Cystostomia nadłonowa

Cystostomia nadłonowa polega na umieszczeniu cewnika bezpośrednio w pęcherzu moczowym, z pominięciem cewki moczowej. Zabieg wykonuje się poprzez nakłucie powłok brzusznych i pęcherza moczowego (pod kontrolą USG) lub chirurgicznie. Cewnik jest wprowadzany w dolnej części brzucha powyżej spojenia łonowego. Cystostomia jest wykonywana, gdy opróżnienie pęcherza w sposób naturalny jest niemożliwe. Może być utrzymywana tymczasowo lub przewlekle.

 

Wskazania do zabiegu:
- zatrzymanie moczu, gdy nie można założyć - wprowadzić cewnika moczowego przez cewkę moczową;

- u pacjentów z cewnikiem moczowym i zapaleniem jąder;

- u pacjentów z urazami cewki moczowej, zwężeniami cewki moczowej, przetokami cewki moczowej;

- w przypadku urazów pęcherza moczowego;

- w nowotworach cewki moczowej, dróg rodnych i sromu;

- niektóre dysfunkcje pęcherza moczowego;

- tymczasowo po niektórych operacjach urologicznych, np. po plastyce cewki moczowej;


Jak zakłada się cystostomię nadłonową?
Zabieg wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Pacjent kładzie się na plecach.  Lekarz znieczula skórę i tkanki podskórne. Następnie wykonuje niewielkie nacięcie skóry około 2 cm powyżej spojenia łonowego, w linii łączącej pępek z mostkiem. Za pomocą specjalnej igły nakłuwa ścianę pęcherza i wprowadza cewnik do pęcherza przez jego światło. Od tego momentu cewnik będzie odprowadzał mocz na zewnątrz, omijając cewkę moczową. Cewnik, w zależności od rodzaju, może być przyszyty do skóry za pomocą szwów chirurgicznych lub może zawierać wewnątrz balon, który wypełnia się płynem i to on utrzymuje cewnik w pęcherzu.

 

Cystostomię można również wytworzyć podczas operacji, nacinając skórę i tkanki powyżej spojówki łonowej i nacinając ścianę pęcherza. Z chirurgicznego punktu widzenia cystostomia jest tworzona między innymi podczas adenomektomii (usunięcia gruczolaka prostaty) lub operacji pęcherza moczowego w celu uzyskania dobrego odpływu moczu i możliwości wypłukania pęcherza w razie potrzeby. Dren/cewnik cystostomijny łączy się z workiem na mocz.

 

Pielęgnacja cystostomii

  • częstotliwość wymiany cewnika i worka jest ustalana przez lekarza;
  •  zalecane jest zwiększone spożycie płynów;
  • regularna zmiana opatrunku wokół cewnika;
  • mycie rąk przed i po wymianie cewnika , worka na mocz.

W przypadku wycieku zawartości,  pojawienia się zaczerwienienia, obrzęku skóry wokół cewnika zalecana jest pilna konsultacja lekarska.
Podobnie w przypadku wypadnięcia drenu lub wypadnięcia nitki mocującej cewnik do skóry.