Czy w salonie kosmetycznym można zarazić się wirusem HIV?
Piękno niejedno ma imię. Choć z tą prawdą wszyscy się zgadzamy, ludzie często decydują się na poszukiwania sposobów na poprawienie własnego wyglądu. Choć cele są pozytywne i łatwo ulega się pragnieniom upiększenia siebie, absuolutnie nie wolno zapominać o bezpieczeństwie i zdrowiu. Dezynfekcja w salonach kosmetycznych, salonach piękności czy fryzjerskich jest tak samo ważna jak w placówkach medycznych. Sprawdźmy na co zwracać szczególną uwagę. 


Sensacja zza oceanu


W Stanach Zjednoczonych potwierdzono pierwszy w historii przypadek zarażenia wirusem HIV w czasie zabiegu kosmetycznego. Agencja medyczna CDC (centers for Disease Control and Prevention) podała informację, że miało ono miejsce w nielicencjonowanym gabinecie kosmetycznym w czasie zabiegu tzw. "wampirzego liftingu" oraz że tak jak w wielu wczęśniejszych zabiegach wykorzystywano igły jedorazowe z pewnością nie po raz pierwszy. Takie praktyki należy kategorycznie uznać za karygodne i niedopuszczalne. Jednak łatwo sobie wyobrazić, że być może najdrobniejszy błąd w czasie procesu dezynfekcji może również doprowadzić do podbnej tragedii. 


Czym jet wampirzy lifting?

Wampirzy lifting to potoczne określenie zabiegu mezoterapii osoczem bogatopłytkowym, uzyskanym z krwi pobranej bezpośrednio od pacjenta.  Wykorzystuje się w tym celu wyłącznie igły jednorazowe, ponieważ od wielu lat znane jest ryzyko zakażeń krzyżowych przez przenoszenie patogenów na zabrudzonych igłach.  Osocze zostaje wstrzyknięte do skóry pacjenta najczęściej w obrębie twarzy, a jego celem jest zlikwidowanie zmarszczek. 


Drogi zakażenia wirusem HIV

Wirus HIV (human immunodeficiency virus) należy do grupy retrowirusów i można się nim zarazić trzema drogami - wertykalną, pozajelitową i płciową. Drgoa wertykalna oznacza przeniesienie wirusa z matki na dziecko w czasie ciąży, porodu lub karmienia piersią. Droga płciowa stanowi najczęściej występującą drogę zarażenia się HIV. Droga pozajelitowa występuje np. w związku z narkomanią, kiedy nakrotyki podaje się dożylnie w niesterylnych warunkach. Innym sposobem jest podanie pacjentowi krwi lub preparatów krwiopochodnych nosiciela. 


Dezynfekcja 


Należy pamiętać że wirus HIV jest stosunkowo łatwy do zniszczenia przez proces dezynfekcji. Nie jest wymagane stosowanie specjalnych środków dezynfekujących, można powiedzieć że każdy sobie z nim poradzi. Należy jednak pamiętać o prawidłowym procesie, zachowaniu deklarowanego czasu ekspozycji środka dezynfekującego czy odpowienim czasie sterylizacji narzędzi. Szczególnie w przypadku dużej ilości zabiegów w krótkim czasie, łatwo o potencjalne zaniedbania w tym zakresie, które mogą prowadzić do przeniesienia patogenów, nie tylko wirusa HIV na inne osoby. Dlatego, w przypadku choćby salonów fryzjerskich warto stosować gotowe rozwiązania, aby szybko dezynfekować narzędzia.


W opisanym na początku artykułu przypadku, który miał miejsce w stanie Nowy Meksyk, salon został zamknięty a właścicielowi grożą lata więzienia. Nie zmienia to jednak sytuacji osób, które zostały zakażone. Dlatego zdecydowanie rekomenduje się wprowadzanie i stosowanie procedur dezynfekcyjnych aby dbać o zdrowie i bezpieczeństwo klientów i pacjentów. Choć wydaje się to oczywiste, podkreślamy że narzędzi i sprzetów jednorazowych używa się tylko raz!