Berberyna - na co pomaga?
Berberyna jest organicznym związkiem chemicznym, pochodzenia roślinnego. Ten izochinolinowy alkaloid występuje naturalnie m.in. w korzeniach i łodygach berberysu, znanego też jako kwaśnica pospolita czy kwaśniec. Berberyna wykazuje silną aktywność biologiczną i ma udowodnione działanie terapeutyczne w leczeniu wielu chorób. Jak i kiedy ją stosować, a kiedy lepiej unikać zażywania tego związku? Przekonajmy się!


Skąd się wzięła berberyna?


Berberynę pozyskuje się z berberysów, czyli roślin występujących naturalnie w Europie, Azji, Ameryce czy Afryce, a więc powszechnie dostępnych na świecie. Zwykle rosną dziko, ale często są też wykorzystywane jako krzewy ozdobne w przydomowych ogródkach. Największe ilości berberyny znajdują się w kłączach, łodygach, korzeniach i korze berberysów. Jednak również owoce berberysu mogą być spożywane przez ludzi, jednak ich kwaskowaty smak i twardość sprawiają, że częściej stanowią dodatek np. do herbaty, deseru czy ciasta. 


Prozdrowotne korzyści

Berberyna jest stosowana w medycynie już od wieków. Udowodniono jej skuteczność w walce z bakteriami, biegunkami, zapaleniami. Potrafi również obniżyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru czy cholesterolu. Berberyna może też powodować zmiany w cząsteczkach komórkowych, w tym nowotworowych, dzięki czemu może hamować rozwój niektórych rodzajów raka, m.in. raka okrężnicy i odbytnicy, płuc, jajnika, szyjki macicy czy prostaty. Działanie berberyny w tym zakresie polega na zakłóceniu  postępowania choroby oraz cyklu życia komórek rakowych.

Dodatkowo berberyna może zapobiegać niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby, poprzed redukcję produkcji tłuszczu w wątrobie.  Dzięki obniżaniu poziomu cholesterolu i trójglicerydów, berberyna może w dłuższym okresie czasu skutecznie obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca i układu naczyniowego. 

Chudnij zdrowo

Berberyna jest również polecana do stosowania przez osoby odchudzające się. Jej spożywanie reguluje działanie hormonów odpowiedzialnych m.in. za magazynowanie tkanki tłuszczowej. Dzięki temu, utrata zbędnej masy ciała staje się łatwiejsza, a naturalność alkaloidu zapewnia bezpieczeństwo stosowania. 

W walce z cukrzycą

Coraz więcej badań potwierdza skuteczne działanie berberyny wobec cukrzycy typu 2. Berberyna poprawia insulinowrażliwość i wpływa na działanie enzymu AMPK. Przeprowadzono badania, w których porównano terapię berberyną o zarejstrowanego leku - metmorfiny. Wyniki okazały się zaskakujące, ponieważ naturalny związek okazał się równie skuteczny, jak oficjalnie rekomendowany lek na cukrzycę. Dla bezpieczeństwa, przed spożywaniem berberyny należy sprawdzić poziom cukru we krwii z wykorzystaniem glukometru. 

Jak przyjmować?

Znamy już część korzyści, płynących ze spożywania berberyny. Należy jednak pamiętać o prawidłowym przyjmowaniu jej do organizmu. Dzienna dawka berberyny nie powinna przekroczyć 1500mg, zaleca się a by było to między 200 do 1000mg dziennie. Warto zwrócić uwagę na jej niską trwałość w naszym krwioobiegu i podzielić dawkę np. na trzy partie w ciągu dnia, przyjmowane najlepiej w czasie posiłku. 

W czasie przyjmowania berberyny, należy dodatkowo uzupełniać węglowodany, aby zmniejszyć ryzyko hipoglikemii w przypadku zbyt dużego obniżenia cukru we krwii. 

Przeciwwskazania?

Jako całkowicie naturalny związek, berberyna w przypadku stosowania określonych wyżej dawek jest całkowicie bezpieczna. Oczywiście, mogą pojawić objawy niepożądane, jak bóle brzucha, zaparacia, biegunki czy wzdęcia. 

WAŻNE! Nie należy zażywać berberyny w czasie ciąży i karmienia piersią!

Nie zaleca się również stosowania berberyny u dzieci.

W przypadku stosowania jakichkolwiek leków, np. obniżających ciśnienie czy poziom cukru, należy skonsultować zażywanie środków zawierających berberynę z lekarzem. 


Na rynku znajdziemy szereg preparatów z zawartością berberyny w postaci tabletek, kapsułek, herbatek czy kropli. Jej zalety są bardzo szerokie, a co więcej,  stosowanie tego roślinnego alkaloidu jest całkowicie bezpieczne.