Dermatoskop, do czego służy i co widzi?

Dermatoskop to niezastąpione narzędzie w rękach dermatologów.  Dermatoskop to urządzenie pozwalające na oglądanie zmian skórnych w wielokrotnym powiększeniu i odpowiednim oświetleniu, co pozwala również na ocenę zmiany pod kątem jej głębszych struktur (trójwymiarowość).


To właśnie dermatoskopy odgrywają kluczową rolę w nieinwazyjnym badaniu diagnostycznym skóry, które jest jednym z najważniejszych w dziedzinie takiej jak dermatologia. Urządzenia tego typu to pewien rodzaj szkła powiększającego, które pozwala na niezwykle precyzyjne przyjrzenie się skórze i wszelkim zmianom na jej powierzchni. Dermatoskop służy do oceny zmian skórnych, które dopiero się pojawiły, zmieniły, oraz tych które są obecne od dłuższego czasu. To właśnie dermatoskop pozwala na odróżnienie zmian łagodnych od tych niebezpiecznych. Wykryje zmiany naczyniowe, ziarniniakowe czy inne. Niestety, ale nowotwory skóry są bardzo powszechne wśród populacji, stąd wszelkie niepokojące zmiany, które pojawiają się, rosną lub zmieniają swoją strukturę, wymagają diagnostyki i rozpoczęcia ewentualnego leczenia. 


Z jego pomocą można zdiagnozować m.in:
  • czerniaka złośliwego,
  • znamię barwnikowe lub znamię niebieskie,
  • naczyniak krwionośny,
  • brodawka łojotokowa,
  • zmian krwotocznych.


Do skorzystania z badania szczególnie predestynują:
  • zmiana wielkości, koloru, granic lub struktury istniejącej zmiany skórnej,
  • krwawienie ze zmiany skórnej,
  • złuszczanie się zmiany na skórze,
  • swędzenie zmiany na skórze,
  • pojawienie się nowej zmiany na skórze o nieregularnych krawędziach i nieendolitycznym kolorze,
  • pojawienie się zaczerwienienia lub obrzęku wokół zmiany,
  • ból zmiany na skórze.



Na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy zakupie dermatoskopu?

Przed wyborem odpowiedniego dermatoskopu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Po pierwsze, rodzaj dermatoskopu, a więc warto zdecydować się na model bezdotykowy lub dotykowy danego dermatoskopu. Zastanów się, czy powinno to być proste narzędzie diagnostyczne, czy może bardziej zaawansowane, które jest w stanie wykonać cyfrową dermatoskopię, a następnie połączyć się z urządzeniami mobilnymi w celu udokumentowania wyników. Ważne jest również samo powiększenie -  im jest ono większe, tym dokładniejsze będzie badanie dermatoskopem. Można też i zwrócić uwagę na rodzaj światła zastosowanego w urządzeniu. Można wybierać spośród bardziej wydajnych, charakteryzujących się dłuższą żywotnością lamp LED, jak i rzadziej wybieranych, ale również stosowanych w wielu modelach, lamp halogenowych. Przy zakupie urządzenia warto też zwrócić uwagę na to, jaki współczynnik odwzorowania barw - CRI - jest nam potrzebny. I wreszcie to, co tak naprawdę należy wziąć pod uwagę na samym początku, a mianowicie, jakie zmiany skórne takie urządzenie ma wykrywać. Prosty, klasyczny przyrząd służy do podstawowego, powierzchownego badania zmian, bardziej zaawansowany służy do oglądania głębszych warstw skóry - czy dermatoskop ma wykrywać zaburzenia barwnikowe, czerniaki, pasożyty, a może ciała obce?