Igły do portów naczyniowych

Igły do portów naczyniowych należą do podstawowego sprzętu medycznego. Igły do portów zapewniają lekarzom i innym specjalistom medycznym dostęp do naczyń krwionośnych, umożliwiając podawanie leków w terapii bólu, chemioterapii lub w procesie leczenia chorób przewlekłych, aplikowanie preparatów krwiopochodnych czy wdrażanie żywienia pozajelitowego.


Wśród produktów dostępnych są igły służące do iniekcji bolusowych, przepłukiwania portów, podawania kontrastu w tomografii komputerowej, odpowiednie do długotrwałych infuzji oraz iniekcji wysokociśnieniowych. Wszystkie igły do portów naczyniowych zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić personelowi i pacjentom maksymalny komfort podczas leczenia szpitalnego i domowego. 

Port naczyniowy to stały, długoterminowy dostęp naczyniowy, który umożliwia terapii dożylnej.
Port naczyniowy to specyficzny dostęp centralny, w którym cały cewnik (kończący się podobnie jak inne typy CVC - w pobliżu prawego przedsionka serca) znajduje się całkowicie podskórnie, zwykle w górnej części klatki piersiowej.

Porty naczyniowe są umieszczane przez lekarza na sali operacyjnej, w znieczuleniu miejscowym. Ten rodzaj dostępu jest wykorzystywany do długoterminowych terapii infuzyjnych, z tym wyjątkiem, że nie jest to przypadek ciągłych infuzji, ale raczej sytuacje, w których wymagany jest wielokrotny, niezawodny i bezpieczny dostęp naczyniowy przez długi okres czasu (np. podczas chemioterapii, częstego leczenia antybiotykami, długotrwałego żywienia pozajelitowego lub potrzeby częstego pobierania krwi lub licznych tomografii komputerowych z kontrastem). Porty naczyniowe są szczególnie pomocne dla pacjentów pediatrycznych ze względu na sposób ich umieszczenia i wygodę użytkowania. Jeśli chodzi o praktykę, według INS zasada jest następująca: jeśli pacjent ma prawidłowo działający port, powinno to być miejsce z wyboru dla terapii infuzyjnej u tej osoby.

Port naczyniowy składa się z cewnika (zwykle cewnika jednoświatłowego, choć istnieją porty dwuświatłowe) i umieszczonej podskórnie samouszczelniającej się komory z silikonową membraną. Dostęp do naczynia uzyskuje się poprzez nakłucie membrany za pomocą specjalnej, "niekłującej" (nietraumatycznej), atraumatycznej igły - tak zwanej igły szlifowanej Hubera  - która jest zbudowana tak, aby rozcinać tkankę podczas nakłuwania, minimalizując tarcie i wydrążając kawałki tkanki i silikonu z membrany portu. Dzięki tej konstrukcji membranę można nakłuć kilka tysięcy razy. W zależności od potrzeb klinicznych istnieją różne rodzaje igieł do portów naczyniowych: igły o różnych rozmiarach, igły bez drenów (używane podobnie jak inne igły do wenopunkcji), igły z drenem i plastrem mocującym (zastosowania podobne do wenopunkcji), igły z przyciętym drenem z dodatkowym portem bocznym itp.

Właściwa pielęgnacja jest niezwykle ważna w obsłudze portu - prawidłowo obsługiwany i pielęgnowany port może służyć przez kilka lat.


Do czego dokładnie służy igła do portu?

Igły do portów naczyniowych są klasyfikowane jako ogólne akcesoria medyczne. Znajdują one zastosowanie w różnego rodzaju placówkach medycznych. Wykorzystywane są przede wszystkim do:
  • podawanie środków przeciwbólowych bezpośrednio do naczyń krwionośnych,
  • podawanie chemioterapii podczas leczenia raka,
  • podawanie produktów krwiopochodnych,
  • wdrażanie żywienia pozajelitowego.

Igły do portów naczyniowych

Widoczna w tej kategorii igła portowa Huber umożliwia nie tylko dożylne podawanie leków stałych, ale również pobieranie próbek krwi. Igły do portów są dostępne w różnych rozmiarach, o najwyższej wydajności. Specjalistyczne igły do portów, takie jak igła do portów Huber i Surecan, które są wyposażone w elastyczny system mocowania, z drenem i zaciskiem. Przemyślana konstrukcja sprawia, że wprowadzenie igły portu naczyniowego i jej usunięcie po infuzji jest łatwe i szybkie.


Igła do portu Hubera

Specjalistyczna igła do portu Hubera jest pakowana po kilka sztuk w opakowaniu, co można zobaczyć w specyfikacji produktu. 
Igła Huber została zaprojektowana tak, aby umożliwić długotrwałe infuzje. Z jej pomocą można również wykonywać zastrzyki pod wysokim ciśnieniem. Wysokiej jakości igła Hubera powinna mieć gładki i elastyczny system mocowania, dren i zacisk. Musi być łatwa zarówno w zakładaniu, jak i zdejmowaniu. Warto też wybierać modele z możliwością trwałego przymocowania do skóry, co zapobiega przypadkowemu przemieszczeniu się igły do portu podczas iniekcji.

Igła do portu Surecan

Igła portowa Surecan jest odpowiednia do krótkotrwałych infuzji trwających maksymalnie 60 minut. Jej ścięcie w kształcie łyżeczki i zaokrąglona tylna krawędź znacznie wydłużają żywotność portu. Igła nie zawiera lateksu i jest zabezpieczona przed przypadkowym wysunięciem się podczas iniekcji.


Sprawdzona i bezpieczna igła do portów naczyniowych - jak ją wybrać?

Wybór odpowiedniej igły do portu jest ważny dla bezpieczeństwa i komfortu pacjenta oraz przebiegu infuzji. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, jak długo będzie ona działać. W końcu, w zależności od potrzeb, można wybrać igłę odpowiednią do krótko- lub długoterminowych infuzji. Warto też zdecydować się na akcesoria od sprawdzonych i zaufanych producentów, gdyż jest to gwarancją ich bezpieczeństwa.

Igły do portów naczyniowych sprzedawane są w osobnych, sterylnych opakowaniach. Po ich wyjęciu akcesoria te są gotowe do użycia. Nowoczesne igły do portów są zaprojektowane w taki sposób, że pozwalają na wykonanie dyskretnego opatrunku. Wszystko to ma ogromny wpływ na komfort pacjenta, któremu podawane są leki.


Jak często wymieniać igłę portu?

Igła do zakładania portów może być używana do 7 dni, pod warunkiem, że miejsce nakłucia skóry jest codziennie sprawdzane pod kątem reakcji zapalnej. Jeśli kontrola miejsca wkłucia igły nie jest możliwa, igłę należy wymieniać co 2 dni.