Detektory tętna płodu - czy są niezbędne?
Ciąża to niesamowity czas dla każdej kobiety. Oczekiwanie na upragnione potomstwo wiąże się z wieloma emocjami, w tym ze strachem o zdrowie jeszcze nienarodzonego dziecka. Współczesna medycyna pozwala uspokoić rodziców potwierdzając m.in przez badanie usg, że dziecko jest zdrowe. Jednak wizyty u lekarza odbywają się zazwyczaj co miesiąc, a niektóre przyszłe mamy mogą potrzebować dodatkowego, codziennego wsparcia aby potwierdzić, że maluszek ma się dobrze. Tutaj może pomóc urządzenie zwane Detektorem tętna. Co to właściwie jest? Czy jest niezbędne dla każdej przyszłej mamy?


Co to jest detektor tętna?


Jest to małe urządzenie wykorzystujące fale dźwiękowe oraz tzw. zjawisko Dopplera. Pozwala ono na bieżąco kontrolować tętno jeszcze nienarodzonego dziecka. Detektory są całkowicie bezpieczne zarówno dla dziecka jak i matki. Są sprzętem stosunkowo nowym technologicznie, dają możliwość samodzielnego monitorowania tętna dziecka miedzy wizytami kontrolnymi. Przede wszystkim dają poczucie bezpieczeństwa dla bardziej stresujących się przyszłych mam, a jak wiemy takie poczucie bywa bezcenne. Można powiedzieć, że detektor tętna płody to domowe KTG. Sprzęt pozwala rejestrować liczbę ruchów i tętno płodu ale też częstość skurczów macicy. 


Kiedy wykonywać badanie?


Istnieją zalecane ramy czasowe w których najlepiej używać detektoru tętna płodu. Związane jet to z tym, że w innym czasie czynności jakie zachodzą w organiźmie ciężarnej (np. trawienie) potrzebują większej ilości tlenu co może powodowąc błędny wynik, dlatego zaleca się badanie:

• w ciągu 30 minut po obudzeniu się
• w ciągu 60 minut po posiłku
• około 30 minut prze zaśnięciem

W tym czasie uzyskamy najdokładniejszy obraz stanu płodu, mamy tu na myśli FHR czyli pomiar tętna płodu (Prawidłowa wartość to 120-160 uderzeń/minutę).


Jaki wybrać?


Wybór urządzenia zależy od naszych potrzeb i przeznaczenia. Jeżeli kupujemy detektor tylko do użytku domowego wystarczą prostrze urządzenia, których czas pracy jest krótszy, ponieważ sprzęt będzie używany przez jedną osobę, dlatego też nie będzie miał konieczności długiego czasu pracy akumulatorów. W wypadku zakupu do gabinetu lekarskiego będziemy sugerować się innymi kryteriamy. Niektóre modele posiadają wbudowany wyświetlacz. W wersjach podstawowych są wyposażone w zestaw słuchawkowy, te zaawansowane mają głośniki.  Poniżej krótkie opisy wybranych urządzeń dostępnych w naszym sklepie:

• Detektor tętna płodu Jumper JP – przeznaczony zarówno do szpitali jak i użytku domowego. Bardzo prosty w obsłudze (wystarczy włączyć detektor, nałożyć żel i rozpocząć sprawdzanie tętna dziecka.) Posiada certyfikat medyczny co gwarantuje bezpieczeństwo używania podczas całego okresu ciąży. Lekki, niewielki co pozwala na zmieszczenie go nawet w damskiej torebce. Posiada wbudowane wejście słuchawkowe co umożliwia podłączenie go za pomocą kabla mini jack do naszego smartfona lub laptopa i zapisanie dźwięków. Posiada płynną regulację głośności, wbudowany głośnik, wbudowane wejście słuchawkowe, pomiar tętna płodu, wykres krzywej bicia serca, kolorowy monitor LCD, dwa tryby pracy Dopplera, wodoodporną głowicę. Zasilanie: baterie/akumulatory AAA x3.

• Detektor tętna płodu FD-10 D na baterie - idealnie sprawdzi się w położniczym środowisku. Jest to wysokiej czułości, lekki sprzęt. Można go używać od 10 tygodnia ciąży. Cechu szczególne: elektronika zespolona w jednej obudowie (głowica, głośnik), detektor impulsowy, bardzo czuły, możliwość regulacji głośności, pomiar częstości akcji serca FHR: 50 - 210 bpm, usuwa zakłócenia kontaktowe, czas pracy baterii/akumulatorów to 16 godzin, wskaźnik baterii, zasilanie na baterie 2 x AA / R6.

• Detektor tętna płodu UDT-20 SD – urządzenie posiada głowice B7P2MHz czyli szerokokątną 7-elementową głowicę ułatwiającą znalezienie tętna, jednak nie zalecaną dla małej ciąży. Detektor jest bardzo czuły, ma możliwość regulacji głośności, pomiar FHR w zakresie: 50-210 bmp, doskonale usuwa zakłócenia kontaktowe. Czas pracy bakterii/akumulatorów to około 30 godzin, urządzenie posiada wskaźnik baterii (zasilanie 2x AA/r6).

• Detektor tętna płodu UDT - 20 WD R - pozwala na monitorowanie akcji serca płodu wraz z jednoczasowym zapisem czynności skurczowej mięśnia macicy. Badanie to przeprowadzane jest w ramach intensywnej opieki przedporodowej. Detektor tętna płodu UDT - 20 WD -R ma akumulatory. Służy do badań akcji serca płodu przez położników i położne oraz lekarzy ginekologów. Posiada wysoką czułość, jest ultradźwiękowy, z odczytem częstości tętna FHR. Możliwość wykonywania badań od 10 tygodnia ciąży. Urządzenie posiada głowicę BWP2MHz - wąskokątną, wodoodporną głowicę przeznaczoną do badań w trakcie porodu w wodzie i ogólnego zastosowania. Cechy szczególne to: możliwość wykonywania badania od 10 tygodnia ciąży, niski poziom szumów, czysty dźwięk, regulacja głośności, ograniczenia zakłóceń kontaktowych, pomiar częstości akcji serca FHR: 50-210 bpm, automatyczny i ręczny pomiar częstości, zasilanie bateryjne lub akumulatorowe: 2xAA/R6, automatyczny wyłącznik, czas pracy baterii/akumulatorów to około 30 godzin, sygnalizowanie stanu akumulatorów.

Dostępne także:

Badanie domowym, prostym w użyciu detektorem tętna można przeprowadzić w każdych warunkach. Ważne jest aby głowica miała dobry kontakt ze skórą burzcha, powinno się ją utrzymać prostopadle do niej. Na czubek głowicy należy nałożyć wybrany żel do USG. Zapewni on właściwe przewodzenie ultradźwięków. Oczywiście w warunkach domowych nie trzeba używać lateksowej osłonki tak jak ma to miejsce w gabinecie lekarskim. Gdy włączymy urządzenie i przyłożymy wspomnianą sondę do brzucha należy bardzo delikatnie i wolno przesuwać ją i nasłuchiwać bicia serca, starajmy się znaleść miejsce gdzie będzie najlepszej jakości. Na wyświetlaczu możemy zobaczyć chwilową wartość bicia serduszka.


W którym miejscu na brzuchu badać aby pomiar był najdokładniejszy?

Wszystko zależy od czasu trwania ciąży, kolejno:





Zalety urządzenia


Do zalet posiadania detektoru tętna należy zaliczyć niewątpliwie spokój i bezpieczeństwo dla przyszłej mamy jak i dziecka, ponieważ sprzęt może wyłapać nieprawidłowości już na początku ciąży. Gdy po badaniu domowym detektorem zauważymy, że tętno dziecka jest niższe niż 100 uderzeń/ minutę lub wyższe niż 180 uderzeń na minutę to niezwłocznie powinnyśmy zgłosić się do lekarza! Sprzęt gwarantuje możliwość codziennego sprawdzania czynności życiowych naszego maluszka. Samo słuchanie bicia serca da ukojenie przyszłym rodzicom już od 10 tygodnia życia. Detektory posiadające fukcję licznika skurczów macicy są szczególnie pomocne w ostatnim stadium ciąży, ponieważ pomagają przewidzieć rozpoczęcie akcji porodowej. 

Sprzęt taki może być naprawdę istotnym zakupem dla każdej, przyszłej mamy jednak pamiętajmy, że nic nie zastąpi kontrolnej wizyty u naszego lekarza specjalisty, a detektor ma być jedynie urządzeniem pomocniczym.