Żylaki  - objawy, leczenie, ważne kwestie
Dla niektórych to problem estetyczny, dla innych schorzenie powodujące wyjątkowy ból i dyskomfort, ale żylaki, bo to o nich mowa, mogą być wyjątkowym utrapieniem. To prawda że najczęściej dotykają żył u nóg, z uwagi na to, że codzienne stanie, jak i chodzenie może zwiększać ciśnienie w żyłach naszej dolnej części ciała. Czy można się ich pozbyć? Co jeszcze przyczynia się do ich powstania?


Co to właściwie są żylaki?


Żylaki to stan, w którym żyły stają się powiększone, wydęte i kręte. Najczęściej występują w dolnych kończynach, ale mogą dotyczyć także innych obszarów ciała. To opuchnięte, poskręcane naczynia krwionośne, które wybrzuszają się tuż pod powierzchnią skóry. Ich kolor może byćniebieski lub filetowy. Tak jak wspomniano najczęściej pojawiają się w dlnych partiach ciałą, czyli na nogach, stopach, ale i kostkach. Mogą powodować ból, ale i swędzenie. Pajączki, które mogą otaczać żylaki, to mniejsze czerwone lub fioletowe linie, które pojawiają się blisko powierzchni skóry. Dobra wiadomość jest taka, że dla większości osób nie są one niebiezpieczzne . Tylko w niektorych przypadkach prowadzą do poważniejszych problemó, jak zakrzepy krwi. Najcześciej objawy można złagodzić w zaciszu domu, ale też leczyć przy pomocy zastrzykó, laseroterapii, zabiegu.


Rodzaje


  • Żylaki kończyn dolnych: Jest to najczęstszy rodzaj żylaków. Występują na nogach i powstają, gdy żyły nóg stają się powiększone, wydęte i kręte. Mogą powodować objawy takie jak ból, obrzęk, uczucie ciężkości i zmęczenia nóg.
  • Żylaki odbytu (hemoroidy): Hemoroidy to żylaki, które występują w okolicy odbytu. Mogą być wewnętrzne (występujące wewnątrz odbytu) lub zewnętrzne (widoczne na zewnątrz odbytu). Hemoroidy mogą powodować ból, świąd, krwawienie podczas wypróżnień oraz dyskomfort.
  • Żylaki jądra (żylaki jąder): Żylaki jąder to żylaki występujące w mosznie (worku, który zawiera jądra). Mogą powodować obrzęk jąder, uczucie ciężkości oraz ból jąder.
  • Żylaki przełyku: Żylaki przełyku (zwane również żylakami przełyku) to powiększone żyły wewnątrz przełyku. Mogą być spowodowane chorobami wątroby, takimi jak marskość wątroby. Żylaki przełyku są poważne i mogą prowadzić do krwawienia.
  • Żylaki miednicy: Żylaki miednicy to żylaki, które występują w obszarze miednicy. Mogą być spowodowane problemami z zastawkami żylnymi lub przeszkodami w przepływie krwi. Objawy żylaków miednicy mogą obejmować ból w miednicy, dyskomfort podczas stosunku płciowego oraz problemy z oddawaniem moczu.

Pamiętaj, że każdy przypadek żylaków jest indywidualny, dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu oceny i odpowiedniego leczenia


Jaka jest różnica między żylakami a pajączkami?


Żylaki i pajączki to dwa rodzaje choroby żylnej, ale wyglądają inaczej. Pajączki są mniejsze i cieńsze niż żylaki. Wyglądają jak czerwone lub niebieskie pajęczyny lub gałęzie drzewa i znajdują się blisko powierzchni skóry. Pajączki zazwyczaj nie są bolesne. Mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, najczęściej za kolanem, na stopach lub na twarzy. Żylaki zwykle pojawiają się na stopach i nogach.


Tutaj pomoże tylko lekarz


Niektóre przypadki będą wymagały konsultacji i leczenia specjalistycznego, są to takie sytuacje gdy:

  • ból utrudnia codzinne funcjonowanie
  • występują duże obrzęki
  • widać zmiany zapalne, oraz przebarwienia na skórze
  • pojawił się przeszywajacy ból który może wskazywać na poważne zapalenie żyły
  • wystąpiło krwawienie – przypadek konieczności pilnej inerwencji, aby je zmniejszyć można położyć się i wysoko unieść nogę


Czynniki zwiększające zachorowanie



To przede wszystkim geny, choroba ta jest dziedziczona, jednak przyczynia się do niej także wiek, ponieważ w wyniku procesu starzenia się ściany żył i zastawki nie działają tak dobrze jak kiedyś, tracą elastyczność i sztywnieją. Zaznaczmy jednak, że każdy może zachorować na żylaki, jednak statystycznie mają na nie wpływ:

  • Styl życia: Długotrwałe stanie lub siedzenie zmniejsza krążenie. Noszenie restrykcyjnej odzieży, takiej jak gorsety lub spodnie z ciasnymi paskami w talii, może zmniejszyć przepływ krwi.
  • Płeć: Kobiece hormony mogą powodować rozciąganie się ścian żył. Osoby w ciąży, przyjmujące tabletki antykoncepcyjne lub przechodzące menopauzę są bardziej narażone na żylaki ze względu na zmiany poziomu hormonów.
  • Ogólny stan zdrowia: Niektóre schorzenia, takie jak ciężkie zaparcia lub niektóre nowotwory, zwiększają ciśnienie w żyłach.
  • Palenie tytoniu: Osoby używające wyrobów tytoniowych są bardziej narażone na rozwój żylaków.
  • Waga: Nadwaga wywiera nacisk na naczynia krwionośne.

Dodatkowo długie przebywanie w wysokich temperaturach, przebyte operacje w obrębie nóg, również mogą się przyczynić do powstawania żylaków.


Leczenie


  • Zmiany stylu życia: W przypadku łagodnych objawów żylaków, ważne jest wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów i zapobieganiu dalszemu pogorszeniu się stanu. Należy unikać długotrwałego stania lub siedzenia, regularnie ćwiczyć (zwłaszcza ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg), utrzymywać zdrową wagę i unikać nadwagi oraz nosić odpowiednie obuwie i odzież kompresyjną.
  • Skleroterapia: Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod leczenia żylaków. Polega na wstrzykiwaniu roztworu sklerotyzującego bezpośrednio do żylaków, co powoduje ich zamknięcie i stopniowe zanikanie. Ta procedura jest stosowana głównie w przypadku mniejszych żylaków.
  • Lasery i zabiegi termiczne: Wykorzystuje się energię laserową lub inne źródła ciepła, aby zamknąć i usunąć większe żylaki. Procedury te obejmują laserową koagulację endowenozną (EVLA) i ablacji falą radiową (RFA). Zabiegi termiczne są skuteczne w leczeniu większych i bardziej zaawansowanych żylaków.
  • Flebektomia: Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu większych żylaków poprzez wykonanie niewielkich nacięć w skórze. Metoda ta jest stosowana w przypadku zaawansowanych żylaków.
  • Zakładanie wkładek lub pończoch uciskowych: Noszenie specjalnych pończoch uciskowych lub wkładek kompresyjnych może pomóc w zmniejszeniu obrzęków, złagodzeniu objawów i poprawie krążenia krwi w nogach.
  • Farmakoterapia: Niektóre leki mogą być stosowane w celu złagodzenia objawów żylaków, takich jak ból, obrzęk i uczucie ciężkości. Leki te mogą być dostępne w postaci tabletek, maści lub kremów.

Operacja żylaków zwykle odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania zabiegu zależy od skomplikowania przypadku i liczby usuwanych żylaków. Po operacji może być konieczne noszenie elastycznych opasek uciskowych lub pończoch uciskowych w celu zapobiegania powstawaniu nowych żylaków i wspomagania procesu gojenia.


Zapobieganie


  • Zapobieganie żylakom może być niemożliwe. Możesz zmniejszyć swoje szanse na ich rozwój, prowadząc aktywny, zdrowy tryb życia. Pracownicy służby zdrowia zalecają wiele z tych samych środków zapobiegania i leczenia żylaków:
  • Unikaj długich okresów stania: Aby pobudzić przepływ krwi, rób regularne przerwy na rozciąganie i chodzenie, zwłaszcza jeśli masz pracę, która wymaga pozostawania na nogach.
  • Unieś nogi: Uniesienie stóp powyżej talii pomaga w przepływie krwi do serca.
  • Utrzymuj zdrową wagę: Pozbycie się zbędnych kilogramów zmniejsza ciśnienie wewnątrz naczyń krwionośnych.
  • Rzuć palenie: Palenie uszkadza naczynia krwionośne, zmniejsza przepływ krwi i powoduje szereg problemów zdrowotnych.
  • Bądź aktywny: Aby poprawić krążenie, często się ruszaj i unikaj siedzenia w bezruchu przez dłuższy czas.
  • Wypróbuj pończochy uciskowe: Podkolanówki i rajstopy uciskowe uciskają żyły i pomagają w krążeniu krwi, co może zapobiec pogorszeniu się żylaków.
  • Noś ubrania, które są odpowiednio dopasowane: Aby pobudzić przepływ krwi, upewnij się, że pasek w talii nie jest zbyt ciasny.



Jeżeli zmagasz się z tą przypadłością, pamiętaj, że nie jesteś sam. Mnóstwo osób je ma i na szczęście większość nie ma żadnych powikłań. Jednak jeżeli są one dla ciebie problemem, przeszkadzają ci na codzień, zapytaj o  indywidualne metody leczenia swojego lekarza. Żylaki nawet po leczeniu mogą pojawić się ponownie, jednak zawsze warto wdrożyć czynności, które zmniejszą ewentualne nieprzyjemne dolegliwości.