Sterylne osłony na aparature medyczną

Osłony sterylne na aparaturę przeznaczony jest do ochrony sprzętu medycznego podczas zabiegów chirurgicznych w środowisku sali operacyjnej. Pozwala na zachowanie pełnej sterylności. Wykonana jest z przezroczystej folii polietylenowej. Szybko i łatwo zakłada się ją na wybraną aparaturę.

 

Nie wystarczy wyposażyć salę operacyjną w urządzenia medyczne doskonałej jakości. Konieczne jest także ich późniejsze umiejętne zabezpieczenie, tak aby mogły służyć personelowi medycznemu jak najdłużej.  Odpowiednio dobrane osłony sterylne będą niezawodną bronią w walce z kurzem i brudem, a tym samym przedłużą żywotność sprzętu medycznego wykorzystywanego w środowisku sali operacyjnej.


Czym są i do czego służą osłony medyczne?
Osłony medyczne są niewątpliwie ważnym elementem wyposażenia sali operacyjnej. Służą one bowiem, jak można domyślić się po nazwie, do osłaniania wykorzystywanego tam sprzętu medycznego. Ma to na celu skuteczną ochronę tych akcesoriów przed kurzem i zabrudzeniami, o których osadzanie się na sali operacyjnej jest niezwykle łatwo. Im wyższa klasa osłon medycznych, tym lepiej, gdyż zwiększa to szanse na żywotność sprzętu wykorzystywanego podczas operacji. Za pomocą osłon medycznych można również niezawodnie chronić poszczególne części ciała, takie jak kończyna lub ramię.


Jakie osłony medyczne najlepiej wybrać?
Z pewnością warto wyposażyć swoją placówkę medyczną w osłony medyczne marki Zarys. Nabywając je, zyskasz pewność, że to, co będą osłaniać, będzie skutecznie zabezpieczone przed wnikaniem brudu i kurzu, a tym samym - drobnoustrojów.


Jakie są rodzaje osłon medycznych?
Na rynku medycznym możemy spotkać między innymi takie rodzaje osłon medycznych jak:
  • sterylne osłony przewodów, bez perforacji i taśmy samoprzylepnej;
  • sterylne osłony na przewody, z perforacją i dwiema taśmami samoprzylepnymi;
  • sterylne osłony na aparaturę medyczną w kształcie kuli;
  • sterylne osłony na kończyny;
  • sterylne osłony z drutu, bez perforacji, z taśmą samoprzylepną;
  • sterylne pokrowce na aparaturę medyczną w kształcie walca;
  • sterylne pokrowce na stół;
  • sterylne pokrowce na podłokietniki;
  • sterylne pokrowce na ramiona.

 

 

Jak powinniśmy dbać o aparaturę medyczną, aby służyła nam jak najdłużej?
Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z urządzeniami medycznymi doskonale wie, że są one niezwykle delikatne. Brak dbałości o nie lub robienie tego w niewłaściwy sposób prowadzi do tego, że nie spełniają one swoich funkcji i mają krótszą żywotność.
Co więc należy zrobić, aby korzystanie z nich było nie tylko jak najbardziej efektywne i bezpieczne, ale także aby móc z nich w pełni korzystać jak najdłużej?
Oprócz stosowania wspomnianych pokrowców, mocowanych do aparatury za pomocą gumki lub taśmy klejącej, należy również pamiętać o tym, że:
  • urządzenia medyczne, gdy nie są używane, powinny być przechowywane w specjalnie wyznaczonych miejscach;
  • regularne czyszczenie sprzętu jest koniecznością, jeśli chcemy, aby jego użytkowanie było w pełni bezpieczne i efektywne zarówno dla personelu, jak i pacjentów;
  • sprzęt medyczny powinien być od czasu do czasu poddawany okresowym przeglądom - w przypadku niektórych urządzeń zaleca się przeprowadzanie ich nawet dwa razy w roku;
  • jeśli urządzenie medyczne ulegnie awarii lub usterce, należy niezwłocznie oddać je do naprawy, gdzie zajmą się nim specjaliści;
  • ważne jest dokładne zapoznanie personelu medycznego z instrukcją obsługi sprzętu, tak aby konsekwentnie przestrzegał zawartych w niej zasad - zapobiegnie to niewłaściwej eksploatacji sprzętu i przyczyni się do wydłużenia jego żywotności. Wskazane jest również, aby osoby, które mają korzystać z aparatury, przeszły wcześniej odpowiednie szkolenie wdrożeniowe, podczas którego szczegółowo zapoznają się z aparaturą i nauczą się jej prawidłowej obsługi.