ciśnieniomierze_admed

Nadciśnienie tętnicze to problem zdrowotny dotykający sporej grupy osób. Pomiar ciśnienia jest niezbędny dla stałego monitorowania bieżącego ciśnienia, w celu zapobiegania jego dużym odchyleniom od normy. W szczególności pacjenci na stałe zażywające leki obniżające ciśnienie, powinni kontrolować ciśnienie krwi. Samodzielne wykonywanie pomiaru ciśnienia krwi w domu, jest bezbolesne i łatwe dla użytkownika. Ważne jest jednak aby nauczyć się robić to w sposób prawidłowy.

Czym jest ciśnienie krwi?

Człowiek składa się z całego systemu połączonych ze sobą naczyń, przez które płynie krew wpompowywana tam przez serce pod ciśnieniem. Ciśnienie tętnicze to nacisk jaki jest wywierany przez krew na naczynia tętnic. Na ciśnienie krwi składa się:

  • Ciśnienie skurczowe - jego parametry rosna gdy serce się kurczy;
  • Ciśnienie rozkurczowe – jego parametry maleją gdy serce się rozkurcza.


Pomiary ciśnienia krwi wskazują te właśnie dwa parametry.

 

Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi jest zależne od kilku czynników, między innymi od wieku czy istniejących u danej osoby schorzeń. Jednak przyjmuje się, że prawidłowe ciśnienie nie powinno przekraczać 140/90 mm Hg, natomiast najbardziej pożądane to 120/80 mm Hg.

W jaki sposób prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Pomiary ciśnienia najlepiej wykonywać o tej samej porze dnia, codziennie rano i wieczorem. Aby mieć historię pomiarów, zaleca się zapisywać wyniki pomiarów w kalendarzu, co może być przydatne w trakcie wizyty lekarskiej.

Aby pomiary były miarodajne, należy pamiętać o kilku zasadach. Co najmniej na pół godziny przed pomiarem należy powstrzymać się od picia kawy ale także innych napojów. Ne zaleca się także spożywania posiłków ani przekąsek. Nie powinniśmy także intensywnie ćwiczyć przed pomiarem ciśnienia. Co ważne, powinniśmy zadbać także o opróżnienie pęcherza. Całe ciało powinno pozostać rozluźnione.

Przystępując do pomiaru, należy usiąść, na rękę nałożyć mankiet ciśnieniomierza powyżej łokcia i ułożyć ją nieruchomo na stole. Nigdy nie należy nakładać mankietu na ubranie a wyłącznie bezpośrednio na skórę. Po załączeniu ciśnieniomierza nie możemy się poruszać ani rozmawiać. Najlepiej wykonać pomiar 2-3 razy aby mieć pewność, że został wykonany prawidłowo.

 

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów i modeli ciśnieniomierzy. W przypadku konieczności wykonywania częstych pomiarów, zaleca się wybranie aparatu, który posłuży nam przez dłuższy czas a także będzie działał niezawodnie, prawidłowo wskazując wyniki. Do wyboru są ciśnieniomierze manualne oraz elektroniczne, które są zdecydowanie bardziej pomocne.

Szeroki wybór wysokiej klasy ciśnieniomierzy znajduje się w naszym sklepie.