Haluksy - jak z nimi żyć?
Od świtu do nocy biegasz w szpilkach lub niewygodnych butach? Praca wymaga od Ciebie prowadzenia życia na wysokich obcasach? Jak sobie z tym radzić? Czy wiesz jakie zagrożenia dla zdrowia to niesie?

Zapobieganie i leczenie
Paluch koślawy to nabyta deformacja stopy charakteryzująca się odchyleniem dużego palca w kierunku palca sąsiedniego. Choroba ta częściej występuje u kobiet lub osób otyłych, które często noszą wysokie obcasy. Deformacja rozwija się stopniowo. Haluks, czyli nieprawidłowo ustawiony pierwszy palec stopy, to schorzenie spowodowane przede wszystkim genetycznie. Genetyczny skład stopy jest czynnikiem numer jeden decydującym o tym, czy rozwinie się u nas paluch koślawy. Jeśli na stopy działają również niekorzystne czynniki zewnętrzne, wzrasta ryzyko dotykających nas problemów.

Czynniki wpływające na rozwój palucha koślawego:
ciasne i niewygodne buty,
wąskie palce i wysokie obcasy w obuwiu,
osłabienie mięśni stopy,
urazy kończyn dolnych,
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
dna moczanowa,

Oprócz aspektu wizualnego, rozwój haluksów niesie ze sobą dodatkowe utrudnienia, a mianowicie problemy z chodzeniem i staniem, przewlekły ból śródstopia, a nawet zmiany zwyrodnieniowe kolan czy bioder. Tylko odpowiednio dobrana profilaktyka lub leczenie może zminimalizować, a czasem nawet zatrzymać postęp deformacji, zmniejszając tym samym towarzyszące jej odczuwanie bólu. Należy pamiętać! Niewłaściwe noszenie butów ma ogromny wpływ na wywinięcie dużego palca!

Haluksy - Objawy:
Główne objawy, na które pacjenci się skarżą i udają się do lekarza w celu postawienia diagnozy to:
Ból i zaczerwienienie w okolicy palca (pierwsza kość śródstopia),
Tkliwość, wrażliwość na dotyk dużego palca (pierwsza śródstopie)

Haluksy - Leczenie
Aby wybrać najwłaściwsze leczenie, należy najpierw zgłosić się do lekarza, który na podstawie wywiadu, badań lub badania stopy określi nasilenie guza.
Eksperci zalecają stosowanie:
Leczenie chirurgiczne — zaawansowana deformacja guzka
Leczenie zachowawcze - przy drobnych zmianach łagodnych guzka poprawimy ruchomość stawu i zatrzymamy postęp zmian zwyrodnieniowych
Leczenie u podologa – zdecydujmy się na wizytę u fizjoterapeuty stóp, który indywidualnie dobierze leczenie do naszych potrzeb

Operacja haluksów nie jest uciążliwym doświadczeniem, pacjent zwykle wraca do domu w ciągu 2 dni, a kilka godzin po operacji może chodzić o kulach w specjalnym obuwiu. Okres rekonwalescencji i konsultacja lekarska trwa około 6 tygodni, po których pacjent wraca do normalnego funkcjonowania. Leczeniem zajmuje się fizjoterapeuta specjalizujący się w ortopedii. Jest to wizyta specjalistyczna, podczas której terapeuta ręcznie bada stopę, wykorzystując swoją wiedzę i różnego rodzaju testy do oceny deformacji palców. Potem zdecydował się leczyć. Typowe metody leczenia haluksów obejmują masaż tkanek głębokich, uwalnianie punktu spustowego, falę uderzeniową (ESWT), laser wysokoenergetyczny (HILT), a nawet kinesiotaping. Każdy z tych zabiegów ma na celu wyeliminowanie bólu, prawidłowe ułożenie palców oraz poprawę ruchomości wszystkich struktur stopy.

Profilaktyka i leczenie zachowawcze.
Wbrew pozorom to kluczowy element terapii. Leczenie zachowawcze odgrywa ważną rolę w przygotowaniu do zabiegu i po nim, natomiast leczenie profilaktyczne ma na celu zminimalizowanie negatywnych skutków palucha i ograniczenie jego rozwoju. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama produktów profilaktycznych, które chronią stopę przed: utratą łuku bocznego i podłużnego, doskonale amortyzują stopę i zmniejszają bolesne odczucia. Należą do nich: wkładki, półwkładki, przekładki, kliny i inne. Zaleca się korygowanie koślawości palucha w nocy aparatem stałym, dzięki czemu możemy biernie wspomagać proces korekcji, a orteza ruchoma współpracująca z paluchem sugeruje aktywne leczenie stopy. Działają poprzez rozciąganie kurczliwej struktury, która wciąga duży palec u nogi do wywinięcia. Mówiąc o profilaktyce, nie możemy zapomnieć o niedocenianych dotąd komfortowych butach na płaskiej podeszwie lub niskim obcasie.
To podstawa by utrzymać wypracowany postęp korekcji na uzyskanym poziomie.