Sen w pełni, czyli jak fazy księżyca wpływają na sen
Pełnia księżyca występuje regularnie, co ok. 29,5 dnia i trwa przez 3 dni. Właściwie 3 noce... Do czasu trwania dolicza się noc przed i noc po właściwej dacie pełni. Wiele osób uskarża się w tych krótkich okresach na duże problemy z zasypianiem oraz wysypianiem się. Czy faktycznie nasz naturalny satelita ma aż taki wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu i regulowanie naszego snu? 

Badania naukowe


Między innymi w Szwecji i w Szwajcarii przeprowadzono badania jakości snu w czasie pełni. Choć grupy uczestników były dość małe, to zaobserwowano wyraźny wpływ faz księżyca na sen u każdego z badanych, niezależnie od wieku. Czas snu wyraźnie się skracał w przeciwieństwie do czasu zasypiania, który się wydłużał, ponieważ poszczególnym osobom o wiele trudniej było zasnąć. Warto mieć na uwadze, że uczestnicy nie wiedzieli w jakiej fazie jest księżyc a do tego byli odizolowani od światła zewnętrznego (m.in. światła księżyca). Badania hormonalne wskazywały nawet, że organizmy badanych w czasie pełni wytwarzały znacznie mniej melatoniny - substancji odpowiedzialnej za regulowanie dobowego rytmu snu. 


Powszechny problem



Nawet jeśli powyższe badania przez wielu naukowców są przyjmowane z ograniczonym entuzjazmem, to wielu ludzi zdecydowanie twierdzi, że gorzej się wysypiają nie tylko w czasie pełni, ale również kilka dni przed nią i kilka dni po niej. Istnieje pogląd, że może to mieć związek z przyciąganiem grawitacyjnym księżyca, które reguluje przypływy i odpływy i w ten sam sposób miałoby wpływać na gospodarkę wodną organizmu. Jednak ilość wody w organizmie człowieka wydaje się zbyt mała aby była podatna na oddziaływanie księżyca. 


Oślepiający blask


Choć księżyc w pełni może być nawet 500 tys. razy ciemniejszy od słońca, to jego światło wpadające do sypialni może być bardzo wyraźne i nie tylko utrudniać zasypianie ale też pogarszać jakość i głębokość snu. Płytki sen prowadzi również do wcześniejszego przebudzenia. Rankiem budzimy się niewyspani. 


Jak poprawić jakość snu w czasie pełni?


Istnieje kilka prostych sposobów na przyspieszenie zasypiania i poprawę jakości snu. Jak się łatwo domyślić, największe znaczenie ma to, co robimy przed snem. Wszyscy słyszeli o tym, że należy wypić szklankę mleka lub kakao. Szczególnie kakao jest dobrym pomysłem, ponieważ zawiera magnez który działa uspokajająco. Również szklanka soku z wiśni, rozcieńczonego z wodą może zdziałać cuda jeśli chodzi o przyspieszenie momentu zaśnięcia. Jeśli wymienione napoje nie pomagają, spróbuj wziąć do ręki książkę (najlepiej niezbyt interesującą) i przeczytaj fragment…


Aby sen był lepszy, a organizm w pełni wypoczął, nie powinien mieć niczego więcej do roboty. Dlatego warto pozbawić go konieczności trawienia ciężkich posiłków. Aby to osiągnąć warto zakończyć jedzenie ok. 2 godzin przed pójściem spać. Warto również zadbać o spokojną atmosferę i zabezpieczyć oczy przed niebieskim światłem wieczorem. Źródłem niebieskiego światła są przede wszystkim ekrany - komputera, smartfona czy telewizora. Może warto nieco wcześniej powiedzieć tym sprzętom „DOBRANOC!”?