Jak dbać o higienę intymną u kobiet?
Odpowiednia pielęgnacja okolic intymnych u kobiet jest szczególnie ważna. Ze względu na budowę anatomiczną kobiety są częściej podatne na infekcje. Bliskość błon śluzowych sprawia, że trudno jest uniknąć kontaktu ze środkami myjącymi, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na skład tych preparatów.


Na co zwrócić uwagę?

- odpowiednia częstotliwość - optymalnym jest mycie rano i wieczorem (w przypadku menstruacji , nietrzymania moczu i nawracających infekcji częstotliwość powinna być większa w zależności od potrzeb)

- dobór kosmetyku- zewnątrz rekomenduje się stosowanie płynu do higieny intymnej (najlepszy to łagodny o naturalnym składzie i odpowiednim pH – unikamy w składzie silnych detergentów – SLS i SLES). Nie używaj mydeł – większość mydeł ma odczyn zasadowy i nie jest odpowiednie dla lekko kwaśnego pH pochwy- często wysusza i podrażnia. Rozwór wodny z mydłem osiąga często pH 11 – widać więc wyraźnie, że jest to najmniej odpowiedni kosmetyk jaki można stosować w tych okolicach. Wybór delikatnego produktu pozwoli uniknąć podrażnienia, bowiem substancje łatwiej penetrują przez błony śluzowe. Odpowiednie pH w tym przypadku powinno wahać się między 3,5 a 4.5. Bardzo korzystnie działają bakterie Lactobacillus produkujące nadtlenek wodoru oraz kwas mlekowy zabezpieczając przed infekcjami. Pożądanym składnikiem płynu zaraz po wodzie jest pochodna betainy Cocamidopropyl betaine, bowiem działa łagodnie w przeciwieństwie do silnych surfaktantów jak SLS i SLES. Podobnie działają Lauryl Glucoside i Coco-glucoside.

- kierunek mycia – od pochwy do odbytu.

- jak myć - myjemy zewnątrz, a pomiędzy wargami sromowymi używamy tylko wody

- unikanie długich kąpieli - jeśli masz tendencje do infekcji intymnych unikaj kąpieli – zastąp je prysznicem lub bidetem.

- po przebyciu infekcji grzybiczej lub bakteryjnej pamiętaj o zastosowaniu globulek probiotycznych- odbudują prawidłową mikroflorę pochwy

- bielizna powinna być bawełniana i dobra jakościowo. Syntetyczna bielizna nie przepuszczająca powietrza jest zdecydowanie nie wskazana.
Używaj bezzapachowego papieru toaletowego – zapachowy może być powodem podrażnień

- dbaj o swoją dietę – ogranicz spożywanie słodyczy, bowiem cukry proste mogą zwiększać ryzyko zakażeń grzybiczych.
Unikaj na co dzień wkładek – mogą pobudzać wydzieliny.

- w czasie menstruacji często zmieniaj środki higieniczne – zwracaj uwagę, by nie były perfumowane

- nie stosuj irygacji – są powodem wypłukiwania korzystnych bakterii kwasu mlekowego

- nie stosuj gąbek i myjek – to siedlisko drobnoustrojów

- zwróc uwagę na substancje pielęgnujące w kosmetyku - skóra będzie wdzięczna za bisabolol (działa antyseptycznie), alantoinę ( przyspiesza regenerację skóry), panthenol (łagodzi podrażnienia), glukany(nawilżają) , ekstrakty i olejki eteryczne.


Podsumowując właściwa higiena okolic intymnych zapobiega w znacznym stopniu wystąpieniu bólu, świądu i pieczenia, które towarzyszą infekcjom bakteryjnym i grzybiczym. Przestrzeganie zasad higieny jest nieodłącznym elementem dbałości o zdrowie. Niewłaściwa higiena sprzyja stanom zapalnym, a nie leczone mogą zwiększać ryzyko bezpłodności i ciąż pozamacicznych.