Czym zajmuje się chirurg szczękowo-twarzowy?
Wszelkie deformacje czy uszkodzenia w obrębie twarzy, jamy ustnej czy szczęki stanowią dla człowieka nie tylko problem natury estetycznej, ale też powodują wiele trudności w codziennym życiu. Mogą być przyczyną różnych dolegliwości bólowych, a także utrudniać najprostrze czynności, jak mówienie czy spożywanie posiłków. Nierzadko stają się one przyczyną dalszych powikłań. Na szczęście wiele tego typu schorzeń można korygować i poprawić jakość swojego życia. Z pomocą przychodzi chirurg szczękowo-twarzowy. Kim jest i czym zajmuje się ten lekarz, spróbujemy przeanalizować w tym artykule.


Kiedy iść do chirurga szczękowo-twarzowego?


Istnieje wiele wskazań do tego, aby skorzystać z porady i interwencji chirurga szczękowo-twarzowego. Jedną z najczęściej występujących okoliczności, w jakich ludzie korzystają z jego pomocy jest konieczność ekstrakcji (usunięcia) zęba lub założenie implantów zębowych. W szczególnie skomplikowanych przypadkach, ekstrację zębów przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Podobnie w przypadku zabiegów ortognatycznych, w których koryguje się m.in. przodozgryz, tyłogryz czy inne deformacje szczęki lub żuchwy. 

Pacjenci cierpiący na złamania kości twarzoczaszki w wyniku wypadków drogowych, upadków lub innych urazów, mogą potrzebować chirurgicznej rekonstrukcji, którą może przeprowadzić chirurg szczękowo-twarzowy. Podobnie, w przypadku wrodzonych wad twarzoczaszki, takich jak rozszczep wargi i podniebienia. Również dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ) wymagają konsultacji z chirurgiem twarzowo-szczękowym.


Chirurdzy szczękowo-twarzowi zajmują się również chirurgią plastyczną. Korygują wygląd twarzy pacjenta, np. przez lifting twarzy, korektę nosa, uszu i inne zabiegi kosmetyczne.


Konsultacja - jak przebiega?


W czasie wizyty konsultacyjnej u chirurga szczękowo-twarzowego, pacjent zostaje poddany badaniu ogólnemu. Oprócz tego, lekarz przeprowadza wywiad, omawia wyniki badań, szczególnie obrazowych - które ukazują skalę problemu. Pacjent otrzymuje plan dalszego leczenia. Nie zawsze będzie to wiązało się z koniecznością przeprowadzenia chirurgicznego zabiegu. Jeśli jednak będzie on niezbędny, pacjent wspólnie z lekarzem ustalą najbardziej odpowiedni plan leczenia. 


Rodzaje zabiegów 


Chirurg szczękowo-twarzowy wykonuje wiele rodzajów zabiegów chirugicznych. Należą do nich esktracje zębów, szczególnie zębów mądrości, umieszczanie implantów zębowych, korekcje deformacji szczęki i żuchwy, w tym asymetrii twarzy. Bardziej skomplikowanymi zabiegami są naprawa złamań kości twarzoczaski, w tym nosa, szczęki, żuchwy i kości policzkowych. W przypadkach ubytków powstałych w wyniku wypadku czy chorób nowotworowych lub wrodzonych deformacji twarzy, wykonuje się zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej. 


Czy jest się czego bać?


Warto zrozumieć, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego nie powinna być przyczyną lęku ani obawy, zwłaszcza jeżeli masz problem, który wymaga interwencji chirurgicznej. Chirurdzy szczękowo-twarzowi są wysoko wykwalifikowanymi specjalistami, którzy przez lata zdobywali doświadczenie w swojej dziedzinie. Mają odpowiednie kwalifikacje i wiedzę, aby skutecznie diagnozować i leczyć różnorodne problemy związane z jamą ustną, szczęką i twarzą. Współczesne gabinety chirurgii szczękowo-twarzowej często korzystają z zaawansowanych technologii i procedur, które sprawiają, że procedury są bardziej precyzyjne, mniej inwazyjne i bardziej skuteczne. Dzięki najskuteczniejszym środkom dezynfekującym zapewniają najwyższy stopień bezpieczeństwa personelu i pacjentów.