Golenie miejsc intymnych – czy powinno się to robić, czy nie ?Wszystkie włoski na naszym ciele pełnią bardzo istotną fukcję oraz ich lokalizacja nie jest przypadkowa. Wielu lekarzy uważa, iż gdyby włosy łonowe nie były nam potrzebne to podczas procesu ewolucji na pewno by zniknęły. W związku z tym, że tak się nie stało trzeba dobrze przemyśleć czy warto je usuwać. Stanowią one naturalną barierę przed bakteriami, grzybami oraz wirusami, oraz pomagają utrzymąć w czystości nasze miejsca intymne. Ponad to chroni bardzo wrażliwą skórę warg sromowych oraz pochwy.Podrażnienia, na które narażamy się podczas golenia tych miejsc, połączone z wilgotym i ciepłym środowiskiem są barierą dla do naszego organizmu, dla dużej liczby patogenów. Miejsca intymen są idelanym miejsce dla rozwoju różnych bakterii.Zadajmy sobie pytanie:

Czy warto golić miejsca intymne ? Jeśli już tak to w jaki sposób żeby ograniczyć podrażnienia skóry ?

 

GOLIĆ czy lepie NIE GOLIĆ ?

Według statystyk coraz więcej kobiet podejmuje decyzje o pozbyciu się włosów łonowych. Około 62 % decyduje się na całkowite usunięcie włosków, a pozostała część regularnie przycina odrastające włoski. Statystyki dotycza kobiet w wieku 18-24 lata. Nie tylko kobiety decydują się na usuwanie owłosienia, również mężczyźni podejmuja taką decyzję. Około 20 % z nich goli miejsca intymne, choć większość z nich robi to dla swojej partnerki i na jej prośbę.

Mężczyźni w większości wolą aby kobiety pozbyły się całkowicie owłosienia w tych miejscach, nieco mniej aby je przycinały, a ich nieznaczna ilość stwierdziła, że nie ma to znaczenia.

 

4 powody aby zostawić włosy łonowe

1. Osłaniają miejsca intymne przed patogenami tzn. bakteriami grzybami, wirusami które wywołują infekcje intymne. Usunięcie owłosienia naraża nas na podrażnienie skóry, może skutkować stanami zapalnymi oraz infekcjami intymnymi. Kobiety poddające się zabiegom depilacji narażone są na choroby typu opryszczka narządów intymnych.

2. Ponad to owłosienie zapobiegą wszelkim otarciom czy podrażnieniom w czasie stosunku.

3. Dodatkową gwarantują odpowiednią temperaturę.

4. Pozwalają na utrzymanie naturalnego zapachu, który działa jak afrodyzjak.

 

Pielęgnacja miejsc intymnych

Aby utrzymać w czystości miejsca intymne oraz uniknąć infekcji, trzeba podmywać się rano oraz wieczorem. Mycie musi być krótkie przy użyciu wody oraz delikatnego mydła lub płynu intymnego. Długorwałe moczenie się w wannie nie jest dobre dla kobiet zmagających się z powracającymi infekcjami.

Pamiętajmy również o odpowiedniej bieliźnie, która również jest bardzo istotna. Bielizna najlepiej aby była bawełniania i przewiewna. Każdego dnia należy zmieniać bieliznę na świeżą. Nie poleca się zakładania stringów czy bardzo obcisłych majtek, gdyż sprzyjają one przenoszeniu się bakterii z odbytnicy w okolice pochwy.

Wkładki oraz podpaski czy tampony powinny być użytkowane tylko w dniach, gdy jest to absolutnie konieczne. Podpaski itp. należy zmieniać po każdej wizycie w toalecie.

Twój partner również musi pamietąć o higienie intymnej. Przestrzeganie powyższych zasad na nic się zda jeśli twój partner nie będzie dbał o swoją higienę miejsc intymnych.

 

Decyzje o uswaniu lub nie usuwaniu owłosienia należy do każdego z osobna. Przed podjęciem decyzji trzeba zapoznać się z argumentami za i przeciw takim zabiegom.