Radiolog - lekarz wykonujący badania obrazowe. Czym się zajmuje?

Radiolog to lekarz zajmujący się obrazowaniem narządów i części ludzkiego ciała. Wykonuje i opisuje badania obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.


Po wykonaniu obrazowania radiolog wskazuje, gdzie w organizmie wystąpiły niepokojące zmiany, a także dokonuje ich pomiaru. Następnie sporządza szczegółowy opis wykonanego badania, stawia diagnozę i opisuje sposób leczenia. Do lekarza radiologa potrzebne jest skierowanie, które otrzymuje się od innego lekarza - specjalisty.Jakie badania wykonuje radiolog?

 

 1. Badanie rentgenowskie (radiografia) jest bardzo szeroko stosowanym badaniem, głównie w przypadku chorób i urazów układu kostno-stawowego. Promienie rentgenowskie przechodzą przez ciało pacjenta i błonę rentgenowską i są rejestrowane w postaci obrazu.
 2. USG (ultrasonografia) to badanie obrazowe, które pokazuje wielkość i kształt różnych narządów i pozwala ocenić ich stan, w tym wykryć guzy czy zgrubienia. Dodatkowo, w przypadku kobiet w ciąży, USG pomaga określić, czy płód rozwija się prawidłowo. Badanie jest również niezbędne do wykonania biopsji- pobrania tkanek ( materiału) do badań.
 3. Mammografia to profilaktyczne badanie rentgenowskie pozwalające na wczesne wykrycie raka piersi. Czułość mammografii w wykrywaniu raka piersi szacuje się na 80-95%.
 4. Tomografia komputerowa (CT) to badanie wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie i zapewniające dokładny obraz badanych narządów i struktur kostnych. Dość często badanie wykonywane jest z użyciem środka kontrastowego.
 5. Rezonans magnetyczny (MRI) to badanie, które pokazuje przekroje narządów ludzkich we wszystkich płaszczyznach. Badanie wykorzystuje pole magnetyczne, fale radiowe i komputer, który przetwarza dane na obrazy.
 6. Angiografia to inwazyjne badanie tętnic wieńcowych, które wykonuje się u osób przed operacją wymiany zastawki serca. Podczas badania określa się stan tętnic wieńcowych, obwodnic, stopień uszkodzenia lewej komory serca oraz niedrożność lub zwężenie naczyń wieńcowych.
 7. Pantomogram to badanie wykonywane na zlecenie dentysty lub protetyka. Badanie obrazuje zęby i ich korzenie, a także żuchwę.
 8. Densytometria to badanie określające stan i wytrzymałość kości. Badanie wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie lub ultradźwięki, a jego wykonanie zalecane jest osobom powyżej 65 roku życia.
Jak wygląda wizyta u radiologa? Jak się do niej przygotować?

Do wizyty u radiologa, podobnie jak do każdej innej wizyty u lekarza, należy się odpowiednio przygotować. Ułatwi to zebranie wywiadu i poznanie wszystkich problemów pacjenta, a tym samym udzielenie pomocy. Przede wszystkim należy zabrać ze sobą dokumentację medyczną, w tym wyniki ostatnich badań. Podczas wizyty lekarz przeprowadza badanie fizykalne, które polega na zebraniu wywiadu dotyczącego samopoczucia, objawów, czynników ryzyka, przebytych zabiegów lub operacji oraz przebytych chorób. Ponadto lekarz przeprowadza badanie fizykalne, które uzupełnia informacje o dokładne dane dotyczące aktualnego stanu ogólnego i możliwości organizmu. Następnie lekarz przeprowadza zaplanowane badanie obrazowe.Przeciwwskazania do badań obrazowych 

 

 • Przeciwwskazaniem do wykonania badania rentgenowskiego jest ciąża. Nie zaleca się również wykonywania badania częściej niż dwa razy w roku. Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby poniżej 18 roku życia, ponieważ są one najbardziej narażone na promieniowanie rentgenowskie.

 • Przeciwwskazaniem do badania MRI jest ciąża. Ponadto pole magnetyczne wykorzystywane w badaniu może zakłócać pracę rozruszników serca. Dlatego głównym przeciwwskazaniem do badania jest posiadanie rozrusznika serca. 
   
 • Przeciwwskazaniem do mammografii (jest to badanie rentgenowskie) jest ciąża.

 • Przeciwwskazaniem do USG mogą być: uszkodzenie kości, otwarte rany części miękkich lub oparzenia w polu widzenia głowicy USG. 
   
 • Przeciwwskazaniem do wykonania tomografii komputerowej jest ciąża oraz uczulenie na środki kontrastowe, jeśli badanie miałoby zostać wykonane z użyciem kontrastu. Osoba cierpiąca na niektóre schorzenia tarczycy również nie może poddać się badaniu.