Cesarskie cięcie - co warto o nim wiedzieć?
Mimo, iż twoja ciąża przebiega idealnie to zawsze jest prawdopodobieństwo, że może zakończyć się cesarskim cięciem. Pewne jest, że aktualnie jest to jedna z najczęśniej wykonywanych operacji na świecie, więc teoretycznie nie powinnyśmy się jej bać. Niektóre kobiety tak bardzo jednak boją się bólu, który utożsamiają z porodem naturalnym, że myśl o cesarskim cięciu na żądanie je uspokaja. Zawsze jednak są obawy dotyczące nie tylko samego zabiegu, ale i zdrowia dziecka po cc. Aktualnie prawie połowa porodów w Polsce kończy się tego typu operacją ginekologiczną.


Co to właściwie jest cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie to operacja, która może zakończyć ciąże w wypadku szczególnych okoliczności, które powodują, że poród siłami natury (nazywany sn) nie jest możliwy, lub stwarza zagrożenie dla dziecka lub matki. O konieczności jego przeprowadzenia decyduje lekarz. Może być przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym, lub w kręgosłup (kobieta jest oczywiście przytomna i świadoma tego co się dzieje). Polega ono na nacięciu przedniej ściany powłok brzucha oraz macicy i wydostaniu maluszka na świat. Czas jego trwania nie jest ściśle określony, może trwać od godziny, do dwóch.


Wskazania 


Wskazania do zakończenia ciąży poprzez cesarskie cięcie, możemy podzielić na:

• Planowe – w każdym przypadku decyduje lekarz. Jednak wskazaniem do przeprowadzenia planowego cc są m.in. ciąże bliźniacze, złe położenie dziecka, gdy ciężarna cierpi na zespół Marfana, w przypadku niewydolności krążeniowej kobiety w ciąży, w przypadku zbyt dużej wagi dziecka, gdy jest to druga i kolejna cesarka, czasami w wypadku cukrzycy ciążowej, gdy upłynął tylko rok od poprzedniego cesarskiego ciecia.

• Nagłe – czyli w wypadku braku postępu poroodu, oddzielania sie łożyska, zagrożenia pęknięcia macicy, zagrożenia niedotlenienia dziecka, rzucawki, wypadnięcia pępowiny, przodującego łożyska.

• Psychologiczne –  tzw. Tokofobia, czyli lęk przed porodem, bólem i powikłaniami jakie mogą być z nim związane. Przed podjęciem decyzji o konieczności wykonania cc zaleca się konsultacje z psychiatrą. Wskazaniem do wykonania cięcia może także być schizofrenia, nerwica lub stany psychotyczne. Wiąże się to z zagrożeniem braku współpracy ze strony rodzącej.

• Pozapołożnicze – mogą być to kwestie związane z chorobami kręgosłupa, stawów biodrowych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia kobiety podczas porodu sn. Zalicza sie też do nich wskazania okulisyyczne, onkologiczne, a także związane z chorobami zakaźnymi.
 
Cc na żadanie, czy warto?


W Polsce nie ma takiego pojęcia jak cesarskie cięcie na żądanie, oczywiście oficjalnie. Poród siłami natury jest dla niektórych kobiet ponad ich siły, nie tylko fizyczne, ale i psychiczne, dlatego zdarza się, że niektore ciężarne bardzo poważnie rozważają kwestię cesarskiego cięcia na żadanie. Pewne jest, że jeżeli zdecydujemy się na nie,  bedzie to miało też swoją cenę, bo w prywatnych klinikach to nawet  10 tysięcy złotych. Cc to nie jest zwykły zabieg, więc powinno sie go traktować na zasadzie konieczności. Dlatego jeżeli naprawdę poważnie myślisz o cc na żadanie omów to  koniecznie ze swoim lekarzem, bo mimo iż poród siłami natury wiąże sie z bólem, to najlepszy sposób na zakończenie ciąży. 


Jak się przygotować ?


Zazwyczaj w wypadku planowanego cesarskiego cięcia kobieta jest proszona o stawienie sie w szpitalu dobę przed zabiegiem. Na około 6 godzin przed operacją trzeba być całkowicie na czczo, mowa tutaj także o piciu. Rutynowymi badaniami krwi będą morfologia, aby okreslić liczbę płytek ale i hormonów tarczycowych. Czeka nas rozmowa z lekarzem anestezjologiem i dokładny wywiad, aby mógł on skrupulatnie dobrać rodzaj znieczulenia.
Warto przygotować nasze ciało na planowaną cc. Istotna jest higiena. Dzień przed operacją weźmy kąpiel z użyciem kosmetyków o neutralnym ph, nie malujmy się, nałóżmy jedynie lekki krem na twarz. Nie jest nam także potrzebna żadna biżuteria, więc warto ją zostawić w domu. Postawmy na jasne kolory na paznokciach, a najlepiej całkowity brak lakieru na nich. Nie ma oczywiście zakazu dotyczącego golenia miejsc intymnych. Wiedząc o zbliżajacym się cc zachowajmy zdrową dietę, aby okres pooperacyjny i związana z nim rekonwalescencja przebiegała korzystniej i szybciej dla nas. 


Jak przebiega cesarskie cięcie?


Cc zacznie się od podania znieczulenia, jest to pierwszy etap operacji. Przy planowanych cięciach najczęśniej jest to znieczulenie podpajęczynówkowe, chociaż zdarzają się sytuacje gdzie konieczne jest zastosowanie narkozy, wiąże się to niestety z brakiem przytomności i świadomości u rodzącej. Nastepne etapy to:

  1. Cewnikowanie  – celem jest opróżnienie pęcherza, aby tak mało istotna w tym wypadku rzecz jak mocz nie przeszkadzała podczas operacji
  2. Cięcie – wykonywane poprzez nacięcie kolejnych powłok brzusznych. Aktualnie lekarze najczęściej wykonują je tak nisko, w sposób poprzeczny, że blizna bywa potem zupełnie nie widoczna pod bielizną. Zazwyczaj ma około 15 cm długości.
  3. Nacięcie macicy – niezwykle ważny moment, ponieważ następuje przecięcie macicy skalpelem. Następnie lekarz dwoma palcami rozrywa ją na kilkanaście centymetrów, wkłada dłoń i wyciąga maluszka na świat.
  4. Odcięcie pępowiny – lekarz lub osoba upoważniona (np. tata dziecka) przecina pępowinę (wykonuje się to dopiero po zaprzestaniu jej pulsowania). Maluszka następnie przejmuje lekarz neonatolog.
  5. Oczyszczanie – na tym etapie lekarz ginekolog tamuje krwawienie, wyjmuje łożysko, czyli oczyszcza macicę.
  6. Zszywanie macicy – po zszyciu będzie ona się samoistnie obkurczać. Jeśli to nie nastąpi zostaną ci podane leki zaskurczowe. Na koniec zakładany jest szew zewnętrzny, który jest zakrywany specjalnym opatrunkiem. Szew może być rozpuszczalny, ale i nierozpuszczalny. 


Rekonwalescencja


Każda z nas jest inna, także w tym wypadku okres dochodzenia do siebie i ewentualnych powikłań jest kwestią indywidualną. Niezwykle istotna jest szybka pionizacja po zabiegu, mimo bólu. Zmniejsza to ryzyko komplikacji pooperacyjnych. Niektórzy twierdzą, że maluszki urodzone przez cc są bardziej narażone na choroby alergiczne, astmę, czy tez cukrzycę. Jednak nie ma potwierdzających tego badań. W przypadku kobiety do powikłań można zaliczyć ból związany z samą operacją, który utrudnia funkcjonowanie w pierwszych dniach połogu. Zdarza się, że cc utrudnia przystawienie dziecka od razu do piersi, co może miec negatywne skutki, ale nie musi.