Domowa apteczka - co powinno się w niej znaleźć?

Domowa apteczka jest niezbędna do udzielania pierwszej pomocy w domu. Dzięki niej można pomóc sobie i bliskim w przypadku wystąpienia przeziębienia, reakcji alergicznej, objawów żołądkowo-jelitowych, skaleczenia lub urazu. Obecne w niej przedmioty pozwalają zabezpieczyć chorą osobę do czasu uzyskania pomocy medycznej.

Domowa apteczka powinna być regularnie sprawdzana. Brakujące elementy powinny być uzupełniane. Ponadto konieczne jest sprawdzanie dat ważności leków - stosowanie ich po terminie nie jest wskazane ze względów bezpieczeństwa.

Zaleca się, aby całe wyposażenie domowej apteczki znajdowało się w jednym miejscu. Można w tym celu zakupić specjalne pudełko lub torbę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rolę apteczki pełniło kartonowe lub plastikowe pudełko.Co powinna zawierać domowa apteczka pierwszej pomocy?

Opatrunki
W apteczce nie powinno zabraknąć środków opatrunkowych. Należą do nich między innymi:
Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w jednorazowe rękawiczki i środki dezynfekujące do dezynfekcji ran.


Żele na stłuczenia
O kontuzję nietrudno i dotyczy to nie tylko osób zawodowo uprawiających sport. Domowa apteczka powinna być wyposażona także w maści i żele przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Służą one do nakładania bezpośrednio na kontuzjowane miejsce. Preparaty tego typu mogą być również stosowane przez osoby cierpiące na schorzenia stawów i mięśni.

Domowa apteczka może być wyposażona również w kompresy zimno-ciepłe. Wspomagają one leczenie wielu dolegliwości - zwłaszcza bólów reumatycznych, menstruacyjnych czy przewlekłych.


Skład domowej apteczki można rozszerzyć o inne przedmioty przydatne w różnych sytuacjach. Dobrze jest mieć w domu termometr do mierzenia temperatury ciała - dotyczy to zwłaszcza rodzin z małymi dziećmi. W przypadku małych dzieci, inhalator jest również dobry do podawania leków na infekcje dróg oddechowych.

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny mieć zapas leków w apteczce - przynajmniej na jeden dodatkowy miesiąc. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu przed wystawieniem przez lekarza nowej recepty. Należy jednak pamiętać, by nie gromadzić dużych zapasów leków, gdyż mają one określoną datę ważności.

Ważnym elementem wyposażenia jest również automatyczny ciśnieniomierz. Jest on obowiązkowy dla pacjentów z nadciśnieniem i zalecany dla wszystkich dorosłych. Automatyczny ciśnieniomierz jest również ważnym elementem wyposażenia. Jest on obowiązkowy dla pacjentów z nadciśnieniem i zalecany dla wszystkich dorosłych. Urządzenie pozwala szybko i łatwo sprawdzić ciśnienie krwi. Jest to jedyny sposób na wykrycie nieprawidłowości, ponieważ często nie pojawiają się żadne inne objawy.


Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
Podstawowymi lekami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi są paracetamol i ibuprofen. W odpowiedniej dawce można je podawać zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Dorośli mogą również zaopatrzyć się w kwas acetylosalicylowy (popularną aspirynę).


Leki przeciwbiegunkowe
Podstawowymi lekami na biegunkę są loperamid i węgiel leczniczy. Wspomagają one usuwanie toksyn z przewodu pokarmowego lub hamują perystaltykę jelit. Warto też zaopatrzyć się w elektrolity (zapobiegające zaburzeniom gospodarki wodno-elektrolitowej) i probiotyki (odbudowujące naturalną florę bakteryjną jelit).


Leki na alergię
Ważnym elementem domowej apteczki są leki łagodzące objawy alergii. Mogą one występować w różnych sytuacjach - także u osób, u których alergia nie została jeszcze zdiagnozowana. Wśród preparatów znajdują się między innymi desloratadyna czy cetyryzyna. Warto również zaopatrzyć się w żel na ukąszenia owadów.


Leki na przeziębienie
W apteczce nie może zabraknąć leków pomocnych w walce z przeziębieniem czy grypą. Należą do nich środki:
  • łagodzące ból gardła,
  • łagodzące kaszel i ułatwiające odkrztuszanie ,
  • zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa,
  • rozrzedzające katar.Domowa apteczka pierwszej pomocy może również zawierać :