Jak podłączyć elektrody EKG?
Elektrokardiografia (EKG) jest niezastąpionym narzędziem diagnostycznym w medycynie, umożliwiającym ocenę funkcji serca poprzez rejestrację jego elektrycznej aktywności. Jednakże, aby uzyskać dokładne i wiarygodne wyniki, niezbędne jest odpowiednie podłączenie przewodów do elektrod na ciele pacjenta. Ten kluczowy krok wymaga wiedzy, precyzji i odpowiedniej techniki, zwłaszcza w kontekście różnych rodzajów badań EKG. Niedokładne podłączenie może zaburzać przepływ impulsów elektrycznych a przez to wpływać negatywnie na otrzymane wyniki badania. 


Czym są elektrody


Elektrody EKG, zwane również elektrodami kardiologicznymi to małe, urządzenia przewodzące, stosowane do rejestracji elektrycznej aktywności serca. Ich głównym celem jest zbieranie sygnałów elektrycznych generowanych przez mięsień sercowy i przekazywanie ich do elektrokardiografu, który następnie przetwarza te sygnały na czytelne wykresy lub zapisy. Elektrody EKG składają się z kilku podstawowych elementów. Elektrody stykają się bezpośrednio z powierzchnią skóry pacjenta. Są pokryte specjalnym żelem, który poprawia jakość przepływu impulsów elektrycznych z ciała pacjenta. W podstawowym podziale możemy wyróżnić elektrody przedsercowe (umieszczane na klatce piersiowej) oraz elektrody kończynowe (umieszczane na kończynach).

Kabel EKG

Aby sygnały elektryczne zebrane przez elektrody mogły przyczynić się do skutecznej diagnostyki pacjenta, muszą trafić do elektrokardiografu. Aparat EKG przekształca sygnał elektryczny na czytelny dla lekarza lub ratownika medycznego wykres. Aby tak się stało, niezbędne jest stabilne połączenie elektrody i aparatu. Z pomocą przychodzą tuaj kable EKG. Istnieje wiele rodzajów przewodów, z różnymi rodzajami wtyków i ilością pinów. 


Różne rodzaje wtyków

Przy stosowaniu elektrod jednorazowych, najczęsniej spotykane są wtyki zatrzaskowe.  Wśród nich wyróżniamy zatrzask standardowy, holterowski i zatrzask z rezystorem i etykietą. W przypadku zatrzasków standardowych i holterowskich nie ma możliwości zastosowania rezystora. 

Wtyki bananowe występują w różnych średnicach, najczęściej Ø2 mm, Ø4 mm lub Ø8 mm. Stanowią element przejściowy między zakończeniem pacjenta a elektrodą. 


Ilość odprowadzeń


Przy wyborze odpowiedniego kabla EKG, koniecznie należy zwrócić uwagę na ilośc odprowadzeń jakie oferuje wybierany model. Kolejnym istotnym parametrem będzie długość przewodu. Jeżeli kupujemy kabel w rozmiarze 70/110/200 cm to oznacza że otrzymamy 70 cm długości przewodów odprowadzeń przedsercowych, 110cm długości odprowadzeń kończynowych i 200cm długości przewodu zbiorczego, prowadzącego do aparatu EKG. 

Jak to połączyć?

Przyjrzymy się sposobowi podłaczania zatrzasków do elektrod. Jeżeli elektroda posiada specjalne wycięcie należy przeciągnąć przez nie przewód i połączyć go z elektrodą. Wycięcie zapewni bardziej stabilne połączenie, a przez to bardziej dokładne wyniki badania. Ma to szczególne znaczenie w przypadku badań z użyciem holtera, ponieważ nie ma stałej kontroli nad pacjentem w czasie badania i istnieje większe ryzyko odłączenia się zatrzasku. Pozostawiając przewód, pamiętajmy o zostawieniu kilku centymetrów luźnego przewodu nad wycięciem (ok. 4cm powinny wystarczyć). Następnie należy umieścić elektrodę na ciele, zwracając uwagę aby wycięcie było skierowane ku dołowi. 



Przy podłączaniu elektrod i przewodów EKG należy zachować ostrożnośći precyzję, tak aby otrzymane wyniki badań były wiarygodne. Przed przystąpieniem do procedury podłączania warto upewnić się, że mamy wszystkie niezbędne elementy pod ręką oraz że wybraliśmy odpowiednie rodzaje elektrod i wtyków. Pozwoli to na spokojną pracę przy pacjencie.