Dlaczego żel do cewnikowania jest tak ważny?
Cewnikowanie pacjenta to procedura medyczna polegająca na wprowadzeniu cewnika, czyli cienkiej rurki, do wnętrza ciała pacjenta w celu diagnostycznym lub terapeutycznym. Cewnikowanie jest stosowane w różnych obszarach medycyny, w zależności od rodzaju cewnika i miejsca, do którego jest on wprowadzany. Jak się łatwo domyślić, wprowadzanie i obecność cewnika w ciele, może powodowować dolegliwości bólowe. Z pomocą przychodzą żele do cewnikowania, szczególnie te znieczulające.


Rodzaje cewnikowania


 Najczęściej spotykane rodzaje cewnikowania to:
  1. Cewnikowanie pęcherza moczowego: Wprowadzenie cewnika przez cewkę moczową do pęcherza moczowego. Cewnik ten może być używany do odprowadzania moczu u pacjentów, którzy mają problemy z oddawaniem moczu, lub do pobierania próbek moczu do badań diagnostycznych.
  2. Cewnikowanie serca: Procedura, w której cewnik jest wprowadzany do naczyń krwionośnych prowadzących do serca. Może być używany do badania naczyń wieńcowych, oceny funkcji serca, a także do wykonywania zabiegów terapeutycznych, takich jak angioplastyka.
  3. Cewnikowanie naczyń krwionośnych: Wprowadzenie cewnika do żyły lub tętnicy, na przykład w celu podania leków, płynów dożylnych, przeprowadzenia hemodializy, czy pobrania krwi.


Zastosowanie cewnikowania

  1. Diagnostyczne: Pobieranie próbek, monitorowanie ciśnienia w różnych częściach ciała, badania kontrastowe.
  2. Terapeutyczne: Odprowadzanie moczu, podawanie leków, dializa, rozszerzanie zwężonych naczyń krwionośnych.

Rodzaje cewników

  1. Cewnik Foley'a: Najczęściej stosowany cewnik do pęcherza moczowego, który może pozostawać w miejscu przez dłuższy czas.
  2. Cewnik Nelatona: Używany do jednorazowego cewnikowania pęcherza moczowego.
  3. Cewnik centralny: Wprowadzany do dużej żyły, zwykle w okolicy szyi, klatki piersiowej lub pachwiny, stosowany do długotrwałego dostępu do krwiobiegu.

Procedura cewnikowania

  1. Przygotowanie: Dezynfekcja miejsca wprowadzenia cewnika, przygotowanie sterylnych narzędzi.
  2. Wprowadzenie cewnika: Cewnik jest ostrożnie wprowadzany do odpowiedniego miejsca przy użyciu sterylnych technik.
  3. Kontrola: Upewnienie się, że cewnik jest prawidłowo umieszczony i funkcjonuje zgodnie z oczekiwaniami.


Wykorzystanie żelu


Aby zmniejszyć uczucie dyskomfortu u pacjenta, można zastosować specjalny żel z lidokainą, który nie tylko ułatwi wprowadzenie cewnika, ale przede wszystkim zmniejszy lub zlikwiduje dolegliwości bólowe. Żel jest sterylny, a dodatkowo może posiadać zdolności aseptyczne i wspierać dezynfekcję miejsca wprowadzenia cewnika. Szczególnie przydaje się to przy wprowadzaniu cewnika do cewki moczowej, zarówno u pań, jak i panów. Wielu producentów zdecydowało się wprowadzić na rynek dwie pojemności strzykawek z żelem, stosowane w zależności od płci pacjenta - 6ml dla pań i 11ml dla panów. Forma wygodnej strzykawki pozwala na użycie go nawet jedną ręką. Żel jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta. Warto pamiętać, że działanie przeciwbólowe żelu jest obserwowane po ok. 5 minutach od zastosowania.