narzedzia_ginekologiczne_jednorazowe_wielorazowe_ginekologia_medycyna_admed
Badania oraz zabiegi, które wykonywane SA przez lekarza w gabinecie ginekologicznym, wymagają używania określonych, specjalistycznych narzędzi. Do niedawna powszechnie stosowane były narzędzia wielorazowego użytku, jednak w ostatnich latach coraz większa popularność zdobywają narzędzia jednorazowe. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety. Jakie? Przeczytajcie poniżej.

Zalety korzystania z narzędzi jednorazowych


Stosowanie narzędzi jednorazowych w gabinecie ginekologicznym posiada wiele zalet i korzyści, takich jak:

Bezpieczeństwo

Ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się zakażeń, których nośniki pozostają na narzędziach po przeprowadzonym badaniu lub zabiegu. Istnieją pewne czynniki zakaźne, które trudno usunąć w trakcie zwykłej sterylizacji dlatego używanie narzędzi jednorazowych w dużej mierze może się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa. Dodatkowo mamy pewność, że produkt jest sterylny przez dłuższy okres (5 lat), niż ten który powraca po sterylizacji (do 6 miesięcy);

Czas

Sprawniejsza obsługa pacjentów, ponieważ dzięki korzystaniu z narzędzi już gotowych do użycia, skracamy czas gotowości przyrządów do ponownego użycia. Produkt wielorazowego użytku musi zostać poddany całemu procesowi sterylizacji, który powinien być kontrolowany, tak aby w rezultacie otrzymać całkowicie sterylny przyrząd. Zastosowanie urządzeń jednorazowych pozwala zwiększyć wydajność pracy i zaoszczędzić czas;

Koszty

Ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem czystości, ponieważ narzędzia jednorazowe po jednym zastosowaniu są wyrzucane. Sterylizacja narzędzi stanowi niemały koszt, co związane jest między innymi z konserwacja maszyn, zaangażowaniem personelu do procesu sterylizacji, kosztów energii czy dostaw do sterylizatorni.

Ekologia

Oddziaływanie na środowisko procesu utylizacji jednorazowych narzędzi jest mniejsze niż przetwarzanie narzędzi do ponownego użycia. Płyny do sterylizacji czy transport narzędzi obciążają środowisko.

Wady narzędzi jednorazowych


Narzędzia jednorazowe posiadają oczywiście również wady. Do podstawowej należy konieczność kontrolowania stanu zapasów w gabinecie, ponieważ nie można dopuścić do sytuacji, w której zabraknie niezbędnych narzędzi takich jak kleszczyki, pinceta, wziernik czy kulociąg. Oczywiście jest to jednocześnie zaleta narzędzi wielorazowych – mamy pewność, że przyrząd jest zawsze dostępny na miejscu o ile został poddany procesowi sterylizacji. Jeśli nie, nie może być zastosowany u kolejnej pacjentki.

Narzędzia jednorazowe czy wielorazowe – które są lepsze?


Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od sposobu prowadzenia gabinetu oraz od preferencji lekarza. Warto jednak przed podjęciem decyzji zastanowić się nie tylko nad kwestią komfortu i bezpieczeństwa personelu oraz pacjentek, ale także nad kosztami. Zarówno posiadanie narzędzi wielorazowego użytku generuje duże koszty związane z utrzymaniem czystości, ponieważ stosowanie przyrządów jednorazowych wymaga specjalnej ich utylizacji, co także wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Warto przeliczyć te koszty indywidualnie dla swojego gabinetu w celu podjęcia decyzji, która będzie najbardziej efektywna. Być może dla gabinetów wyposażonych w narzędzia wielorazowego użytku dobrym pomysłem będzie stopniowa zmiana najbardziej wysłużonych przyrządów wielorazowych na jednorazowe.