stopa_cukrzycowa_zmiana_opatrunku_medycyna_admed

Jeśli masz cukrzycę i cierpisz na stopę cukrzycową a przy tym masz na stopie ranę, poniższe wskazówki mogą być dla Ciebie przydatne. Podpowiadamy, jak prawidłowo wykonać opatrunki przy stopie cukrzycowej i jak pielęgnować stopę cukrzycową.


1. Umyj i zdezynfekuj ręce a także przygotuj stanowisko, czyli wszystkie przyrządy i materiały, które są niezbędne do zmiany opatrunku / opatrzenia rany.

2. Zdejmij stary opatrunek lecz pamiętaj o tym aby zrobić to bardzo delikatnie
W razie gdyby opatrunek przykleił się do rany, należy nawilżyć go antyseptykiem i odczekać kilka minut do momentu gdy opatrunek łatwo da się zdjąć. Wówczas należy usunąć zuzyty opatrunek i wyrzucić go.

3. Powierzchnię rany należy spryskać Octeniseptem lub innym antyseptykiem zaleconym przez lekarza. Następnie należy nadmiar płynu zetrzeć pamiętając o kierunku mycia rany – zawsze od środka rany na zewnątrz. Nie jest wskazane moczenie stóp - nadmierne moczenie sprzyja maceracji skóry stóp co może prowadzić do infekcji w jej obrębie.

4. Zanim nałożymy nowy opatrunek, ranę należy osuszyć. Pamiętajmy, że na ranę stopy nie wolno nakładać kremów. Jeśli rana jest sucha można pod opatrunek założyć żel z oktenidyną, który nawilży ranę i przyspieszy proces gojenia się.

5. Nakładamy świeży, jałowy opatrunek, który przycinamy (zdezynfekowanymi nożyczkami) do wielkości rany. Opatrunek delikatnie zwilżamy Octeniseptem, bądź innym środkiem zaleconym przez lekarza, a następnie zabezpieczamy całość bandażem. Bandaż należy zabezpieczyć plastrem w taki sposób aby plaster w żadnym miejscu nie dotykał stopy. Nie zaleca się wiązania bandaża a tym bardziej nie wolno korzystać z ostrych przedmiotów do mocowania bandaża!

 

Opatrunki należy zmieniać tak często jak wymaga tego stan rany. Na początku, gdy wydziela się sporo ropy opatrunek powinien być zmieniany nawet 3 razy dziennie. Natomiast gdy rana jest już podgojona, wystarczy zmieniać go co kilka dni (raz na 2-3 dni) w zależności od potrzeby.