Jak pokonać zapalenie trąbki słuchowej?
Zapalenie trąbki słuchowej, znanej również jako trąbka Eustachiusza, jest stanem zapalnym przewodu łączącego ucho środkowe z gardłem. Ta wąska rurka pełni kluczową rolę w regulacji ciśnienia w uchu środkowym oraz w drenażu płynów. Kiedy w trąbce Eustachiusza pojawia się stan zapalny, może on prowadzić do dyskomfortu i problemów ze słuchem. Zamknięcie trąbki Eustachiusza uniemożliwia przemieszczanie się drobnoustrojów do gardła. Poniżej przedstawiamy przyczyny, przebieg i metody leczenia zapalenia trąbki słuchowej.

Przyczyny powstawania zapalenia

Zapalenie trąbki słuchowej może być wywołane przez różne czynniki, m.in. infekcje górnych dróg oddechowych takich jak przeziębienie, grypa czy zapalenie zatok. Prowadzą one do obrzęku i zapalenia błony śluzowej w trąbce słuchowej. Również różnego rodzaju alergie mogą powodować blokadę trąbki słuchowej, spowodowaną obrzękiem. Szczególnie u dzieci, blokada trąbki Eustachiusza może być spowodowana przerostem migdałków. Inną z przyczyn kłopotów z trąbką słuchową mogą być nagłe zmiany ciśnienia atmosferycznego, np. w czasie lotu samolotem lub nurkowania. 


Przebieg zapalenia


Zapalenie trąbki słuchowej może przebiegać z różnym nasileniem objawów. Na początku pacjenci mogą odczuwać zatkanie ucha, dyskomfort, uczucie pełności w uchu oraz lekkie pogorszenie słuchu. W późniejszym czasie pojawiają się bóle ucha o różnym natężeniu, szumy uszne i wyraźne pogorszenie słuchu. W skrajnych przypadkach można zaobserowanać wyciek z ucha, co wiąże się z perforacją (pęknięciem) błony bębenkowej. Brak podjęcia leczenia trąbki słuchowej w stanie zapalnym, może prowadzić do poważnych powikłań, w tym przewlekłego zapalenia ucha środkowego, wymagającego zaawansowanego leczenia. W skrajnym przypadku może dojść nawet do utraty słcuhu. 

Jak leczyć?

Leczenie zapalenia trąbki słuchowej zależy od przyczyny i nasilenia objawów. Często rozpoczyna się leczenie antybiotykowe, dla zlikwidowania infekcji bakteryjnej powodującej stan zapalny. Wykorzystuje się również leki przeciwobrzękowe, przeciwhistaminowe i kotrykosteroidowe. W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie zabiegu paracentezy (myringotomii). Jest to zabieg polegający na nacięciu błony bębenkowej przy użyciu specjalnego nożyka usznego. Pozawala to na usunięcie zalegającej wydzieliny z trąbki słuchowej. 

Czyszczenie trąbki słuchowej

Aby skutecznie wyczyścić trąbkę Eustachiusza, wykorzystuje się metodę cewnikowania. Cewnik należy wprowadzić przez ucho lub gardło, w okolicę trąbki słuchowej. Za pomocą balonu Politzera wprowadza się do ucha pacjenta powietrze pod ciśnieniem, które pozwala szybko i skuteczenie przeczyścić trąkbę słuchową. 


Co mogę zrobić samemu?

W przypadku uczucia zapchania trąbki Eustachiusza możemy wykorzystać proste metody samodzielnego leczenia. Wielu ludzi przed startem samolotu zaczyna żuć gumę lub ssać cukierki. Jest to uzasadnione, ponieważ stymulacja mięśni gardła oraz trąbki Eustachiusza pomaga w wyrównywaniu ciśnienia. Nie tylko w samolocie pomaga to odblokować trąbkę słuchową. Podobny skutek może przynieść wykonanie manewru Valsalvy (próby Valsalvy). Polega ona na wzięciu głębokiego wdechu i próbie wykonania zdecydowanego wydechu przy zamkniętych ustach i nosie. Wywtorzone w ten sposób ciśnienie pomaga odetkać trąbkę Eustachiusza. 


Zapalenie trąbki słuchowej jest powszechnym problemem zdrowotnym, który może znacząco wpłynąć na komfort życia pacjentów. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie są kluczowe w zapobieganiu powikłaniom i przywróceniu prawidłowego funkcjonowania trąbki Eustachiusza. W przypadku nawracających problemów z trąbką słuchową, konsultacja z otolaryngologiem jest niezbędna, aby ustalić optymalny plan leczenia.