Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie
Chirurg operator zwraca się w czasie zabiegu do instrumentariuszki - „nożyczki”, a ona w mgnieniu oka, bez wahania podaje lekarzowi właściwe narzędzie. Zapewne każdy z nas widział taką scenę w jakimś filmie lub serialu o tematyce medycznej. W rzeczywistości, sprawa nie jest taka prosta, ponieważ pod hasłem „nożyczki” kryje się wiele różnych modeli i wariantów narzędzi służących do cięcia. Nożyczki nożyczkom nierówne, chciałoby się powiedzieć. Spróbujmy poznać podstawowe rodzaje nożyczek, jakie mogą być wykorzystywane do zabiegów na sali operacyjnej lub w gabinecie zabiegowym. 

Ostre czy tępe?

Oczywiście że ostre! W pierwszej kolejności taka odpowiedź przychodzi nam do głowy. Trzeba jednak być świadomym, że określenia „ostre” i „tępe” dotyczą samej końcówki roboczej nożyczek. Końcówka „ostra” będzie wykończona szpicem, jak w zwykłych nożyczkach do paznokci, zaś „tępa” będzie przypominała bardziej nożyczki szkolne, z zaokrąglonym czubkiem. Niewątpliwą zaletą nożyczek tępych, jest zminimalizowanie ryzyka niepotrzebnego zranienia pacjenta w czasie preparacji tkanek. Nożyczki ostre są jednak bardziej precyzyjne, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w trakcie cięcia delikatnych tkanek, np. w okulistyce. Do wyboru nie mamy wyłącznie 2 opcji, ponieważ są dostępne nożyczki ostro-ostre, tępo-tępe i ostro-tępe. 


Proste czy zgięte?

Drugą podstawową cechą nożyczek, jak w przypadku wielu innych instrumentów, jest to czy są zagięte czy proste. Nożyczki zgięte mogą mieć zakrzywione końcówki robocze (tnące), część chwytną lub część zamykającą. W zależności od zapotrzebowania, chirurg może sięgnąć po nożyczki zakrzywione pod kątem od 25° do nawet 125°.  Do czego służą poszczególne typy nożyczek?

Nożyczki ostro-ostre, proste są bardzo precyzyjne i świetnie nadają się do preparowania tkanek miękkich, również o bardzo delikatnej budowie. Mogą być również wykorzystywane do przecinania materiałów opatrunkowych lub nici. 

Nożyczki tępo-tępe, proste znajdują swoje zastosowanie przy preparowaniu w głąb tkanek, np. w chirurgii naczyniowej. Tępe końcówki dodatkowo pomagają w zabiegach stomatologicznych, zabezpieczając przed dodatkowymi, zbędnymi zranieniami. 

Nożyczki ostro-ostre, zagięte zwiększają wygodę użytkowania. Będą idealne przy preparowaniu brzegów ran skórnych. Są często wykorzystywane do odcinania nadmiaru nici chirurgicznych oraz dzielenia opatrunków.
 
Nożyczki tępo-tępe, zagięte, podobnie jak ich prosty odpowiednik, znajdą zastosowanie przy preparowaniu w głąb tkanek. Z reguły jednak, nie przecina się nimi materiałów opatrunkowych, czy nici. 

Nożyczki ostro-tępe - łączą zalety obu wcześniejszych wersji. Sprawdzają się przy przecinaniu opatrunków, nici chirurgicznych czy włosów, ale również do zdejmowania szwów. Zaokrąglona końcówka zabezpiecza przez skaleczeniem pacjenta, z kolei końcówka ostra zapewnia precyzyjne cięcie. 

Nożyczki preparacyjne

Osobną gałęzią nożyczek są nożyczki preparacyjne typu Metzenbaum. Ich budowa jest znacznie smuklejsza niż tradycyjnych nożyczek chirurgicznych. Są lekkie, wygodne i dobrze leżą w dłoni. Z drugiej strony, ich delikatna budowa nie pozwala na cięcie twardszych materiałów, takich jak nici chirurgiczne, ponieważ mogłoby to uszkodzić narzędzie, konkretnie stępić. Nożyczki Nelson-Metzenbaum są bardzo podobne, jednak znacznie dłuższe. Pomagają one dotrzeć do trudno dostępnych tkanek. Choć z preparowaniem tkanek radzą sobie świetnie, to raczej nie powinniśmy próbować przeciąć nimi opatrunku czy nici chirurgicznej.

Nożyczki Metzenbaum

Nożyczki MAYO

Nożyczki typu Mayo sprawdzą się w chirurgi miękkiej i twardej. Posiadają delikatnie zaokrąglone końcówki oraz smukłą budowę. Nożyczki proste znajdą zastosowanie przy preparacji w głębi rany zaś te z zakrzywioną końcówka - do cięć blisko rany. 
Nożyczki Mayo

Nożyczki Esmarch

Nożyczki Esmarch są doskonałym wyborem, jeśli musimy przeciąć opatrunek, gips czy ubranie. Zaokrąglona końcówka skutecznie broni przed niepotrzebnym skaleczeniem.

Nożyczki opatrunkowe, ratownicze Esmarch 22cm

W czasie porodu

Poród jest wyjątkowym wydarzeniem, również w szpitalu. Dlatego też potrzebuje wyjątkowych nożyczek, jakie mogą się przydać. Należą do nich nożyczki typu Braun Stadler - do cięcia krocza, których specjalne zagięcie ułatwia wykonanie tej procedury. Po przyjściu dziecka na świat, szczęśliwy ojciec może przeciąć pępowine nożyczkami Busch lub Schumacher

Nożyczki do cięcia krocza Nożyczki do cięcia pępowiny Busch 16 cm.
Srebrne, czarne czy złote - które najlepsze?

Nożyczki standardowe - srebrne stanowią podstawową wersję narzędzia. Możemy również wybrać nożyczki TC PREMIUM, które posiadają złote wykończenia, informujące o wykorzystaniu wkładki z węglika spiekanego. Narzędzia z węglikiem charakteryzują się większą trwałością i pewnością w czasie pracy. 

Nożyczki Chirurgiczne TC

Nożyczki z czarnymi oczkami - double black, oprócz czarnych zakończeń narzędzia, mają również specjalnie ząbkowane końcówki tnące, które sprawiają, że nożyczki ostrzą się samoczynnie i nieustannie. 

Nożyczki chirurgiczne Double Black

Dla najbardziej wymagających, są nożyczki z wkładką z węglika spiekanego oraz z końcówkami typu SUPER-CUT. W taim przypadku są pokryte z jednej strony złotą powłoką, z drugiej czarną. 

Nożyczki chirurgiczne GOLD / BLACK

Wybór właściwego narzędzia może wydawać się nie lada wyzwaniem. Jednak lata nauki i praktyki w zawodzie, sprawiają że instrumentariuszki wraz z chirurgami z łatwością dobierają nożyczki które będą przez nich wykorzystywane w czasie zabiegu, po to aby później, na sali operacyjnej nie musieli zbyt długo poszukiwać odpowiedniego instrumentu.