Niebieski czy przezroczysty - jaki żel wybrać?
Pierwsze zdjęcie, jakie zostało zrobione prawdopodobnie każdemu z nas jest to, wykonane jeszcze w czasie ciąży naszej matki. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu ultrasonografii (USG) - metodzie diagnostyki obrazowej wykorzystującej ultradźwięki. Aby badanie przebiegło prawidłowo i uzyskany wynik był wiarygodny, niezbędne jest wykorzystanie żelu do USG. Na rynku istnieje wiele rodzajów żeli i wybór właściwego może przysparzać wątpliwości. Sprawdźmy, jakie są dostępne opcje i czym kierować przy wyborze żelu do USG.

Na czym polega USG

Ultrasonografia jest najpopularniejszym badaniem obrazowym, pozwalającym ocenić stan tkanek i narządów pacjenta. Ultrasonograf emituje fale ultradźwiękowe, czyli dźwięki o częstotliwościach wyższych niż te słyszalne przez człowieka. Fale ulstradźwiękow mogą zostać odbite lub pochłonięte przez poszczególne struktury organizmu, dzieki czemu na ekranie możemy zobaczyć jak wyglądają badane narządy. Prawidłowe odbijanie i pochłanianie fal ultradźwiękowych ma więc kluczowe znaczenie dla efektu końcowego całego badania. 


Czym jest żel do USG?


Żel do USG jest preparatem medycznym opartym na bazie wody. Nakłada się go na głowicę USG lub bezpośrednio na badany obszar ciała. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom, pomaga transmitować ultradźwięki z ultrasongrafu do ciała pacjenta. Żel eliminiuje powstawanie pęcherzyków powietrza pomiędzy głowicą USG a skórą pacjenta, co zapewnia uzyskanie wysokiej jakości obrazu. Wykorzystanie zbyt małej ilości żelu może powodować zaciemnienie obrazu, co utrudnia diagnostykę. 

Nie tylko u ciężarnych.


Badania USG jednoznacznie kojarzą się z badaniem w czasie ciąży. Jednak są one wykorzystywane w znacznie szerszym zakresie. Wśród najbardziej popularnych badań USG możemy wyróżnić: 

- USG jamy brzusznej (trzustki, śledziony, wątroby, pęcherzyka żółciowego, pęcherza, gruczołu krokowego, macicy)
- USG tarczycy
- USG piersi
- USG serca (UKG - echokardiografia)
- USG oka
- USG typu doppler - ocena przepływu krwi w naczyniach


Powyższe badania są wykobywane na powierzchni skóry pacjenta. Istnieją również badania USG wykonywane wewnątrz ciała: 


- USG endowaginalne i transwaginalne
- USG endorektalne
- USG endoskopowe (przez jamę ustną)
- USG śródoperacyjne (wykorzystywane w czasie operacji)

Oprócz badań diagnostycznych, żele do USG są również wykorzystywane w fizjoterapii, masażach mięśni (z wykorzystaniem ultradźwięków), laseroterapii. Również kosmetologia korzysta z ultradźwięków w zabiegach peelingu kawitacyjnego, sonoforezy, HIFU czy radiofrekwencji. 


Jak wybrać właściwy żel?


Podstawowym celem stosowania żelu USG jest uzyskanie wyraźnego obrazu badanego obszaru. Dlatego kluczową cechą żelu musi być zawsze jego przewodzenie fal ultradźwiękowych, które jest związane z jego lepkością i gęstością. Dodatkowo, lepki żel nie będzie spływał z badanego obszaru co pomoże uniknąć m.in. zabrudzenia ubrań pacjenta. Dla bezpieczeństwa pacjentów, warto wybrać żel hipoalergiczny, z neutralnym pH. Dla zwiększenia komfortu, warto upewnić się że po badaniu, żel będzie mógł być łatwo usunięty np. ręcznikiem papierowym. 

W przypadku wykorzystywywania USG w czasie operacji, czy np. inseminacji zdecydowanie zaleca się wykorzystanie żeli sterylnych, zamkniętych w szczelnych, jednorazowych saszetkach.

Czy kolor ma znaczenie?


Na rynku spotykamy głównie żele przezroczyste i niebieskie. Wybór zależy głównie od preferencji użytkownika, ponieważ barwa żelu nie wpływa na jakość badania. Barwiony na niebiesko żel może jednak pomóc w wykonywaniu obrazowania, przez znaczenie badanych obszarów na skórze pacjenta. Kolor niebieski będzie odznaczał się na skórze dzięki czemu żel będzie lepiej widoczny niż jego przezroczysty konkurent. Z drugiej strony, w przypadku ewentualnego zabrudzenia odzieży, może być trudniejszy do usunięcia. Jednak kolor, nie zauburza kluczowej funkcji żelu USG jaką jest przewodzenie ultradźwięków pomiędzy głowicą a ciałem pacjenta.