Profesjonalne skanery żył wykorzystywane są przez specjalistów zarówno w placówkach szpitalnych, jak i ambulatoryjnych. Dzięki intensywnemu światłu padającemu na skórę pacjenta pozwalają one na precyzyjny podgląd unaczynienia. Oszczędza to czas podczas nakłuwania żył, a także stres personelu i leczonych osób. Lokalizator jest doskonałym narzędziem, które pozwala na swobodną pracę w każdych warunkach.
Co to jest skaner żył?
Skaner żył to przenośne urządzenie używane przez personel medyczny. Zapewnia źródło światła: niebieskiego, białego, czerwonego i zielonego. W zależności od potrzeb można skorzystać z jednej z dostępnych opcji. Jego obsługa jest intuicyjna, co ułatwia korzystanie ze sprzętu.
Aby prawidłowo korzystać z iluminatora żył, wystarczy skierować wiązkę światła w odpowiednie miejsce na ciele pacjenta. Spowoduje to podświetlenie unaczynienia w danym obszarze. Umożliwia to swobodne pobieranie krwi, zakładanie wenflonów i wykonywanie innych zabiegów wymagających wizualizacji naczyń krwionośnych.
Dzięki zastosowaniu skanera żył wszystkie czynności poprzedzające zabieg mogą być znacznie krótsze. Wynika to z braku konieczności samodzielnego poszukiwania żył. Jest to szczególnie doceniane przez profesjonalistów pracujących w terenie. Mowa tutaj o ratownikach medycznych, którzy jako pierwsi mają do czynienia z ofiarami wypadków drogowych czy osobami chorymi.
Do czego służy iluminator żył?
Iluminator żył służy do podświetlania, a tym samym precyzyjnego określania lokalizacji naczyń krwionośnych. Z wykorzystaniem tego urządzenia możliwe jest bezproblemowe wprowadzenie zastrzyku lub pobranie krwi pacjenta. Wystarczy skierować wiązkę światła w odpowiednim kierunku, aby cała sieć naczyń była dobrze widoczna.
Skaner żył wykorzystywany jest przede wszystkim przez personel medyczny. Swoje zastosowanie znajduje w szpitalach, klinikach oraz wśród pracowników pogotowia ratunkowego. Niezależnie od placówki medycznej, wszędzie może zaistnieć potrzeba pobrania krwi lub wykonania zabiegu obejmującego naczynia krwionośne.
Pielęgniarki i lekarze używają lokalizatora przede wszystkim podczas pobierania krwi i zakładania wkłucia. W ten sposób znacznie zmniejszają stres pacjenta i czas potrzebny na wykonanie czynności. Jest to szczególnie doceniane w przypadku osób, które doznały odwodnienia lub których anatomia utrudnia odnalezienie właściwych naczyń krwionośnych. Wówczas wykonanie nawet podstawowych czynności medycznych może być niemożliwe bez pomocy odpowiedniego sprzętu.
Ratownicy medyczni również często sięgają po iluminator żył. Bardzo często pracują oni w ekstremalnie trudnych warunkach i muszą działać niezwykle szybko. Dlatego też liczy się tutaj każda sekunda potrzebna do zlokalizowania naczyń krwionośnych. Dzięki zastosowaniu przenośnego urządzenia mogą wykonać wszystkie niezbędne czynności w krótkim czasie, bez narażania życia pacjentów. Skraca to ich czas na reakcję, działanie i transport pacjenta do odpowiedniej placówki medycznej.
Jak działa skaner żył?
Skaner żył stanowi źródło światła widzialnego. Dzięki zastosowaniu odpowiednich długości fal możliwe jest oświetlenie pełnego unaczynienia różnych części ciała pacjenta.
Iluminator żył nie wchodzi w interakcję z ciałem pacjenta. Emitowane przez niego światło nie wpływa na tkanki organizmu. Oznacza to, że użycie skanera żył umożliwia znalezienie odpowiednich naczyń krwionośnych i ma jedynie pozytywny wpływ na przebieg całego leczenia. Nie wpływa na nie negatywnie, ani nie powoduje wystąpienia niespodziewanych powikłań u osób, u których konieczne było zastosowanie lokalizatora.
Dzięki odpowiednio intensywnemu oświetleniu skóry pacjenta możliwe jest obejrzenie jego naczyń krwionośnych. Oznacza to, że iluminator profesjonalnie zastępuje standardowe latarki, które były wykorzystywane wiele lat temu do znalezienia odpowiedniej żyły do iniekcji.
Jakie są wskazania do stosowania iluminatora żył?
Wskazań do stosowania lokalizatorów żył może być naprawdę wiele. Mogą leżeć zarówno po stronie pacjenta, jak i personelu medycznego. Zdarza się, że osoba wykonująca daną czynność medyczną pracuje na danym stanowisku od niedawna. Może się to wiązać z pewnym brakiem doświadczenia i pewności siebie podczas wykonywanych zabiegów. Tutaj z pomocą przychodzi laminator żył. Umożliwia on naświetlenie całego unaczynienia pacjenta i bezproblemowe założenie wkłucia. Jeśli personel medyczny czuje się pewnie podczas wykonywanego zabiegu, pacjent również będzie miał lepsze wyczucie wykonywanych procedur.
Najogólniej rzecz ujmując, wskazaniem do użycia lokalizatora naczyń krwionośnych jest słaba widoczność. Jeśli, korzystając wyłącznie ze zmysłu wzroku, lekarz nie jest w stanie prawidłowo wprowadzić zastrzyku lub wykonać iniekcji, konieczne może być użycie oświetlacza.
Bardziej szczegółowymi wskazaniami są różnego rodzaju stany, które prowadzą do obniżenia ciśnienia krwi pacjenta. Jeśli jest ono zbyt niskie, wszystkie naczynia krwionośne są ukryte - nie ma możliwości ich precyzyjnego zlokalizowania bez sięgnięcia po odpowiedni sprzęt. Może to narazić osobę badaną na dodatkowy stres i ból związany z badaniem.
Kolejnym wskazaniem do zastosowania lokalizatora żył jest wiek pacjenta. Mowa tu zarówno o dzieciach, jak i osobach starszych. W obu przypadkach naczynia krwionośne mogą być ukryte pod skórą z powodu niskiego ciśnienia krwi. Aby nie narażać badanych na dodatkowy stres i ból, warto sięgnąć po skanery.
Lokalizatory żył są również wskazane podczas interwencji ratowników medycznych. Na miejscu wypadku może znajdować się wiele osób, które wymagają pomocy medycznej. Zdecydowana większość z nich potrzebuje zastrzyku, pobrania krwi lub wkłucia. W sytuacjach kryzysowych i stresowych znalezienie żył może być trudne. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli wypadek ma miejsce wieczorem lub w nocy. W takich sytuacjach iluminator pozwala na szybką reakcję i jak najszybsze podanie leków.
Czy istnieją przeciwwskazania do korzystania z lokalizatora żył?
Właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania iluminatora naczyń krwionośnych u pacjentów. Urządzenie to nie wchodzi w interakcję z ciałem lub skórą. Jest to jedynie źródło światła, które pozwala na dokładne obejrzenie żył i wykonanie zabiegów medycznych. Należy jednak pamiętać, aby przypadkowo nie skierować wiązki światła w stronę oczu pacjenta podczas korzystania z lokalizatora żył. Może to spowodować dyskomfort, ból lub tymczasową utratę zdolności widzenia.
Korzystając z iluminatora jako ratownik medyczny, należy również zwrócić szczególną uwagę na wiązkę światła. Musi ona być skierowana tak, aby nie przeszkadzać innym użytkownikom drogi lub kierowcy karetki. Dlatego skaner żył powinien być włączony tylko wtedy, gdy jest używany do celowania w naczynia krwionośne pacjenta. W przeciwnym razie możliwe jest przypadkowe zakłócenie zdolności widzenia osoby, która aktualnie prowadzi pojazd. To z kolei może doprowadzić do kolejnego wypadku drogowego.
Dla kogo przeznaczone są lokalizatory żył?
Lokalizatory żył mogą być stosowane podczas leczenia niemal każdego pacjenta. Są jednak sytuacje, w których nie jest to konieczne. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku szczupłych osób z prawidłowym ciśnieniem krwi i nawodnieniem. W tym przypadku łatwo zauważyć, że wszystkie naczynia krwionośne są wyraźnie widoczne i nie ma potrzeby używania dodatkowych narzędzi podczas przygotowywania się do procedur medycznych.
Istnieje jednak szereg schorzeń, które powodują zmniejszoną widoczność żył u pacjentów. Mowa tu na przykład o odwodnieniu lub niskim ciśnieniu krwi. Te dwie dolegliwości szczególnie często dotykają osoby starsze. W ich przypadku wskazania do zastosowania lokalizatora żył są zatem niezwykle wysokie.
Podobnie u osób nieprzytomnych lub przewlekle chorych, a także u pacjentów, którzy przeszli wiele zabiegów medycznych. W ich przypadku znalezienie dobrej żyły do wykorzystania podczas zabiegu może być niemożliwe bez odpowiedniego sprzętu.
Lokalizatory żył są również zalecane podczas pracy z dziećmi. Ta szczególna grupa pacjentów jest bardzo wymagająca. Bardzo często boją się i nie wiedzą, czego się spodziewać podczas wizyty w placówce medycznej. Dlatego też, aby zaoszczędzić im stresu i poświęcić jak najmniej czasu na pobieranie krwi, personel medyczny decyduje się na wykorzystanie iluminatorów żył.
Validate your login