Ból nóg - czy to zakrzepica żył głębokich?
Zakrzepica żył głębokich (DVT) jest podstępną chorobą, która może nie dawać żadnych objawów, a nieleczona może nawet prowadzić do zatorowości płucnej i śmierci. Jednak można temu zapobiec i skutecznie leczyć, jeśli zostanie wcześnie wykryta.


Co to jest zakrzepica żył głębokich

Zakrzepica to tworzenie się skrzepów krwi. Zakrzepica żył głębokich odnosi się do zmian w przepływie krwi w układzie żył głębokich, kończyn dolnych i żyłach biodrowych, a rzadziej w żyłach kończyn górnych. Krew płynąca żyłami nóg wymaga pewnego mechanicznego wspomagania w postaci pracujących mięśni łydek w jej przepływie ku górze. Skurczone mięśnie ściskają żyły i wtłaczają krew do serca. Proces ten wspomagają zastawki w żyłach, które kierują przepływem krwi i przeciwdziałają efektom grawitacji.

Wszystko, co spowalnia przepływ krwi w żyłach głębokich, może prowadzić do zakrzepicy żył głębokich:

  • Zmniejszony przepływ krwi - przedłużony bezruch, taki jak przedłużony odpoczynek w łóżku po operacji lub wielogodzinnej podróży
praca w pozycji siedzącej lub stojącej
  • Mechaniczny stres lub dysfunkcja, która zmniejsza przepływ krwi żylnej - rak, ciąża, żylaki
  • Mechaniczne uszkodzenie żył, np. uraz, operacja
  • Zwiększona lepkość krwi, odwodnienie
  • Wady genetyczne: niedobór antytrombiny III, mutacja czynnika V Leiden
  • Sepsa, zawał mięśnia sercowego, niewydolność serca, toczeń rumieniowaty układowy,
  • zespół nerczycowy, oparzenia, nadciśnienie, cukrzyca i inne choroby
  • palenie tytoniu
  • Nawyki, takie jak noszenie zbyt ciasnych ubrań, noszenie wysokich obcasów, zakładanie nóg podczas siedzenia
  • Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, hormonalna terapia zastępcza

Zakrzepica żył głębokich może dotyczyć nawet 5% populacji. Jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych, po zawale mięśnia sercowego i udarze, i jest odpowiedzialna za większość zatorowości płucnej, najpoważniejsze powikłanie DVT.


Zakrzepica żył głębokich – jak się objawia

U niektórych osób zakrzepica żył głębokich może rozwinąć się bez żadnych objawów ostrzegawczych, a pierwszym objawem choroby może być duszność lub ból w klatce piersiowej spowodowany zatorowością płucną.

Typowe objawy zakrzepicy żył głębokich obejmują:

  • Ból w chorej kończynie zaczynający się od podudzia (występuje nawet u 50%)
  • Obrzęk dotkniętej kończyny
  • Uczucie ciepła w opuchniętym, bolesnym obszarze nogi
  • Zaczerwieniona lub odbarwiona skóra

Nigdy nie lekceważ objawów zakrzepicy!

Zakrzepica żył głębokich może prowadzić do zespołu pozakrzepowego, innego zablokowania żyły, które zakłóca przepływ krwi. To powikłanie występuje nawet u dwóch trzecich osób z DVT i powoduje ból, gromadzenie się płynów, przebarwienia skóry i owrzodzenia kończyn i często powoduje niepełnosprawność.
Prawdziwe niebezpieczeństwo pojawia się, gdy skrzep przemieszcza się, tworząc zatorowość płucną, blokując główną tętnicę płucną lub jedną z jej głównych gałęzi. To powikłanie dotyczy do 10%. osoby z zakrzepicą żył głębokich. Ponieważ prawie każdy skrzep krwi może się oderwać i stać się zatorem, lekarze czasami określają DVT jako „chorobę zakrzepowo-zatorową”. Jeśli skrzep jest duży, może całkowicie zablokować tętnicę i spowodować śmierć.


Jakie są sposoby zapobiegania zakrzepicy żył głębokich?

Utrzymanie prawidłowej masy ciała, zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna (zwłaszcza jeśli twoja praca wymaga długotrwałego siedzenia/stania) oraz unikanie odwodnienia i palenia mogą skutecznie zapobiegać zakrzepicy żył głębokich.
Jeżeli znajdujesz się w grupie ryzyka zachorowania na zakrzepicę żył głębokich, odpowiednią profilaktyką będzie noszenie medycznych produktów uciskowych – zarówno podkolanówek, pończoch jak i rajstop. Zastosowana w nich technologia stopniowanego ucisku bardzo dobrze wspiera prawidłowe krążenie, zapobiega w ten sposób zaleganiu krwi, obrzękom nóg oraz powstawaniu zakrzepów.