Czym jest anoskopia?
Hemoroidy, wrzody, stany zapalne czy polipy mogą powodowować konieczność wykonania badania odbytu i odbytnicy. Przed rozpoczęciem właściwego leczenia, lekarz powinien dokładnie poznać i zrozumieć problem, z jakim boryka się jego pacjent. Nie zawsze wystarczające okazuje się tradycyjne badanie per rectum, które pozwala na palpacyjną ocenę zmian na końcu układu pokarmowego człowieka. W takich przypadkach, z pomocą przychodzi anoskop - niewielki wziernik. Czym jest i jak przygotować się do badania anoskopem postaramy się wyjaśnić w tym artykule. 


Czym jest anoskop?


Anoskop to medyczne narzędzie diagnostycznem używane w celu badania odbytu i dolnego odcinka jelita. Składa się z rurki o średnicy około 2-3 centymetrów, zwykle wykonanej z tworzywa sztucznego lub metalu, zakończonej stożkowatym lub okrągłym końcem. Najczęsciej anoskopy mają do 10 cm długości, co wyróżnia je przed rektoskopami, które mogą osiągnąć nawet 25cm. Anoskop umożliwia lekarzom bezpośrednią wizualizację ścian odbytnicy i dolnego odcinka jelita, co pozwala na wykrycie różnych problemów, takich jak hemoroidy, pęknięcia odbytu, zapalenie odbytnicy itp. Procedura badania przy użyciu anoskopu jest zazwyczaj niewielko inwazyjna i może być wykonywana w gabinecie lekarskim.


Kiedy należy wykonać anoskopię?


Badanie anoskopem z pewnością nie brzmi zachęcająco, ale warto pamiętać że może ono pomóć wykryć wiele niebezpiecznych schorzeń, również nowotworowych. Dlatego każdy powinien poddać się anoskopii niezwłocznie w przypadku wystąpienia: 


- krwawienia z odbytu – widoczna na powierzchni kału świeża krew lub krew widoczna na papierze toaletowym,
- nieprawidłowości w trakcie wykonanego wcześniej badania per rectum (guzy, polipy),
- bólu i świądu odbytu,
- stanów zapalnych odbytu i odbytnicy,
- nieprawidłowości zwieracza odbytu
- ciała obcego w odbycie (anoskop umożliwia również umieszczenie w nim narzędzi i np. usunięcie ciała obcego)



Przygotowanie do badania

Warto wiedzieć, że anoskopia nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Od strony fizycznej, ponieważ wiadomo, że do badania okolic odbytu musimy przygotować się psychicznie. Nie jest to komfortowe przeżycie, ale odpowiednie nastawienie i współpraca z lekarzem są niezwykle pomocne. Poza tym, nalezy zadbać o higienę osobistą badanego obszaru, opróżnienie pęcherza i wypróżnienie się. Jeżeli mamy z tym problemy, lekarz może zlecić nawet dwukrotną lewatywę.


Przebieg badania


Badanie anosopem przeprowadza lekarz proktolog. Pacjent jest proszony, aby położyć się na boku i podciągnąć kolana tak aby znaleźć się w pozycji embrionalnej. Czasami konieczne jest zastosowanie pozycji kolanowo-łokciowej. Lekarz najpierw przeprowadza badanie per rectum w celch lokalizacji badanych zmian. Następnie, w delikatny sposób wprowadza przez odbyt anoskop, z żelem. Anoskop pozwala dokładnie obejrzeć tkanki i w razie potrzeby rozpocząć leczenie. 

Wstępne wyniki badania możemy poznać od razu po jego zakończeniu. Jesli jednak lekarz zadecydowało pobraniu próbek do badań histopatologicznych, trzeba będzie poczekać na wyniki badań próbek. Choć anoskopia z pewnością jest stresującym badaniem dla pacjenta, to nie należy przesadnie się go obawiać i w razie potrzeby zdecydować się na jego wykonanie.