koronawirus_plyn_do_dezynfekcji_covid_admed
Ważnym miernikiem skuteczności preparatu do dezynfekcji, jest potwierdzenie jej przeprowadzonymi badaniami, zgodnymi z normami europejskimi (EN 14885). Pomimo że normy te nie stanowią obowiązującego w Polsce prawa, większość producentów środków do dezynfekcji przeprowadza badania swoich produktów zgodnie z normami. Normy określone są w stosunku do zakresów skuteczności na jakim nam zależy: wirusobójczej, bakteriobójczej, grzybobójczej, drożdżakobójczej, prątkobójczej oraz sporobójczej.

Jak sprawdzić czy produkt działa przeciwko Covid-19?

Aby preparat sprawdzał się w walce z wirusem SARS-CoV-2, ważne jest aby działał wirusobójczo. Badanie takie wykonuje się dla produktów do dezynfekcji powierzchni, rąk i narzędzi przy wykorzystaniu normy PN-EN 14476, dla produktów do dezynfekcji narzędzi wykorzystuje się także normę PN-EN 17111. Proces badania wg normy PN-EN 14476 wygląda tak, że próbka produktu jest łączona z zawiesiną wirusa testowego w roztworze substancji obciążającej. Na koniec badania określa się miano zakaźne wirusa testowego, przyjmując jako kryterium działania wirusobójczego produktu spadek miana zakaźnego wirusa co najmniej o 4 log. Oznacza to utratę zakaźności na poziomie 99,99%. W normie określono jak wygląda pełne spektrum wirusobójcze przy dezynfekcji rąk i powierzchni  – to działanie na wirusa andeno, noro i vaccina. Ograniczone spektrum wirusobójcze to działanie wobec wirusów adeno i noro. Jeśli chodzi o produkty działające bójczo na wirusy osłonkowe (do których należą korona wirusy), badane są na szczepie vaccina.
Badanie skuteczności produktów do dezynfekcji narzędzi pełne spektrum to działanie na wirusa polio, adeno i noro, a dla produktów, które działają w podwyższonej temperaturze – na parwowirusa.
Wg Normy PN-EN 16777, która określa szczepy testowe dla dezynfekcji powierzchni,  szczepami testowymi są adeno, noro i vaccina. Produkty do dezynfekcji narzędzi badane są zgodnie z normą PN-EN 17111, gdzie pełne spektrum określa się przy pomocy parwowirusa, natomiast w zakresie bójczym na wirusy osłonkowe za pomocą wirusa vaccina.

Czemu służą badania produktów?

Badania umożliwiają nam porównanie oraz wybór najbardziej odpowiedniego środka do użycia w danym zakresie. Dają nam one również odpowiedź na pytanie, czy dany produkt ma działanie bójcze czy nie. W placówkach medycznych należy stosować tylko i wyłącznie produkty prawidłowo zarejestrowane jako wyrób medyczny, natomiast w przypadku środków do dezynfekcji rąk i powierzchni produkt musi być zarejestrowany  jako produkt biobójczy i prawidłowo przebadany w warunkach odpowiadającym placówkom medycznym.