Chrapnie u dzieci - czy trzeba się martwić?
Chrapanie jest bardzo popularną dolegliwością u dzieci. Pamiętajmy jednak, że nie jest to choroba. Chrapanie jest oznaką, iż przepływ powietrza przez gardło został z jakiegoś powodu utrudniony. Przypadłość ta wydaje się niegroźna ale może mieć dość poważne konsekwencje zdrowotne. Przyczyn chrapania u dzieci jest bardzo dużo, dlatego trzeba dokładnie  przyglądać się naszemu śpiącemu maluszkowi.
 

Przyczyny chrapania u dziecka


Łatwo wymienić najpopularniejsze przyczyny chrapania, ale nie tak łatwo rozpoznać do faktycznie dolega dziecku. Warto zasięgnąć dostępnych informacji. Oto najczęstsze przyczyny chrapania maluszków:


  • Alergia jest jednym z pierwszych znaków, że mamy w domu małego alergika. Obrzęknięty nos oraz gardło bardzo utrudniają przepływ powietrza, co skutkuje chrapaniem. Jeśli myślisz, że to jest właśnie przyczyną chrapania, niezwłocznie udaj się do lekarza alergologa.
 
  • Przeziębienie w tym przypadku chrapaniem jest tylko krótkotrwałą przypadłością, spowodowaną zatkanym noskiem maluszka lub opuchniętym gardłem. Jeśli chrapanie towarzyszy dziecku tylko podczas choroby, nie ma powodu do zmartwień. Można jednak pomóc dziecku spokojnie przespać noc, poprzez włączenie nawilżacza powietrza oraz ułożenie wyżej poduszki w czym pomoże nam klin.
 
  • Wiotkość krtani dotyczy dzieci poniżej 2  roku życia. Maluszki w tym przedziale wiekowym  mają jeszcze nie w pełni rozwinięte elementy chrzęstne w krtani. W tym przypadku chrapaniu mogą towarzyszyć również duszności oraz ciężki oddech. Taka przypadłość z czasem mija samoistnie.
 
  • Przerośnięte migdałki jest to bardzo częsty problem u dzieci. W tym przypadku dziecko nie tylko chrapie ale również ma problemy z przełykaniem oraz infekcjami górnych dróg oddechowych. Jeśli myślisz, że właśnie migdałki są przyczyną chrapania, szybko skontaktuj się z laryngologiem dziecięcym.
 
  • Skrzywiona przegroda nosowa jest to dolegliwość, która dotyczy starszych dzieci. Po ukończeniu 7 roku życia można leczyć to operacyjnie, ale tylko lekarz może podjąć decyzje o operacji.


Jak pomoc maluszkowi spokojnie spać?



W pierwszej kolejności aby załatwić to jak najszybciej możesz umówić się na wizytę u laryngologa, to pomoże określić to jest to problem z migdałkami. W następnej kolejność zagwarantuje dziecku odpowiednią pozycję do snu. Głowa dziecka powinna być nieco wyżej niż reszta ciała - polecane są tzw. kliny które wkłada się pod materac w łóżeczku dziecka.

Kolejny krok to usunięcie z otoczenia malucha wszelkich źródeł alergii takich jak:

  • dywany,
  • pluszowe maskotki,
  • zwierzęta,
  • puchowa pościel,
  • rośliny doniczkowe.


Często wietrz pomieszczenie, w którym śpi twoja pociecha, oraz dbaj o odpowiednią masę ciała maluszka oraz aktywność w ciągu dnia. Zaleca się również w sezonie grzewczym stosowanie nawilżaczy powietrza. To wszystko zagwarantuje my spokojny sen.