pielegnacja_rany_operacja_medycyna_admed

Czym jest rana pooperacyjna


Raną pooperacyjną nazywana jest każda rana, która pojawia się w następstwie zabiegu bądź operacji chirurgicznej. Współczesna chirurgia dąży do zmniejszania rozmiarów ran, to jednak ran związanych z operacjami wciąż nie da się całkowicie wyeliminować. Zdarza się, że na skutek czynników wewnętrznych lub zewnętrznych pojawiają się niepokojące objawy, które mogą świadczyć o obecności zakażenia. To czy dojdzie do powikłania, jakim jest zakażenie rany pooperacyjnej zależy od wielu czynników takich jak stan zdrowia chorego, wielkości rany a także miejsca w którym występuje.

Jakie są objawy zakażenia rany pooperacyjnej?

Do najczęściej występujących objawów związanych z powikłaniami rany pooperacyjnej należą:

  • ból,
  • zapalenie,
  • gorączka,
  • ropienie,
  • zakażenie,
  • rozejście się rany.

Najczęściej  niewielki odczyn zapalny, czyli zaczerwienienie i nieznaczne podwyższenie temperatury ciała, nie oznacza poważnej infekcji. Są to naturalnie występujące objawy gojenia się rany. Sygnałem alarmowym jest jednak utrzymywanie się gorączki, zwiększenie stopnia bólu oraz postępujące zaczerwienienie rany. Należy podjąć leczenie natychmiast aby zapobiec powstaniu w ranie ropnia i uniknąć rozejścia się rany pooperacyjnej.

Pielęgnacja rany pooperacyjnej przed zdjęciem szwów

Priorytetem pielęgnacji rany pooperacyjnej jest zapobiegnięcie zakażeniom. W sytuacji w jakiej znajdujemy się obecnie jest to tym bardziej istotne, gdyż pandemia sprawia, że szpitale są przeładowane a to z kolei jest przyczyną maksymalnego skracania czasu pobytu każdego pacjenta. Przy zmianie opatrunku należy stosować wszelkie możliwe zasady higieny, a niezbędne minimum w tym zakresie to mycie rąk oraz odkażanie rany przeznaczonym do tego celu środkiem. Zaleca się aby na ranę, na której są jeszcze szwy stosować żel z zawartością hydroksyetylocelulozy i substancji antybakteryjnej, który zmniejszy ryzyko zakażenia rany. Natomiast w sytuacji gdy nastąpiło niewielkie rozejście brzegów rany, zaleca się zastosowanie leku zawierającego oktenidyny.
Wielu pacjentów obawia się moczenia rany a z reguły nie ma przeciwwskazań do krótkiego prysznica pod letnią wodą i z użyciem delikatnego mydła. Chory poczuje się lepiej a skóra będzie oczyszczona z codziennego brudu, potu i bakterii.

 

Pielęgnacja rany pooperacyjnej po zdjęciu szwów

Aby rana prawidłowo się zabliźniła, musi być właściwie pielęgnowana, poprzez nawilżanie i natłuszczanie. Zaleca się aby środki pielęgnacyjne do rany miały także właściwości antybakteryjne. Najlepiej poprosić o pomoc farmaceutę, który na pewno poleci nam właściwy produkt.