HEMOROIDY – co powinniśmy o nich wiedzieć ?

Hemoroidy nazywane guzkami krwawniczymi oraz żylakami odbytu są bardzo dokuczliwym problemem, który dotyczy bardzo dużej części naszego społeczeństwa. Początkowo bagatelizowane schorzenie może skutkować przekształceniem w bardzo poważny problem, który uniemożliwi nam codzienne funkcjonowanie.

 

Co to są hemoroidy?

Żylaki odbytu to sploty żylne, które zlokalizowane są w okolicy odbytu i obecne od urodzenia. Osoby cierpiące na to schorzenie mają utrudnione kontrolowanie oddawania stolca oraz gazów. Czasem dochodzi do patologicznego powiększenia wspomnianych guzków krwawniczych, wtedy dochodzi do choroby hemoroidalnej. W aspekcie medycznym guzki dzielimy na wewnętrzne oraz zewnętrzne, zależnie od tego ich umiejscowienia oraz wielkości.

 

Przyczyny powstawania hemoroidów

 

Przyczyny są bardzo różne i ciągle są na etapie wyjaśniania. Jedną z przyczyn jest nieprawidłowe ciśnienie żylne, którego przyczyną jest zastój krwi żylnej. W szczególności zagrożone są osoby:

  • borykają się z otyłością,
  • kobiety w ciąży (macica uciska na żyły miednicy oraz jamy brzusznej),
  • osoby które nadużywają alkoholu,
  • osoby prowadzące siedzący tryb życia.

 

Rozpoznanie choroby

 

Do głównych objawów , które mogą świadczyć o chorobie żylaków odbytu jest krew obecna w stolcu. Ma ona jasnoczerwony kolor, a przewlekłe krwawienie może skutkować niedokrwistością, spowodowana niedoborem żelaza. Można to zdiagnozować zupełnie przypadkiem podczas okresowych badań laboratoryjnych. Poza krwią w stolcu możemy borykać się również ze świądem, przeczeniem oraz trudnościami podczas oddawania stolca.

 

Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na hemoroidy niezwłocznie skonsultuje się z lekarze. Pamiętaj, że wczesna diagnoza jest istotna aby wykluczyć inne schorzenia, których objawy są zbliżone jak np.:

  • nowotwory jelita grubego,
  • zmiany nadżerkowe w jelitach.

 

Leczenie

 

Często wystarczy stosowanie naturalnych maści oraz czopków doodbytniczych, które chronią błonę śluzową odbytu i wspomagają gojenie ran. Dostępne są one w aptekach bez recepty. Mają również właściwości zwiększające elastyczność śluzówki oraz jej nawilżenie. Niektóre preparaty w swoim składzie posiadają lidokainę, która ma właściwości znieczulające. Niezbędne są również leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

W terapii żylaków bardzo ważna jest także dieta bogata w błonnik, a także odpowiednią ilość płynów, aby zminimalizować ryzyko tworzenia zaparć. Długotrwałe zaparcia wiążą się z chorobą hemoroidową. Leczenie objawowo hemoroidów powinno skutkować efektami nawet po kilku dniach przyjmowania leków. W przypadku zaawansowanej choroby może być konieczny zabieg operacyjny. Najpopularniejszy jest zabieg, który polega na zakładaniu gumek na żylaki tzw. zabieg Barrona lub użycie środka obkurczającego albo zastosowanie krioterapii. W niektórych przypadka niezbędna jest operacja polegająca na wycięci zmian.

 

Nawodnienie organizmu

 

Organizm, który jest odwodniony może skutkować wieloma powikłaniami zdrowotnymi. W największym stopniu na odwodnienie narażone są osoby w podeszłym wieku. Kolejna grupą narażona są osoby, które bardzo intensywnie ćwiczą , szczególnie latem. Objawem odwodnienia jest:

  • uczucie pragnienia,
  • suchość w ustach, 
  • ciemniejszy kolor wydalanego moczu.

 

Przyjmuje się ze każda osoba dorosła powinna pić 30 ml wody dziennie na każdy kilogram swojego ciała. Osoby, które ważą więcej niż 70 kilogramów powinny pić ponad 2 litry płynów dziennie. Oczywiście większe zapotrzebowanie na wodę będą miały osoby aktywne fizycznie, a może to być nawet dwukrotność normy.

 

Badajmy się!

 

Ciągle wzrasta świadomość zdrowotna całego społeczeństwa skutkuje to tym, że częściej oraz chętniej korzystamy z pomocy lekarza. Hemoroidy są schorzeniem, które dla wielu osób wciąż jest bardzo wstydliwy problem. Należy jednak pamiętać, że szybka diagnostyka oraz wczesne rozpoczęcie leczenia może nas uchronić przed dokuczliwymi powikłaniami żylaków odbytu, a także poprawić komfort naszego codziennego życia. Konsultacja z lekarzem pomoże również w wykluczeniu pozostałych groźnych przyczyny powstałych objawów. Profilaktyka zdrowotna obejmuje przede wszystkim regularne wizyty w przychodni, a także coroczne badania. Pamiętaj, że na istotne aspekty życia takie jak dieta oraz aktywność fizyczna mamy bezpośredni wpływ, a na pozór prosta zmiana może w dużym stopniu poprawić nasz stan zdrowia.