aparat_ortodontyczny_aparat_na_zęby_admed

Aparaty ortodontyczne są już z nami kilkadziesiąt lat i przez ten czas ich działanie oraz wygląd mocno ewoluowały. Kiedyś aparat na zębach nie był powodem do dumy, a noszenie go wiązało się z wieloma trudnościami. Dziś aparaty stały się niemal modne i zdecydowanie lepiej jest postrzegany metalowy uśmiech niż krzywe zęby. Aparat na zęby to nie tylko forma przywracania estetycznego wyglądu, ale także, bądź przede wszystkim, ochrona zdrowia. Proste zęby to poza pięknym uśmiechem  także mniejsze ryzyko powstawania próchnicy i innych schorzeń jamy ustnej, ponieważ proste zęby łatwiej jest doczyścić.

Rodzaje aparatów ortodontycznych na zęby

Aparaty na zęby są stworzone z myślą o ludziach w równym wieku, w tym dla dzieci.

  • U najmłodszych dzieci (w wieku 4-12 lat), które mają jeszcze mleczne zęby, stosuje się ruchome aparaty na zęby, które rosną krzywo, bądź tam, gdzie szczęka czy żuchwa rozwijają się nieprawidłowo. Żuchwa intensywnie rozwija się do około 11 roku życia, więc wcześniejsze zapobieganie nieprawidłowemu jej rozwojowi jest bardzo ważne i wskazane. Noszenie aparatu przed wyrośnięciem zębów stałych sprawia, że szczęka właściwie się rozrasta, robiąc miejsce na zęby stałe. Aparat ruchomy najczęściej zaleca się nosić nocą oraz jak najczęściej w ciągu dnia (zdejmując na czas pobytu w szkole czy w trakcie wykonywania aktywności fizycznych). Aparaty ruchome często mają funkcję regulacji, którą wykonuje się według zaleceń ortodonty, najczęściej raz w tygodniu. Co kilka tygodni należy kontrolować stan zębów, szczęki i żuchwy na wizycie u ortodonty. Leczenie zwykle trwa od roku wzwyż, zatem wymaga cierpliwości i zaangażowania zarówno ze strony dziecko jak i rodziców. Efekt prawidłowo przeprowadzonego leczenia jest bardzo zadowalający.
  • Aparaty stałe u dzieci można zakładać gdy wypadną już wszystkie zęby mleczne,a na ich miejsce wyrosną zęby stałe. Poza tym aparat stały można zakładać dorosłym w każdym wieku, obecnie ta granica przesuwa się w górę i często 40-latkowie z powodzeniem poprawiają w ten sposób swój uśmiech. U dorosłych cały proces trwa dłużej niż u dzieci i młodzieży, ponieważ mają już mocno uwapnioną kość, która trudniej poddaje się przemieszczaniu. Ważne jest także przygotowanie zębów, często wymagających leczenia. Stały aparat ortodontyczny może być nałożony tylko i wyłącznie na całkowicie zdrowe zęby i dziąsła, zatem procesem poprzedzającym założenie aparatu może być leczenie zębów.


Czy noszenie aparatu ortodontycznego boli?

Aparat zakładany jest na zęby po uprzednim przygotowaniu dokładnego odlewu (modelu) szczęki. Zakładanie aparatu nie boli, jednak dyskomfort lub nawet ból, w zależności od osobniczych uwarunkowań, pojawia się po jego założeniu, a także po każdej regulacji. Powodem jest siła, z jaką aparat działa na zęby, co umożliwia ich przemieszczanie w pożądanym kierunku. Przywyknięcie do aparatu zwykle trwa około tygodnia, kiedy może wystąpić dyskomfort w obrębie zębów (głównie przy nagryzaniu), ale także bóle głowy.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Obecnie wybór aparatów ortodontycznych jest spory. Począwszy od klasycznych aparatów z metalowymi zamkami, poprzez aparaty z zamkami wykonanymi z akrylu czy kryształów. Obecnie dostępna jest także metoda leczenia za pomocą aparatów zdejmowanych, całkowicie przezroczystych i niewidocznych. Nakładki zdejmuje się do jedzenia, picia i czyszczenia zębów.

Zawsze po zakończonym leczeniu pacjent otrzymuje specjalny aparat retencyjny. Jego rodzaj jest dopasowany do danego pacjenta, zazwyczaj występuje w postaci silikonowej nakładki, noszonej na noc, lub też szyny zakładane od wewnętrznej strony zębów. Zakłada się, że aparat retencyjny powinno się nosić co najmniej tyle, ile trwało leczenie, jednak w praktyce często zaleca się noszenie go nocą na zawsze.

Koszt leczenia ortodontycznego to bardzo indywidualna sprawa. Cena jest zależna od rodzaju wady, stopnia jej zaawansowania, a także od rodzaju aparatu wybranego przez pacjenta. Leczenie trwa zwykle około 2 lat, zatem ważną częścią całego kosztu są regularne i dosyć częste (raz na miesiąc) wizyty u ortodonty.

 

Krzywe zęby to nie tylko problem estetyczny

Krzywe zęby czy nieprawidłowy zgryz nie są, jak się powszechnie uważa, wyłącznie problemem estetycznym.  Problem dokładnego doczyszczania zębów jest powszechny wśród właścicieli krzywych zębów. Często zdarza się także, że stomatolog ma utrudniony dostęp do niektórych zębów, więc leczenie jest bardziej czasochłonne i trudne. Kolejnym, ostatnio coraz częściej zauważanym problemem jest bruksizm, którego przyczyną bardzo często jest nieprawidłowy zgryz. Na skutek długotrwałych problemów może dojść do zwyrodnienia stawów skroniowo – żuchwowych, a także do ścierania się zębów. Przy krzywym zgryzie zęby nie mogą w prawidłowy sposób rozdrabniać pożywienia, co powoduje z kolie problemy w układzie pokarmowym. Jak widać, krzywe zęby to poważny problem, który warto rozwiązać w jak najmłodszym wieku, aby zapobiec wielu powikłaniom zdrowotnym.