Obliczanie stężenia roztworu roboczego
Kupowanie koncentratów do dezynfekcji jest niewątpliwie bardziej opłacalne, zwłaszcza w przypadku dużego zapotrzebowania, gdzie liczy się ekonomia. Ważne jest jednak, aby być świadomym konieczności bezpiecznego i dokładnego mieszania oraz ich przechowywania. W artykule omówimy wady i zalety koncetratów oraz wyjaśnimy jak prawidłowo przygotowywać dobry roztwór roboczy. 


Przygotowanie roztworu 


Zawsze trzeba mieć na uwadze, że aby osiągnąć idealną skuteczność biobójczą trzeba przygotować roztwór zgodnie z instrukcjami jakie podaje producent, można je zawsze znaleźć w ulotce produktu.  Na przykład, jeżeli producent zaleca stężenie 1 procent, znaczy to, że na 1 litr roztworu roboczego potrzebujemy 10 ml koncentratu i 990 ml wody.  Najwygodniej najpierw wlać produkt a potem uzupelnić wodą do pełnego litra.  Można to przeliczyć na dowolną ilość roztworu, stosując proporcję 1 części koncentratu na 99 części wody.


Koszt roztworów roboczych


Oto przykłady dwóch popularnych środków biobójczych i kosztów ich użycia uwzględniając ceny na dzień 9.06.2024:

 • Aniosyme X3 1L (mycie i dezynfekcja  narzędzi) - cena 1 litra koncentratu to 119,99 zł.  Z 1 litra koncentratu można otrzymać 200 litrów roztworu roboczego. Koszt 1 litra roztworu roboczego wynosi około 0,60 zł.
 • Surfanios Premium 1l  - (mycie i dezynfekcja powierzchni) - 1 litra koncentratu można otrzymać 400 litrów roztworu roboczego. Koszt 1 litra roztworu roboczego wynosi około 0, 22 zł.


Wybór między koncentratami, a gotowymi roztworami


Koncentraty: Niezastąpione do dezynfekowania dużych powierzchni, jak na przykład wszelkie podłogi w przychodniach.  Fakt, że wymaga to przygotowania roztworu co wymaga poświęcenia czasy, ale jednak jest to ekonomiczniejsze. Dodatkowo potrzebne są dodatkowe sprzęty jak wiadra z mopem

Gotowe do użycia roztwory: Niewątpliwie wygodne w użyciu, idealne do małych powierzchni jak kozetki, blaty, inne sprzęty medyczne w gabinetach. Są w przeliczeniu droższe, ale dają oszczędność czasu. 


Przykład obliczeń


Jeżeli potrzebujesz przygotować 5 litrów roztworu o stężeniu 2%: 5 litrów roztworu = 100 ml koncentratu + 4900 ml wody. Dla ułatwienia polecam nasz kalkulator do obliczania roztworów: KLIK. 


Podsumujmy korzyści koncentratów 

 • Oszczędność kosztów: niższe koszty jednostkowe, mniejsza częstotliwość zakupu, mniejsza ilość odpadów, redukcja ilości plastikowych opakowań, mniejsze obciążenie dla infrastruktury gospodarki odpadami.
 • Praktyczność i wygoda: łatwe przechowywanie, możliwość dostosowania stężenia.
 • Świeżość i skuteczność: świeżo przygotowane roztwory, większa kontrola nad jakością
 • Wszechstronność zastosowania: uniwersalność w zastosowaniu do różnych powierzchni i celów.
 • Zrównoważony rozwój: mniejszy ślad węglowy, wspieranie ekologicznych praktyk.


Wady koncentratów do dezynfekcji

 • Potrzeba prawidłowego rozcieńczania: ryzyko błędów w rozcieńczaniu, konieczność precyzyjnego odmierzania
 • Bezpieczeństwo i przechowywanie: wyższe stężenie substancji chemicznych, wymagania dotyczące przechowywania.
 • Czasochłonność: dodatkowy czas na przygotowanie, potrzeba dodatkowych akcesoriów.
 • Koszty początkowe: inwestycje w sprzęt do odmierzania i mieszania
 • Szkolenie i edukacja: potrzeba przeszkolenia personelu.
 • Komplikacje logistyczne: zarządzanie wieloma produktami.


Podsumowując, koncentraty do dezynfekcji oferują wiele korzyści, zwłaszcza pod względem ekonomii i zrównoważonego rozwoju, ale wymagają odpowiedniego przeszkolenia i staranności w obsłudze, aby uniknąć potencjalnych problemów związanych z bezpieczeństwem i skutecznością.