Komora hiperbaryczna- dlaczego warto skorzystać z tlenoterapii

Komora hiperbaryczna jest szczelnie zamkniętym urządzeniem, które wykorzystuje się w leczeniu wielu schorzeń z wykorzystaniem tlenoterapii. Podczas zabiegu pacjentowi podaje się tlen pod ciśnieniem prawie 3 atmosfer, zwiększenie jego stężenia w organizmie może powodować poprawę zdrowia w krótkim czasie. Warunki takie powodują także wzrost saturacji krwi. Sesja w komorze hiperbarycznej trwa minimum 1-1,5 godziny, w zależności od potrzeb, odbywają się codziennie. Podczas zabiegu pacjenci ubrani są w specjalną odzież i mają maski, pod kontrolą wykwalifikowanego opiekuna, lekarza lub pielęgniarki.

Tlen ma bardzo pozytywny wpływ na komórki, pobudza je do wzrostu i odnowy, zabiegi w komorze hiperbarycznej mogą spowodować nawet 8 krotny wzrost liczby komórek macierzystych w organizmie. Systematyczne wizyty w komorze hiperbarycznej są pomocne w leczeniu różnych urazów oraz przeciążeń stawów i mięśni, działają przeciwbólowo, wspomagają procesy naprawcze w tkance kostnej, chrząstce oraz mięśniach szkieletowych, korzystają z nich również sportowcy. Terapia przyspiesza rekonwalescencję po urazach neurologicznych np. po wylewach czy udarach, gdyż poprawia dotlenienie mózgu, ma także pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację.

Wskazania do korzystania z terapii hiperbarycznej

Terapia tlenowa w Polsce powoli staje się popularna i wiele osób decyduje się z niej korzystać, terapię tę zaleca się podczas:

- rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych

- po oparzeniach

- po wystąpieniu nagłego niedosłuchu

- infekcji bakteryjnych i grzybiczych

- przewlekłych bólach i stanach zapalnych w organizmie

- rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej

- wystąpienia autoimmunologicznych i przewlekłych chorób skóry

- zatruć tlenkiem węgla (czadem)

- potrzeby zwiększenia wydolności organizmu

- stanów lękowych, depresji, bólów o podłożu somatycznym

- odmrożeń, uszkodzeń tkanek spowodowanych działaniem zimna

- trudno gojących się ran, również tych powstałych przy cukrzycy i miażdżycy, choroby te uszkadzają tętnice i znacznie zmniejszają ukrwienie

- ropnie wewnątrzczaszkowe

- przeszczepach skóry

Przeciwwskazania do korzystania z komory hiperbarycznej

Zanim poddamy się zabiegom w komorze hiperbarycznej musimy skonsultować się z lekarzem, w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań, należą do nich:

- ciąża

- wszczepiony rozrusznik serca

- ostre zapalenie zatok obocznych nosa

- nieleczona odma opłucnowa

- drgawki i padaczka

- operacje w obrębie klatki piersiowej

- zapalenie nerwu wzrokowego

- aktywny krwotok

- gorączka

- stosowanie niektórych leków, np. cytostatyków (czyli leków onkologicznych)

- choroby płuc z retencją dwutlenku węgla

Komora hiperbaryczna – powikłania

Terapia w komorze hiperbarycznej, może wiązać się z ryzykiem wystąpienia powikłań, takich jak:

- uraz ciśnieniowy w obrębie ucha środkowego, zatok czy płuc, w nielicznych przypadkach może dojść do odmy opłucnej

- zaćma

- obrzęk błony śluzowej nosa

- podrażnienie dróg oddechowych

Ile zabiegów należy wykonać

W celu osiągnięcia korzystnych efektów terapii tlenowej, zazwyczaj należy wykonać kilkanaście sesji. Ich ilość zależy od wskazań lekarza i problemu z powodu którego poddajemy się terapii. Efekty leczenia regularnie ocenia lekarz i decyduje o poddaniu się kolejnym sesjom w komorze hiperbarycznej. W zależności od choroby ilość sesji jest różna, np. w razie nagłej głuchoty stosuje się ok. 15 zabiegów, natomiast w przypadku zapalenia kości jest to nawet 60 wizyt.

Komora hiperbaryczna – cena

Terapia tlenowa w komorze hiperbarycznej dostępna jest zarówno w ramach funduszu NFZ jak i prywatnie. Praktycznie każdy lekarz medycyny może wystawić skierowanie na terapię tlenową w razie wskazań do zastosowania hiperbarycznego tlenu. W prywatnych placówkach można poddać się zabiegom bez skierowania a większość z nich wraz z terapią oferuje konsultacje specjalistów techniki i medycyny hiperbarycznej. Cena jednego zabiegu jest różna w zależności od placówki oraz ilości zabiegów, zwykle wynosi powyżej 100 złotych.