Czego się spodziewać podczas badania wzroku?
Prędzej czy później, każdego z nas czeka wizyta u okulisty lub optometrysty, który przeprowadzi badanie wzroku. Choć w większości przypadków, badanie nie będzie przyjemnym przeżyciem, nie wolno się go obawiać. Czynności takie jak świecenie prosto w oko latarką, silne dmuchnięcia zimnego powietrza, czy choćby wkraplanie piękącego płynu do oka są koniecznością. Korzyści płynące z prawidłowo zdiagnozowanego narządu wzroku są jednak niewspółmiernie większe. 


Czy muszę iść na badanie wzroku?


Każdy powienien odwiedzić gabinet okulistyczny, najlepiej zanim pojawią się jakiekolwiek niedoskonałości w procesie widzenia. Już po przekroczeniu granicy 40 lat, w naszych oczach mogą zachodzić niepokojące zmiany, związane m.in. z tzw. starczowzrocznością czyli np.  potrzebą korzystania z okularów do czytania. Dodatkowo, możemy doświadczyć pierwszych symptomów jaskry czy zaćmy. Dlatego nie powinniśmy zbyt długo zwlekać z podjęciem decyzji o badaniu. Jeśli natomiast widzimy pogorszenie się naszego widzenia, utratę ostrości, czy wyrazistości barw, tym bardziej powinniśmy się dokładnie przebadać. 

Co ciekawe, nie każdy zdaje sobie sprawę, z tego że jest krótkowidzem lub dalekowidzem, w małym zakresie. Codzienne czynności mogą w takim przypadku nie sprawiać żadnych problemów, a osoba z małą wadą wzroku, może jej po prostu nie zauważyć. Wyraźnym symptomem problemów ze wzrokiem może być częste mrużenie oczu połączone z częstymi bólami głowy.


Lekcja czytania


Pierwszym skojarzeniem z gabinetem okulisty są naturalnie tablice Snellena. Zadaniem badanego jest odczytanie liter, cyfr lub obrazków ze specjalnych tablic umieszczonych w odległości ok. 6 metrów. Znaki ułożone są w rzędy, z których każdy następny jest mniejszy od poprzedniego. Dzięki temu, optometrysta może ocenić wzrok pacjenta oraz ostrość widzenia w dali. W trakcie badania, pacjent zakłada różne soczewki i wspólnie z badającym wybiera najlepszą opcję. 


Refraktometr


Kolejnym testem naszych oczu, jest badanie z wykorzystaniem refraktometru. Polega ono na skoncentrowaniu na wyświetlanym w dali obranie z wykorzystaniem refraktometru. Rezultat badania przynosi informację o tzw. mocy łamiącej układu optycznego w stosunku do długości gałki ocznej. To na tym etapie dowiadujemy się o swojej krótko- lub dalekowzroczności oraz akomodacji oka. 


Badanie foropterem


Pod tą, tajemniczo brzmiącą nazwą, kryje się jedno z najbardziej znanych urządzeń występujących w gabinetach okulistycznych. Foropter zawiera zestaw różnych soczewek, pryzmatów, filtrów optycznych, a także cylinder skrzyżowany czy otwór stenopeiczny. Lekarz pyta pacjenta o wrażenia, podczas zmian soczewek i innych parametrów urządzenia. W przypadku braku możliwości efektywnej komunikacji z badanym, np. w przypadku małych dzieci, lekarz może użyć retinoskopu który pomoże ocenić stopień odbicia na siatkówce obrazu umieszocznego przed okiem pacjenta. 


Tonometr


W czasie badania tonomotrem, do naszego oka zostaje wmuchnięte pod dużym ciśnieniem powietrze. Proces nie jest bolesny, ale z pewnością spowoduje mrugnięcie, jako naturalną reakcję. Badanie przeprowadza się w celu zmierzenia ciśnienia w gałce ocznej oraz zdiagnozowania jaskry. 

Najczęsciej, osoba odwiedzająca gabinet okulistyczny, zostanie również poddana badaniu oftalmoskopem. Jasne, oślepiające światło jest emitowane, w celu dostrzeżenia czerwonego odblaksu z dna oka pacjenta. 


Rozszerzanie źrenic


Proces rozszerzania źrenic jest dużym wyzwaniem. U osób z jasną barwą oczu, np. niebieską, żrenice rozszerzą się znacznie szybciej, niż u osób z czarnymi, brązowymi czy innymi ciemnymi oczyma. Cały proces trwa ok. 20-30 minut, jednak efekt szczypania może utrzymywać się nawet do kilku godzin po badaniu, zależnie od wykorzystanych do niego kropli. Przed przystąpieniem do tego etapu badania, upewnij się że masz ze sobą okulary przeciwsłoneczne i że jest ktoś, kto może odwieźć Cię do domu. Oprócz znacznie zwiększonej wrażliwości na światło i pieczenia, najczęściej pogorszeniu ulega też ostrość widzenia. Na szczęście tylko chwilowo. 
Dzięki rozszerzeniu źrenic, lekarz może przeprowadzić wnikliwe badanie dna oka. 



Jak widać, badanie wzroku nie wiąże się z żadnym ryzykiem, chociaż może być mało przyjemnym doświadczeniem. Jednak wczesne zdiagnozowanie ewentualnych chorób oczu, czy uszkodzeń wzroku może znacznie zwiększyć szansę na pełne wyzdrowienie. Tym bardziej, należy w pełni stosować zalecenia otrzymane od prowadzącego badanie.