Jak dezynfekować małe i trudno dostępne powierzchnie ?
Utrzymanie czystości i odpowiedniej ochrony przed wszelkimi drobnoustrojami to ważna cecha dobrego gabinetu lekarskiego. Szybkodziałający, gotowy do użycia produkt do dezynfekcji powierzchni powinien być podstawowym produktem do zapewnienia higieny i ochrony nie tylko w gabinecie lekarskim, ale przede wszystkim w szpitalu, przychodniach, a także salonach kosmetycznych i w każdym miejscu gdzie personel dba o zdrowie pacjentów/klientów. Produkty dezynfekujące małe powierzchnie charakteryzują się szybkim czasem działania i często możliwością użycia w obecności pacjenta. Wybuch pandemii koronawirusa zwrócił naszą uwagę na dobrą higienę i dezynfekcję, ale powinno być to priorytetem w życiu codziennym.


Co to są małe powierzchnie?

 
Preparaty dezynfekujące możemy podzielić m.in. ze względu na wielkość dezynfekowanego obszaru. Podział taki obejmuje m.in produkty do małych powierzchni, które często są też preparatami do trudno dostępnych miejsc. Małe powierzchnie to takie miejsca jak stoły, krzesła, klamki, blaty, fotele zabiegowe, deski klozetowe, szczeliny, sprzęt medyczny i inne sprzęty znajdujące się w gabinecie/pomieszczeniu. 
 

Jaki powinien być produkt do małych powierzchni ?

 
W ofercie jest wiele naprawdę dobrych produktów.  Najważniejsze aby preparat miał szerokie spektrum działania i nie niszczył powierzchni dezynfekowanej. W trakcie takiego odkażania  lepiej sprawdzają się produkty gotowe do użycia, np. w sprayu (czasami z podwójną końcówką pozwalającą na uzyskanie piany), chusteczki do przecierania. Zawsze zapoznajmy się z ulotką produktu aby upewnić się, że jest przeznaczony do powierzchni, którą chcemy zdezynfekować - szczególnie przy tych z alkoholem, chlorem. Płyny, chusteczki zawierające alkohol chociaż działają dużo szybciej bo już często od 15 sekund to nie nadają się do każdej powierzchni. Przy powierzchniach delikatniejszych jak np. głowice usg, metal, guma, porcelana, lampy zabiegowe i każde inne, które przy kontakcie codziennym z takim produktem mogą się zniszczyć trzeba wybrać produkt delikatniejszy z dużo mniejszą ilością alkoholu, czasami całkowicie go pozbawiony. Produkty takie działają w trochę dłuższym czasie, bo od 1 minuty.  Wszelkie informacje odnośnie spektrum działania, składu i przeznaczenia produktu znajdują się w ulotce. Produkty z chlorem są konieczne tylko przy powierzchniach zanieczyszczonych organicznie, także do usuwania plam krwi. Ciekawym rozwiązaniem sa też chusteczki suche, które należy nasączyć wybranym preparatem dezynfekujących (wszelkie informacje w ulotce chusteczek).
 

Jak powinna wyglądać poprawna dezynfekcja takiej powierzchni ?

 
Dezynfekcja to podstawowy proces niszczenia wszelkich drobnoustrojów znajdujących się na urządzeniu (bakterii, grzybów, prątków gruźlicy, wirusów otoczkowych, m.in. HIV, HBV, Sars Cov-r (zawsze zapoznajmy się z pełnym spektrum).  Prawidłowa procedura powinna się odbywać w odzieży ochronnej (fartuch, rękawice, maseczka). W miejscach gdzie jest taka możliwość stosujmy przecieranie gotową chusteczką lub ściereczką polaną wybranym preparatem. Ważne aby ograniczać rozpylanie takiego produktu, więc jeśli zdecydujemy się na produkt w płynie - nie spryskujemy bezpośrednio powierzchni, ale najpierw ściereczkę/gazik a następne powierzchnie!  Pozostawmy produkt do wyschnięcia, zwróćmy uwagę czy powierzchnia jest równomiernie pokryta.   Miejsca trudno dostępne spryskujmy w odległości ok. 30 cm. Nie wycieramy powierzchni zdezynfekowanej, po skończonej procedurze zdejmijmy ubranie ochronne i umyjmy ręce.