kolonoskopia_endoskopia_badanie_endoskopowe_admed

W dzisiejszych czasach mamy możliwość  zbadania całego przewodu pokarmowego, używając aparatów endoskopowych. Aparaty te zawierają światłowody, przekazujące obraz z wnętrza danego organu na monitor lekarza. Dodatkową funkcją aparatów endoskopowych jest możliwość wprowadzenia przez kanał rurki do badania, narzędzi, które służą do pobrania fragmentu materiału lub też do usunięcia zmian. Jednym z powszechnie wykonywanych badań endoskopowych jest kolonoskopia.

Co to jest kolonoskopia?

Kolonoskopia służy do oceny jelita grubego a także jeśli zachodzi taka konieczność, końcowego odcinka jelita cienkiego. Część endoskopu, która jest wsuwana do odbytu i dalej do jelita grubego, jest miękką i giętką rurką zakończoną kamerką. Zabieg zazwyczaj jest wykonywany w szpitalu, lecz także w przychodniach w specjalnych pokojach zabiegowych. Większość pacjentów jest bardzo negatywnie nastawiona do tego badania, zupełnie niepotrzebnie. Kolonoskopia najczęściej nie jest bolesna ale dyskomfort jaki towarzyszy temu specyficznemu badaniu, pacjenci postrzegają jako ból. Dlatego badanie może być wykonane w znieczuleniu miejscowym, bądź w uzasadnionych przypadkach, w znieczuleniu ogólnym, wówczas pacjent jest usypiany na czas zabiegu. Badanie zwykle trwa od 15 do 60 minut.

 

Jakie są wskazania do wykonania badania kolonoskopii?

Kolonoskopia jest zalecana w konkretnych wskazaniach, dlatego powinna być wykonywana w następujących przypadkach:

  • Profilaktyki raka jelita grubego,
  • Podejrzeń istnienia polipów, lub u pacjentów, którzy mieli w przeszłości usuwane polipy,
  • Diagnostyka krwawień odbytu,
  • Diagnostyka chorób zapalnych jelita grubego,
  • Zmiana rytmu wypróżnień w ciągu kilku miesięcy,
  • zaburzenia wchłaniania,
  • nagły spadek masy ciała, którego nie da się wyjaśnić,
  • podejrzenie ciała obcego.

 

Jak należy się przygotować do kolonoskopii?

W trakcie badania konieczne jest aby jelito było czyste, dlatego lekarz zaleca specjalną dietę płynną, która ma na celu oczyszczenie jelita. Niezbędne jest także przyjmowanie leków zaleconych przez lekarza, które mają działanie przeczyszczające. Zabiegi te są niezbędne aby kolonoskopia mogła dojść do skutku.

 

Jakie są zalecenia po wykonaniu kolonoskopii?

Po badaniu pacjenci często odczuwają wzdęcia i skurcze spowodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to powinno minąć po kilku godzinach.  W zasadzie od razu po badaniu można wrócić do normalnych posiłków. Jedynie w sytuacji gdy był podawanay środek uspokajający, pacjent nie może sam prowadzić  samochodu.

W bardzo rzadkich przypadkach może dojśc do powikłań po badaniu. Zaniepokoić powinny nas ból brzucha, krwawienie, gorączka oraz czarne stolce. W takim wypadku należy natychmiast zgłosić się do lekarza.