Angiolog - kim jest i czym się zajmuje?

Angiolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i prowadzeniu leczenia osób z chorobami żył, tętnic i naczyń limfatycznych. Konsultacja z lekarzem tego typu może dotyczyć np. trudno gojących się ran czy przewlekłej niewydolności żylnej. Jest to również najczęstsze schorzenie, którym zajmują się angiolodzy, potocznie nazywane żylakami kończyn dolnych.


Angiolodzy stanowią niewielką grupę lekarzy, którzy wybrali tę specjalizację w Polsce. Liczy ona zaledwie 160 lekarzy. Oznacza to znaczny niedobór kadry medycznej w naszym kraju, ponieważ około 40% populacji Polski cierpi na przewlekłą niewydolność żylną. Oznacza to liczbę prawie 15 milionów osób, które bezpośrednio zetknęły się lub zetkną z tym przykrym schorzeniem.

Dlatego większość pacjentów, którzy powinni udać się do angiologa w celu diagnostyki, trafia bezpośrednio do chirurga naczyniowego lub flebologa.

Angiolog zajmuje się profilaktyką i diagnostyką chorób naczyń krwionośnych i limfatycznych, do których należą:
  • pajączki i żylaki
  • miażdżyca i choroby zapalne układu krążenia
  • zatorowość płucna
  • zwężenia i niedrożności tętnic, które mogą prowadzić do udaru mózgu
  • nowotwory układu naczyniowego
  • zespół stopy cukrzycowej
  • tętniaki (zapalenie aorty piersiowej, aorty brzusznej, naczyń trzewnych)
  • niedokrwienie kończyn
  • ostre i przewlekłe choroby żylne (w tym żylaki kończyn dolnych, niewydolność żył głębokich, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa)
  • Zespół Raynauda

Metody leczenia stosowane w angiologii

Angiolog po postawieniu diagnozy może zdecydować się na zastosowanie nieinwazyjnych lub minimalnie inwazyjnych metod leczenia. Najczęściej polegają one na zamykaniu zmienionych chorobowo naczyń za pomocą lasera lub skleroterapii.

Jeśli jednak choroba osiągnęła już bardziej zaawansowane stadium, angiolog kieruje pacjenta do chirurga naczyniowego. Decyduje on o bardziej inwazyjnych zabiegach, takich jak angioplastyka balonowa lub implantacja stentu, bądź o zabiegach chirurgicznych, takich jak rekonstrukcja lub udrożnienie tętnic.



Leczenie żylaków kończyn dolnych

Diagnostyka naczyniowa opiera się na szczegółowym wywiadzie lekarskim, badaniu fizykalnym, a także badaniu USG Doppler naczyń kończyn dolnych. Kompleksowa diagnostyka pozwala jednoznacznie określić, jakie zmiany naczyniowe mogą występować u pacjenta oraz dobrać najskuteczniejszą metodę leczenia.



Jak wygląda wizyta u angiologa?

 

Na początku angiolog przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, a także sprawdza wyniki dotychczas wykonanych badań. Jeśli problemy naczyniowe są na wczesnym etapie, lekarz może zadecydować o farmakologii i leczeniu zachowawczym, które zazwyczaj polega na zmianie stylu życia. Profilaktyka obejmuje zwykle niezbyt intensywną, ale systematyczną aktywność fizyczną, zwłaszcza taką, która angażuje mięśnie kończyn, oraz noszenie odpowiedniego obuwia. Ważna jest również zbilansowana i bogata w witaminy dieta, a także zapobieganie nadwadze czy rzucenie palenia.