Czym jest septoplastyka?
Słowo septoplastyka w kontekście medyczynym natrualnie kojarzy się z chirurgią plastyczną, swego rodzaju poprawą wyglądu. Istotny jednak jest tutaj przedrostek septo-, mówiący o lokalizacji zabiegu. Łacińskie określenie "septum nasi" oznacza przegrodę nosową. Sam efekt estetyczny zabiegu ma tutaj zadanie drugorzędne. Kluczowym celem zabiegu jest poprawa przepływu powietrza przez jamę nosową, a w konsekwencji uniknięcie powikłań krzywej przegrody, do których należą m.in. schorzenia zatok czy bezdech senny. Sprawdźmy na czym polega zabieg i co warto o nim wiedzieć. 


Czym jest przegroda nosowa?


Przegroda nosowa oddziela części jamy nosowej od siebie, dzieli ją na dwie cześci. Sama składa się z części błoniastej, chrzęstnej oraz dwóch części kostnych, lemiesza i kości sitowej. Jest pokryta błoną śluzową, którą w przypadku ewentualych zabiegów rynochirugicznych można łatwo oddzielić od okostnej i ochrzęstnej. W prawdiłowym układzie, przegroda nosowa powinna być ułożona pośrodkowo względem jamy nosowej. 


Skąd wiem, że mam krzywą przegrodę?


To po prostu widać, choć nie zawsze. W skrajnych przypadkach, nie da się nie zauważyć skrzywionej przegrody nosowej, ponieważ zniekszałcenia są wyraźne nawet po zewnętrznej stronie nosa. Jeśli jednak skrzywienie nie rzuca się w oczy, musimy polegać na dopasowaniu charakterystycznych objawów. Należą do nich: 

  • problemy z drożnością, uczucie „zatkania nosa” jedno- lub obustronne
  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych – zapalenie zatok przynosowych, gardła, ucha
  • częste zatykanie uszu
  • bóle głowy
  • krwawienia z nosa
  • słabsze odczuwanie zapachów
  • oddychanie przez usta – zwłaszcza w czasie snu, chrapanie
  • trudność z oddychaniem podczas większego wysiłku fizycznego
  • nosowa mowa


Musimy jednak pamiętać, że decyzję o zabiegu zawsze podejmuje lekarz. Nie jest to zabieg, który każdy może sobie zafudnować. Lekarz może nie zakwalifikować pacjenta do zabiegu w różnych przypadkach, szczególnie jeśli sama wada przegroy jest niewielka, a jej wpływ na zdrowie jest znikomy. W takich przypadkach, można przez wiele lat żyć ze schorzeniem i nawet nie zdawać sobie z niego sprawy. 


Kiedy warto poddać się korekcie przegrody nosowej?


Krzywa przegroda nosowa może powodować wiele powikłań, znacząco obniżających komfort codziennego życia, oraz pogaraszać stan zdrowia pacjenta. Kiedy deformacja nosa jest wyraźna, zdecydowanie zaleca się wykonanie korekty, choćby ze względu na nawracające infekcje, osłabienie węchu i słuchu czy krwawienia z nosa. Oprócz względów zdrowotnych, zabieg może być rozważany również ze względów zawodowych, szczególnie u osób pracujących głosem - mówców, prezenterów, aktorów czy wokalistów. Szczególnie w przypadku tych ostatnich, nosowanie związane z krzywą przegrodą może powodować wiele problemów, przez pogorszenie barwy głosu. 


Jak wygląda zabieg?


Zabieg septoplastyki składa się z kilku etapów. W zależności od poziomu skomplikowania danego przypadku, całość może zająć od 30 do 90 minut. Generalnie operacje przegrody są wykonywane w ramach chirurgii jednego dnia. Zabieg polega na cięciu nosa w okolicy przedsionka, oddzieleniu błony śluzowej od ochrzęsntej. Pozwala to na uzyskanie dostępu do chrząstki, którą należy skorygować. O ile jest to możliwe, zwykle lekarze starają się ją skorygować wewnątrz nosa. Jeśli jednak deformacja jest zbyt skomplikowana, chrząstkę wyjmuje się aby po właściwym przygotowaniu umieścić z powrotem na miejscu. 


Po zabiegu


Mimo, że najprawdopodbniej opuścimy klinikę jeszcze w dniu zabiegu, to nie możemy zapomnieć o nim zbyt szybko. W ciągu pierwszych 7 dni po zabiegu powinniśmy powstrzymywać się od wysiłku fizycznego, dużo odpoczywać - najlepiej z lekko uniesioną głową. Warto również stosować zimne okłady na nos, które pomogą zmniejszyć możliwą opuchliznę. Przez kika tygodni należy również zrezygnować z uprawiania wszelkich sportów kontaktowych, takich jak piłka nożna, koszykówka, czy innych mogących powodować urazy nosa, np. siatkówki. Można je zastąpić np. partyjką snookera.