkę ułatwiającą skierowanie strumienia powietrza w wybrane miejsce. Wykorzystując sprzężone powietrze, szybko możemy usunąć powierzchownie zabrudzenia i kłaczki jakie znajdują się wewnątrz wszelkich otworów w naszym smartfonie. 




Wykałaczka, spinacz, klucz do karty sim




Nie zawsze sam strumień powietrza będzie skuteczny. Jeśli cząsteczki brudu są większe i bardziej zżyły się już z naszym smartfonem, konieczna może być interwencja mechaniczna. W Internecie znajdziemy wielu fachowców doradzających użycie wykałaczek czy spinaczy biurowych. Niektórzy, w tym pracownicy serwisu jednej z wiodących marek sprzętu elektronicznego sugerują aby do wygrzebania brudu z portów w smartfonie wykorzystać kluczyk do otwierania tacki na kartę sim, który (w przeciwieństwie do choćby plastikowych słuchawek czy ładowarki) znajdziemy w każdym opakowaniu nowego smartfona. Metoda wydaje się prosta i skuteczna, ale niesie za sobą spore ryzyko uszkodzenia np. pinów w porcie USB C przez porysowanie ich ostrymi krawędziami. 



Specjalistyczne narzędzia




O wiele bezpieczniejsze dla naszego urządzenia będzie wykorzystanie profesjonalnych narzędzi, a konkretnie pęset - narzędzi o sprężystych ramionach, które pozwalają chwycić wszystko to, czego nie jesteśmy w stanie złapać palcami. W przypadku portu USB czy gniazda mini-jack, aby wyciągnąć z nich największe cząsteczki kurzu, kłaczki czy np. włosy możemy wykorzystać m.in.:






Jeśli jednak potrzeba oczyścić mniejsze otwory, jak np. głośnik czy mikrofon, warto sprawdzić poniższe:






Ich wąskie końcówki pozwolą dotrzeć w najtrudniej dostępne miejsca. O ile w obszarze medycznym byłoby to niedopuszczalne, o tyle w domu na własnym smartfonie, spokojnie możesz uzyć narzędzia jednorazowego co najmniej 2 razy...



Po wszystkim, warto dla pewności przeczyścić porty sprzężonym powietrzem. 



Nie tylko porty




Na ekranie znajduje się więcej bakterii niż na toalecie. To nie tylko chwytliwe hasło, szczególnie że w codziennym użytkowaniu nie myślimy o tym aby myć czy dezynfekować telefon. Świadomość użytkowników z pewnością wzrosła w okresie pandemii, ale i tak łatwo zapomnieć że przecież dotykamy telefonu niezliczoną ilość razy w ciągu dnia i nie zawsze wcześniej myjemy ręce. Dlatego warto zadbać również o czystość ekranu i obudowy naszego telefonu. Przy czyszczeniu zewnętrznych elementów należy pamiętać aby używać np. ściereczek z mikrofibry lub bawełny, płynu do czyszczenia ekranów LCD. Można również skorzystać z gotowych rozwiązań, np. chusteczek do szybkiej dezynfekcji m.in.. ekranów dotykowych takich, jak Mikrozid Universal Wipes



Niezależnie którą metodę wybierzesz, pamiętaj że Twój smartfon jest zawsze przy Tobie i warto zadbać o jego czystość, nie tylko dla sprawnego działania ale też dla własnego zdrowia.