odmorzenia_pierwsza_pomoc_medycyna_admed

Czym jest odmrożenie? To uszkodzenie skóry na skutek działania temperatury poniżej 0°C. Niska temperatura może zatrzymać przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, w którą zaopatrywane są między innymi skóra oraz mięśnie. Odmrożenie powoduje całkowite lub czasowe uszkodzenie oziębionych części ciała. To w jakim stopniu skóra będzie uszkodzona zależy także od innych czynników, począwszy od sposobu ubrania, poprzez wilgotność powietrza, a kończąc na indywidualnym stanie zdrowia osoby z odmrożeniem.

 

Rodzaje odmrożeń:

  • Stopień I - następuje zanik reakcji na ból a także bladość skóry. Po ogrzaniu nastepują odczucia odwrotne - odczucie bólu oraz zaczerwienienie skóry. Dodatkowo może pojawić się uczucie pieczenia, swędzenia a także zaburzenie krążania.
  • Stopień II - zaczynają pojawiać się pęcherze.
  • Stopień III - pojawia się powierzchowna martwica.
  • Stopień IV - rozwija się głęboka martwica na skutek zamrożenia skóry, na tym etapie może okazać się niemożliwe uratowanie zaatakowanych części ciała.


Jak pomóc przy odmrożeniach?

Najważniejszą zasadą przy pierwszej pomocy w przypadku odmrożeń jest nie ocieplanie skóry, zwłaszcza gwałtowne. Najwłaściwszym sposobem jest delikatne, stopniowe zanurzanie odmrożonych części ciała w wodzie o temperaturze 35–40°C. Tego rodzaju postępowanie należy stosować do czasu, gdy tkanki uzyskają odpowiednią temperaturę.

Odmrożenia I stopnia zazwyczaj goją się samoistnie. Zaleca się picie ciepłych, rozgrzewających napojów aby przywrócić ciału odpowiednie krążenie.W przypadku wystąpienia pęcherzy lub innych zmian skórnych, powinno się je zabezpieczyć przed zakażeniem antybakteryjnym i przeciwzapalnym preparatem przeznaczonym do tego celu. Pamiętajmy, że pęcherze należy pozostawić takie jakie są - jakiekolwiek nakłuwanie ich jest zabronione. Następnie należy nałożyc opatrunek, który powinien być nasączony parafiną, a na koniec zabezpieczyć całość bandażem. Przy każdej zmianie opatrunku należy pamiętać o tym, aby ranę powstałą w wyniku odmrożenia, zdezynfekować przeznaczonym do tego środkiem.
W przypadku poważniejszych odmrożeń III i IV stopnia występujących z owrzodzeniami czy pęcherzami, po udzieleniu pierwszej pomocy, nalezy sie udać z osobą poszkodowana do specjalisty, który zajmie się pacjentem profesjonalnie.


Jak zapobiegać wystąpieniu odmrożeń?


Profilaktyka odmrożeń polega przede wszystkim na noszeniu ciepłej oraz suchej odzieży. Powinna ona zapewnić odpowiednią izolację oraz umożliwiać parowanie potu. Noszenie ubrań "na cebulkę" jest także bardzo wskazane. Do tego grube skarpety oraz rękawiczki zapobiegną odmrożeniu kończyn. Tłusty krem na twarzy zabezpieczy odsłoniętą skórę. Należy unikać spozywania alkoholu gdyż upośledza on prawidłowe działanie na zimno a także powoduje rozszerzenie naczyń, zwiększając stopień wyziębienia organizmu.