Czym jest zaćma?
Zaćma to powszechny problem wzroku, szczególnie u osób starszych. Jest to schorzenie oka, które prowadzi do pogorszenia ostrości widzenia z powodu zmętnienia soczewki. Wraz z postępem medycyny, dostępne są coraz skuteczniejsze metody leczenia zaćmy, które pomagają pacjentom odzyskać klarowne widzenie i poprawić jakość życia.

Co to jest zaćma?
-Zaćma (medycznie zwana kataraktą) polega na zmętnieniu soczewki oka, która zwykle jest przezroczysta. Główną przyczyną zaćmy jest starzenie się soczewki, która z czasem gromadzi zmiany strukturalne i zaciemnia się. Ponadto, istnieją również czynniki ryzyka, które mogą przyspieszyć rozwój zaćmy, takie jak:
-Długotrwałe narażenie na promieniowanie ultrafioletowe (UV) może zwiększać ryzyko rozwoju zaćmy. Dlatego noszenie okularów przeciwsłonecznych o odpowiednich filtrach UV jest ważne dla ochrony oczu.
-Palenie tytoniu zwiększa ryzyko zaćmy i może przyspieszyć jej rozwój.
-Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na rozwój zaćmy, zwłaszcza w przypadku niekontrolowanej cukrzycy.
-Niektóre choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze, mogą zwiększać ryzyko zaćmy.
-Osoby przyjmujące długoterminowo leki kortykosteroidowe, szczególnie w postaci kropli do oczu, mogą mieć zwiększone ryzyko zaćmy.
-Istnieje również skłonność genetyczna do zaćmy, więc historia rodzinna może być czynnikiem ryzyka.

Najczęstszym objawem zaćmy jest stopniowe pogorszenie ostrości widzenia. Osoby z zaćmą mogą odczuwać, że światło jest odbierane jako bardziej zamglone lub po prostu nieostrze. Inne objawy to:
-Zwiększona wrażliwość na światło.
-Zaćma może wpływać na percepcję kolorów, powodując, że barwy stają się przytłumione lub bardziej matowe.
-Blask i halo wokół świateł: Osoby z zaćmą mogą dostrzegać pojawiające się halo wokół źródeł światła, szczególnie w nocy lub przy jasnym oświetleniu.
-Trudności w widzeniu w nocy: Zmętnienie spowodowane zaćmą może sprawić, że widzenie w warunkach słabego oświetlenia, zwłaszcza w nocy, staje się trudne.
-Zmniejszenie ostrości widzenia- zaćma może prowadzić do stopniowego pogorszenia ostrości widzenia, które nie jest korygowane przez okulary lub soczewki kontaktowe.
-Podwójne widzenie w jednym oku- u niektórych osób zaćma może powodować podwójne widzenie w jednym oku.
-Zmiany w percepcji głębi- osoby z zaćmą mogą mieć trudności z oceną odległości lub percepcją głębi.

-Zdiagnozowanie zaćmy polega na dokładnym badaniu okulistycznym, w którym lekarz określi stopień zaawansowania i plan leczenia. Leczenie zaćmy opiera się na chirurgicznym usunięciu zmętniałej soczewki i jej zastąpieniu przez sztuczną soczewkę zwana soczewką wewnątrzgałkową (IOL). 

-Nowoczesne metody chirurgii zaćmy, takie jak phacoemulsyfikacja, to stosunkowo bezpieczne i skuteczne procedury, które często pozwalają pacjentom wrócić do normalnego widzenia w krótkim czasie po zabiegu. W niektórych przypadkach może być również stosowane laserowe usuwanie zaćmy (FLACS), co umożliwia bardziej precyzyjne i kontrolowane zabiegi.

-Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaćmy, istotne jest unikanie czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu, noszenie okularów przeciwsłonecznych i regularne badania oczu. Zaleca się także zdrową dietę bogatą w antyoksydanty oraz kontrolę chorób współistniejących, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

Zaćma jest schorzeniem, które może znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie, ale dzięki postępom w medycynie okulistycznej, leczenie jest coraz bardziej skuteczne i bezpieczne, umożliwiając pacjentom cieszenie się życiem bez ograniczeń wynikających z problemów z widzeniem.