leczenie_kanałowe_zęby_stomatolog_endodoncja_admed

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej przyczynia się do rozwoju próchnicy. Często przebiega to w niezauważalny przez nas sposób co może spowodować rozwój stanu zapalnego, uszkodzenie miazgi i w konsekwencji brak możliwości zwykłego leczenia zęba. Wtedy konieczne może się okazać leczenie kanałowe zęba zwane leczeniem endodontycznym. Leczenie takie nie ma dobrej „prasy” – kojarzy nam się najczęściej z bólem i wielokrotnymi wizytami u stomatologa. Zabiegi te jednak wyglądają już zupełnie inaczej niż kilkanaście lat temu.

 

Kiedy ząb musi być leczony kanałowo?


Leczenie kanałowe może uratować zęba przed wyrwaniem w sytuacji, gdy doszło do stanu zapalnego miazgi zęba. Dzieje się tak na skutek długotrwałego, nieleczonego rozwoju próchnicy, która zajmuje coraz głębsze części zęba. Konieczność leczenia kanałowego może także wynika z wielokrotnego leczenia tego samego zęba. Należy pamiętać, że nieleczona próchnica i długotrwały stan zapalny zębów może doprowadzić do wielu powikłań zdrowotnych w tym do powstania martwicy, zapalenia okostnej czy ropienia okołozębowego.

 

Na czym polega leczenie kanałowe?


Leczenie kanałowe nie jest już podobne do tego wykonywanego kilkanaście lat temu. Obecnie leczenie przeprowadza się w całości podczas jednej wizyty u stomatologa a nie w trakcie kilku wizyt. Co bardzo ważne dla pacjentów obawiających się tego zabiegu, jest on całkowicie bezbolesny. Na samym początku pacjent otrzymuje znieczulenie, które trwa przez cały proces leczenia. Stomatolog leczy zęba pod mikroskopem, co oznacza że cały proces jest dokładnie oglądany z bardzo bliska, w związku z czym lekarz jest w stanie bardzo dokładnie oczyścić każdy kanał.

Całe leczenie polega na dokładnym usunięciu miazgi. Następnie ząb jest bardzo dokładnie oczyszczany, odkażany i suszony. Dopiero wtedy stomatolog może wypełnić wnętrze zęba materiałem biozgodnym, na przykład gutaperką. Jest to niezwykle istotne bo tylko dokładne przestrzeganie tych kroków sprawi, że bakterie nie będą miały dostępu do kanałów. Ważnym etapem w trakcie leczenia są zdjęcia RTG lub tomograficzne, które pozwalają ocenić lekarzowi stopień wypełnienia kanałów.

Oczywiście jeszcze nie wszystkie gabinety stomatologiczne oferują opisaną wyżej jakośc leczenia kanałowego, jednak warto wybierać zaufanego stomatologa, którego gabinet jest wyposażony w nowoczesny sprzęt taki jak mikroskop czy możliwość robienia zdjęć na miejscu.

Leczenie kanałowe sprawia, że ząb staje się martwy a przy tym ulega osłabieniu. Czasem konieczne jest wykonanie odbudowanie korony, co wiąże się z dodatkowymi kosztami ale sprawia, że ząb jest silniejszy i trwalszy.