Płynoterapia i regulacja podaży leków i płynów

Płynoterapia jest podstawową i najpowszechniejszą formą terapii w leczeniu szpitalnym, ważną na równi ze wszystkimi innymi czynnościami terapeutycznymi wykonywanymi podczas leczenia hospitalizowanych pacjentów.



Podawanie płynów i leków dożylnych ma na celu ratowanie życia, ale także poprawę stanu zdrowia. Proces ten polega na podawaniu pacjentowi płynów i leków drogą dożylną. Dzięki takiej formie podania, substancje trafiają bezpośrednio do krwiobiegu, co wpływa na ich szybsze działanie. Stosowanie płynoterapii najczęściej odbywa się w warunkach szpitalnych, ale zdarza się, że podawanie płynów ma miejsce już w karetce pogotowia.


Historia
W latach 70. opakowania płynów dożylnych stosowane w szpitalach do terapii płynami miały głównie postać solidnych plastikowych butelek lub szklanych butelek z gumowymi korkami.

Konstrukcja tych opakowań nie zapewniała bezpieczeństwa osób podających lek ani bezpieczeństwa terapii dla pacjentów, którzy ją otrzymywali. Personel medyczny podający leki drogą infuzji był zmuszony do zachowania większej ostrożności i dezynfekcji opakowań leków każdorazowo przed ich użyciem.

Płynoterapię najczęściej kojarzymy z kroplówkami podawanymi w szpitalach podczas operacji lub po zabiegach. Warto wspomnieć, że kroplówki często zawierają również dożylne środki przeciwbólowe. Płyny dożylne podawane są osobom dorosłym, a dzięki zastosowaniu mniejszych dawek substancji, płynoterapia może być prowadzona również u dzieci.
Procedura podawania takich płynów musi mieć konkretne wskazania i zawsze odbywa się pod okiem lekarzy, gdyż niewłaściwe dawki płynów infuzyjnych lub rozpuszczonych w nich leków dożylnych mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia pacjenta.


Kiedy wskazana jest płynoterapia?
Płynoterapię należy zastosować w przypadku zdiagnozowania u pacjenta:
  • Niedociśnienie ortostatyczne
  • Tętno poniżej 90 uderzeń na minutę
  • Skurczowe ciśnienie krwi poniżej 100 mm Hg
  • Chłodna skóra i sinica
  • Czas nawrotu kapilarnego poniżej 2 sekund
  • Urazy
  • Operacje


Powyższe sytuacje określane są jako resuscytacja płynowa. W takiej sytuacji konieczne jest szybkie podanie odpowiednich płynów i leków dożylnych w celu ustabilizowania stanu pacjenta. Ponadto płynoterapię stosuje się również w celu uzupełnienia płynów i elektrolitów, a także w leczeniu zaburzeń kwasowo-zasadowych i żywieniu pozajelitowym.

Płynoterapia stosowana jest również w leczeniu oparzeń, co zwiększa szanse pacjenta na szybszy powrót do zdrowia.


Płyny w organizmie - jak działa płynoterapia?
Woda jest najważniejszym nieorganicznym składnikiem ludzkiego ciała. Działa jako rozpuszczalnik, który wpływa na wszystkie procesy życiowe w układach organizmu. Woda jest niezbędna do procesów metabolicznych w komórkach, działa również jako środek transportu, zwłaszcza w krwiobiegu, i uczestniczy w regulacji temperatury poprzez parowanie i pocenie się.


Jak płyny podawane dożylnie wpływają na organizm?
Podawanie płynów i leków drogą dożylną ma na celu utrzymanie odpowiedniej objętości wewnątrznaczyniowej. W zależności od stanu pacjenta, leki dożylne są podawane doraźnie lub regularnie przez określony czas w warunkach szpitalnych. Stosowanie leków dożylnych umożliwia bardzo szybkie zaobserwowanie efektów leczenia, dlatego ta forma podawania terapii stosowana jest w każdym szpitalu.


Jakie płyny dożylne są stosowane w płynoterapii?
Istnieje wiele płynów stosowanych w płynoterapii. To, który płyn jest podawany, zależy od choroby i ogólnego stanu pacjenta. Płyny podawane dożylnie pacjentom obejmują:
  • Krystaloidy
  • Koloidy
  • Roztwory hipertoniczne


Należy wspomnieć, że w płynach infuzyjnych rozpuszczane są również leki podawane dożylnie. Podawanie leków dożylnych stosuje się u osób, które z różnych przyczyn nie mogą przyjmować leków doustnie lub choroba jest na tyle poważna, że pacjent wymaga podania leków w formie dożylnej, które charakteryzują się szybszym działaniem.


Dożylne podawanie leków - jak prowadzić płynoterapię?
Płynoterapia jest najczęściej stosowanym rodzajem terapii u pacjentów szpitalnych. Zlecając podawanie pacjentowi płynów dożylnych należy pamiętać, że płyny dożylne są lekami wpływającymi na równowagę i homeostazę organizmu.

Planowanie indywidualnej terapii może zminimalizować ryzyko powikłań związanych z płynoterapią. Przed rozpoczęciem terapii płynami (znanej również jako płynoterapia) u dowolnego pacjenta należy rozważyć:
  • cel płynoterapii, który chcesz osiągnąć u danego pacjenta,
  • dawkowanie (objętość leku/czas podawania/kg masy ciała),
  • wskazania, którymi kierujemy się zlecając płynoterapię,
  • przeciwwskazania występujące u danego pacjenta,
  • skutki uboczne, które mogą wystąpić podczas płynoterapii,
  • powikłania, które mogą wystąpić w wyniku płynoterapii


Transfuzja płynów i leków wymaga precyzyjnego podawania.
Precyzyjny regulator przepływu płynów i leków to zaawansowane narzędzie medyczne, które zapewnia dokładną kontrolę i dostarczanie płynów i leków pacjentom. Dzięki swoim unikalnym cechom, takim jak możliwość ustawienia precyzyjnego natężenia przepływu, podwójna skala umożliwiająca dostosowanie do różnych gęstości leków oraz kompatybilność z szeroką gamą urządzeń medycznych, produkt ten spełnia najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Jest idealny dla pracowników służby zdrowia, oferując nie tylko niezawodność, ale także wszechstronność i elastyczność w zastosowaniu.