Wózek do transportu chorego - jaki wybrać?
Często zdarza się, że zachodzi konieczność transportowania pacjenta w pozycji leżącej, na terenie placówki medycznej. Najczęściej będzie to miało miejsce w szpitalu, w okolicach SOR, czy pomiędzy różnymi oddziałami. Jednak transport osoby w pozycji leżącej może być również konieczny w innych placówkach ochrony zdrowia, np. pracowniach RTG, rezonansu magnetycznego czy wielu innych. Na rynku znajdziemy wiele różnych wózków do transportu chorych, zatem wybór nie jest prosty. Spróbujmy przeanalizować możliwe opcje i kryteria, na które musimy zwrócić uwagę przy wyborze. 


Opcje dodatkowe


Kółka z hamulcami, krążki odbojowe, składane barierki - to absolutne minimum jakie musi posiadać każdy wózek do transportu chorego. Podobnie materac ze specjalną tapicerką, ważne aby była ona odporna a działanie środków dezynfekujących, czy płynów ustrojowych, które w trakcie użytkowania wózka prędzej, czy później się na niej pojawią. Warto zwrócić też uwagę na to, w jakim zakresie jest regulowana wysokość wózka oraz kąt nachylenia zagłówka. Odpowiednia regulacja zagłówka, w wielu sytuacjach poprawi komfort pacjenta, zaś regulowana wysokość zdecydowanie ułatwi personelowi przenoszenie pacjenta z wózka na łóżko i odwrotnie. 

Dodatkowo wózki do transportu chorego mogą posiadać m.in.: 

 
  • wieszak na kroplówkę
  • wieszak na butlę z tlenem
  • pasy do unieruchamiania pacjenta
  • kosz na rzeczy osobiste pacjenta
  • wieszak na podkład medyczny
  • prowadnicę na kasetę RTG
  • stolik na sprzęt do monitorowania pacjenta



Inne zastosowania

Wybór opcji dodatkowych przy zakupie wózka do przewożenia chorych ma ogromne znaczenie, jeśli bierzemy pod uwagę inne zastosowanie wózka niż transport chorego. Wbrew pozorom, nie jest to rzadka sytuacja. Pandemia COVID-19 sprawiła, że w wielu placówkach, wózki stały się łóżkami.  W takim przypadku, zwykły kosz na rzeczy osobiste nabiera wielkiego znaczenia. Często w szpitalach, czy innych placówkach zwyczajnie brakuje miejsc, więc warto mieć możliwość szybkiego zwiększenia liczby łóżek.  

Wózki do transportu chorych są również często stosowane bezpośrednio do badań typu RTG w aparatach wykorzystujących ramię C. Jeśli wybierzemy wózek przystosowany do tego typu badań, możemy nim po prostu wjechać pod aparaturę i przeprowadzić badanie, bez konieczności podnoszenia pacjenta. 

Regulacje wózka

Wózki do transportu chorego powinny mieć regulację wysokości od podłoża oraz regulację kąta nachylenia zagłówka. Dodatkowym atutem, może być możliwość uzyskania pozycji Trendelenburga. Pozycja Trendelenburga to taka, w której głowa pacjenta znajduje się poniżej nóg, pod kątem 15-30 stopni. Może być stosowana do rehabilitacji, czy leczenia chorych w domach opieki lub hospicjach. Przeciwieństwem pozycji Trendelenburga jest pozycja anty-Trendelenburga. 

Nośność

Równie ważnym aspektem przy wyborze wózka jest jego nośność. W zależności od tego, z jakimi pacjentami najczęściej mamy do czynienia, możemy oszacować jaką nośność powinien mieć nasz nowy wózek. Zakres możliwości jest szeroki, ponieważ mamy wybór od mniej-więcej 180 kg do nawet 350 kg, przeznaczonych dla pacjentów bariatrycznych. 

Paleta barw

Producenci prześcigają się w ilości możliwych do wyborów kolorów tapicerek, stelaży czy elementów dodatkowych. Wszystko po to, aby użytkownik mógł wybrać idealne rozwiązanie dla siebie i swojej placówki. Jeśli w pomieszczeniu gdzie wózek będzie używany najczęściej, jest jasno określona tonacja kolorów, bez problemu uda się dobrać najlepiej pasującą tapicerkę wózka. Choć funkcjonalność, jest w jego przypadku najważniejsza, to również warto zwrócić uwagę na walory estetyczne.



Choć nie ma idealnego rozwiązania w kwestii wyboru wózka do transportu chorego, można wybrać sprzęt optymalnie dostosowany do indywidualnych potrzeb. Zarówno w kwestii bezpieczeństwa, komfortu pacjenta, personelu czy po prostu estetyki wnętrza. W każdym razie profesjonalny wózek do transportu chorego znacząco ułatwi pracę personelu medycznego, szczególnie kiedy konieczne jest przemieszczenie pacjenta w obrębie budynku.